Kultúrkörök
„A hívők fogékonyak az értékekre”
Beszélgetés Dobos Menyhérttel az MTV vallási műsorairól
Dobos Menyhért, a Magyar Televízió (MTV) közéleti igazgatója négy évtizede dolgozik az intézményben, a klasszikus tévékorszak egyik utolsó tanúja. Az elmúlt év végétől közvetlenül felügyeli a Vallási és Egyházi Műsorok Szerkesztőségének munkáját. E szerteágazó terület jelenéről és jövőjéről kérdeztük.
– Milyen műsorok tartoznak a közéleti igazgató irányítása alá?
– Az elnevezés hűen kifejezi a munkánkat. Vallási, egyházi, kisebbségi és a határon túl élő magyarsággal kapcsolatos műsorok tartoznak hozzánk, valamint olyan tematikájú programok, amelyek közéleti, társadalmi kérdésekkel foglalkoznak. E terület első pillantásra rendkívül szerteágazó, több évtizedes közös munka során kristályosodtak ki a határai.
– Hogyan került közvetlenül Önhöz a vallási terület?
– Mindenekelőtt szeretnék megemlékezni a szerkesztőség korábbi vezetőjéről, Csiszér Ferencről, aki tizennyolc évi elkötelezett munka után vonult nyugdíjba. A szerkesztőség munkáját alapvetően meghatározza a történelmi egyházakkal 1999-ben kötött szerződés. A heti több mint kétszáz perc adásidő alapján az MTV a megtisztelő ötödik helyet foglalja el az európai televíziók sorában. Szeretném hangsúlyozni, hogy ideiglenesen vontam irányításom alá az egységet, a Magyar Televízió vezetése külön figyelmet szentel e fontos és – valljuk be – érzékeny posztnak, ezért mihamarabb be kívánják tölteni.
– Négy történelmi egyház, felekezetek, kisegyházak életéről kell számot adni. Hogy lehet ezt megtenni konfliktusok, súrlódások nélkül?
– Az előbb említett szerződések pontosan meghatározzák az arányokat is, percre kivetítve az illető egyház, felekezet műsoridejét. Ez azonban csak száraz statisztika, a munkatársainkon múlik, hogyan töltik meg tartalommal az adásidőt. Példamutató a különböző egyházakhoz és felekezetekhez tartozó szerkesztőink együttműködése. Sokat beszélünk manapság az ökumenéről. Ez a vallási műsorok szerkesztőségében élő valóság és egyben a csapat munkamódszere. A műsorokban is látható, hogy azt hangsúlyozzák, ami összeköti, és nem azt, ami szétválasztja a hívőket.
– Az elmúlt hónapban találkozott a történelmi egyházak vezetőivel. Milyen volt a találkozók hangulata?
– A vezető egyházi személyekkel való találkozók oldott légköre meglepetés volt számomra. Általában meg vannak elégedve a látottakkal, viszont szóvá tették a műsoroknak a struktúrában elfoglalt helyét. A beszélgetések során felvetődött a történelmi egyházak gyakoribb megnyilatkozási igénye közéleti, főleg szociális kérdésekben. Ezt az elvárást – a társadalom mai állapotát szemlélve – jogosnak érzem, hiszen a hívőkön keresztül az egyházak is naponta szembesülnek az anomáliákkal.
– Mi a műsorok készítésének alapfilozófiája?
– Ha rászánunk egy esti órát, és végignézzük a csatornák hírkínálatát, elborzadunk a társadalmunkat átszövő erőszakon, immoralitáson. E változó világban szükség van állandóságra, kapaszkodókra. Ehhez a szerkesztőség a maga szerény eszközeivel támpontokat ad. De szögezzük le: egy közszolgálati televízió nemcsak direkt módon szólhat a kereső emberekhez, egész műsorpolitikájának ezt kell szolgálnia. Egy értékes, lélekre ható film bemutatása néha többet jelenthet, mint egy tematikus összeállítás.
– Általában az egyházi ünnepek idején kerülnek előtérbe a vallási műsorok…
– Ez így is van rendjén, ünnepeink jelentős része a hithez kötődik. Elég bepillantani egy év végi műsorújságba, kitűnik, hogy milyen gazdag kínálattal jelentkezett mindkét csatorna. De ez csak a kirakat. Nekünk minden adás ünnep, munkatársaink tudásuk legjavát adva szerkesztik hétről hétre a műsorokat. A nézői visszajelzések alapján e programok a hívő családok és a kereső emberek életének részévé váltak.
– A vallási műsoroknak hol lesz a helyük a jövő televíziózásában?
– Mint minden televíziós produkciónak, a vallási műsoroknak is haladniuk kell a korral. A témáknak, a képi világnak, a kamerakezelésnek, a vágástechnikának, a rendezésnek is alkalmazkodnia kell a modern, digitális világ megváltozott követelményeihez. De nem lehet öncélúan, mert a lényeg továbbra is a tartalom. Nem aggódom a jövő miatt, a köz szolgálata mindig értéket teremt, s tapasztalatom szerint a hívő emberek fogékonyak ezekre az értékekre.
Csermák Zoltán