Kultúrkörök
Buda ostroma és időszakos halála
Amikor üszkös rommá vált a főváros
Számos nagy csatát vívtak Buda környékén, de egy sem volt olyan véres, mint a legutolsó, vagyis az 1945. évi. A második világháború egyik leghosszabb ideig tartó ostroma üszkös romhalmazzá változtatta hazánk fővárosát. Utolsó felvonása, vagyis a német és magyar védők kitörési kísérlete pedig valóságos mészárlássá fajult. A budai Várból a Vörös Hadsereg arcvonalán keresztül mintegy huszonkétezer katona szeretett volna kitörni, de csak hétszáz jutott el a saját vonalaihoz.
Sztálin parancsa alapján Budapest bevételére a Vörös Hadsereg Kecskemét irányából 1944. október 29-én indított offenzívát. Ez a magyar főváros keleti szektora, vagyis Pest körül kiépített Attila védelmi vonal előtt november 5-én elakadt. Moszkvában hiába is számítottak arra, hogy november 7-én már díszszemlét lehet tartani a frissen elfoglalt Budapesten, új hadműveleti terveket kellett kidolgozniuk. Ekkor határozták el, hogy a magyar fővárost bekerítik, és két gyűrűt vonnak köréje. A belső gyűrűbe sorolt alakulatok feladatául tűzték, hogy ostrommal vegyék be a várost, a külső gyűrű pedig a várható német és magyar ellentámadás kivédésére volt hivatott.
Ennek megfelelően a 3. ukrán front csapatai a Dél-Dunántúlon indítottak támadást, innen nyomultak Budapest felé, áttörve a Drávától a Balatonon és a Velencei-tavon keresztül Budáig kiépített Margit-vonalat. Meg kell jegyezni: ez a vonal pontosan Buda környékén volt a leggyengébb, a német hadvezetés ugyanis nem számított arra, hogy ilyen gyorsan eléri a front, és nem tudott elegendő erőt csoportosítani oda. A támadás sikeres volt, még Székesfehérvár is elesett. A 2. ukrán front csapatai pedig a Duna bal partján, vagyis a pesti oldalon támadtak. Vác, majd a Dunakanyar is a kezükbe került.
A békés mindennapokból az ostrom poklába
Budapest körül a gyűrű december 24-én zárult be. Sztálin döntési helyzetbe került: vagy folytatja tovább a nyugati irányú támadást, és Budapest körül katlancsatát vív, vagy leállítja az előrenyomulást, és minden erejével az ostromra koncentrál. Ez utóbbi mellett döntött. Azt remélte ugyanis, hogy a magyar főváros elfoglalása után a még fegyverben álló magyar alakulatok nem folytatják tovább a harcot. Azzal már leszámolt, hogy a Magyar Királyság maradék – mintegy háromszázezer katonára becsülhető – hadereje román vagy bolgár mintára átáll a szövetségesek oldalára, de azt el tudta képzelni, hogy a honvédség leteszi a fegyvert.
Budapest szimbolikus helyzetével a német hadvezetés is tisztában volt, bár ők inkább Bécs külső védelmi övezeteként tekintettek rá. Ezzel vette kezdetét az ostrom.
A pesti hadműveletekkel párhuzamosan Budát is intenzíven támadta a Vörös Hadsereg. Karácsony napján egy előőrs rést talált a védőövezeten, és egészen a János-kórházig jutott.
Mindez meglepetésként érte a fővárosi lakosságot, amely az ünneppel foglalatoskodott. El sem tudták képzelni, hogy mi vár rájuk. A boltok nyitva voltak, a tömegközlekedés üzemelt. A város élte mindennapi életét. Csupán érdekességként írom, hogy egy orosz felderítő alakulat karácsony napján a még működő fogaskerekűn utazott le a hegyről, és a kalauz jegyet kért tőlük! Aztán észrevette, hogy jegy helyett dobtáras géppisztoly van a számára idegen egyenruhás katonáknál, ezért inkább ő szállt le, az oroszokat pedig hagyta, hogy tovább utazzanak.
Meghiúsult ellentámadás
December végén a legsúlyosabb harcok a Városmajor környékén zajlottak, de a budai hegyekben is kemény ütközetek alakultak ki. A Mátyás-hegy például pár nap leforgása alatt hétszer cserélt gazdát. Elszántan védték a Sas-hegyet is, hiszen annak elestével nemcsak a Citadella vált volna védtelenné, de a Vérmezőn kialakított repülőtér is, amelyet február 5-ig használtak a németek. A katlanba rekedt alakulatok légi utánpótlása ugyanis január elejétől kezdve már csak onnan volt megoldható. A Vörös Hadsereg végül február 6-án foglalta el a Sas-hegyet, és azonnal ágyúállást alakított ki ott.
A front csak január közepén stabilizálódott néhány napra, amikor a Pestről átmenekült csapatokkal erősítették meg a budai védelmi vonalakat. A harcvonal ekkor a Flórián tér – Mátyás-hegy – Városmajor – Orbán-hegy – Farkasréti temető – Sas-hegy – lágymányosi vasúti töltés mentén húzódott.
Az ostrom záró szakasza január 20. és február 11. között zajlott. A teljesen bekerített védőknek ekkor már semmi esélyük sem volt. A létszámban és hadianyagban döntő fölényben lévő Vörös Hadsereg előrenyomulását emberfeletti erőfeszítések árán lassítani tudták ugyan, de megállítani nem. Január 25-én már csak napi százötven dekagramm kenyér és lóhúsból főzött leves volt a katonák ellátmánya. A védők ekkor már csak a budai Várat és közvetlen környékét tartották.
Magyar oldalról egyre gyakrabban merült fel, hogy tegyék le a fegyvert, ezt azonban a németek határozottan elutasították. Hitler megüzente: az utolsó töltényig és az utolsó emberig harcolni kell. Hitler azonban mást is tett: három ellentámadási kísérletet indított. A kitörést tehát határozottan elutasította, csakis az ellentámadást tudta elfogadni. A felmentéssel Herbert Otto Gille SS-Obergruppenführert bízta meg, a Wiking és a Totenkopf SS-páncéloshadosztályt rendelve alá.
A Konrad-hadművelet első támadása január 1-jén indult Tata–Almásfüzitő térségéből, de Zsámbéknál 6-án elakadt. Második alkalommal a németek Székesfehérvár és Mór között támadtak. Mindez január 7-én történt. Malinovszkij marsall azonban felkészült a támadásra: mélységben tagoltan erősítette meg az állásait. Így a németek újabb kísérlete január 9-ére összeomlott.
A harmadik ellentámadás január 19. és 27. között zajlott. Ez volt a legerősebb ellenlökés, amely során korlátozott eredményeket értek el. A Balaton és Székesfehérvár közötti térségből indult támadás ugyanis áttörte a Vörös Hadsereg védelmi vonalát. A németek visszafoglalták Székesfehérvárt, és Budapesttől délre kijutottak a Dunához. Tolbuhin marsall január 27-én ellentámadásba ment át: visszaszorította az SS páncélosait, sőt Székesfehérvárt is visszavette. Ezzel még az elméleti lehetősége is megszűnt annak, hogy a németek elérjék Budapestet.
Végjáték: a kitörési kísérlet
A védők reménytelen helyzetbe kerültek. Pfeffer-Wildenbruch, a katlanba rekedt alakulatok parancsnoka is tisztában volt ezzel. Ezért aztán február 11-én délelőtt közölte tisztjeivel, hogy még aznap este kitörnek a Várból. A legénység közvetlenül az akció előtt tudta meg a részleteket. Pfeffer-Wildenbruch ekkor rádión értesítette feletteseit döntéséről, majd belelőtt a készülékbe, nehogy parancsban megtiltsák a kitörést.
Az akció pontosan 20 órakor kezdődött. A megmaradt teljes német és magyar haderő, nagyjából huszonkétezer katona, a családtagok, de még a könnyű sebesültek is felsorakoztak a kitörésre. Pfeffer-Wildenbruch azt mondta, hogy a felmentő csapatok áttörték a szovjet ostromgyűrűt, így csak pár kilométert kell megtenniük. Tudta, hogy nem mond igazat.
A védők az Ostrom utcán ereszkedtek le a Széna térre, hogy onnan a Szilágyi Erzsébet fasoron keresztül jussanak el budai hegyekig, majd azokon túl a német vonalakig. A Vörös Hadsereg azonban elsöprő erejű pergőtüzet zúdított a területre. Az eredmény: több ezer magyar és német katona halt meg. Mindössze hétszáz ember érte el a német vonalakat.
Ezzel gyakorlatilag véget is ért az ostrom, bár kisebb, tisztogató jellegű hadműveletek még zajlottak néhány napon keresztül. Budapest romokban hevert, alig maradt ép épülete. A budai Vár különösképpen megsínylette az ostromot.
Többek közt a Bécsi kapu téren álló evangélikus templom is súlyos károkat szenvedett. Az 1895-ben eklektikus-neobarokk stílusban épült istenházát bombatalálat érte: a homlokzat kivételével szinte minden megsemmisült, beleértve az oltárt, a szószéket, a padokat és az orgonát is. Az újjáépítés terveit Friedrich Lóránt és ifj. Bretz Gyula készítette. A megújult templomot 1948 virágvasárnapján szentelte fel Ordass Lajos püspök.
Jezsó Ákos