e-világ
Kampány az Internet Explorer 6 ellen
Gazdasági válság idején nemcsak a pazarló államháztartásra hárul a takarékoskodás kötelezettsége, de az élet minden területe megkívánja a hatékonyabb erőforrás-elosztás kialakítását. És nem kell ehhez lelkes környezetvédőnek vagy nagyon zsugorinak lenni, mivel már az elbocsátási hullámoktól felkavart közhangulat is azt sugallja, hogy jobban oda kell figyelni az égve hagyott lámpára vagy a nyitva felejtett vízcsapra.
Még olyan területen is lehet takarékoskodni, amelyre ritkán gondol az ember. Internet Explorer 6-os verziót használsz? Akkor te vagy az, aki miatt rengeteg fejlesztői munkaóra megy veszendőbe. Te vagy az, aki még mindig kétütemű Trabanttal pöfékel az információs szupersztrádán.
Az Internet Explorer 6-os verziója 2001 augusztusában jelent meg, vagyis a világháló időszámítása szerint már igazi őskövületnek számít. Nemcsak hogy nem lehetett még felkészíteni az abban az időben még nem létező on-line videók és interaktív kezelőfelületek hatékony kezelésére, de rengeteg kompatibilitási probléma és szabványoktól való eltérés is jellemzi a működését. Ami pedig a legrosszabb ebben: a fejlesztőknek majdhogynem ugyanannyi ideig tart az IE6-ra történő optimalizálás, mint a teljes webes felület kialakítása.
Idén februárban pár norvég oldal már szabályos háborút indított a lejárt szavatosságú böngésző használói ellen (http://blog.wired.com/business/2009/02/norwegian-websi.html). A kampányhoz csatlakozó oldalakra látogató felhasználók figyelmeztető üzenetet kapnak: jobban tennék, ha az Internet Explorer újabb verziója vagy egy másik böngésző – Firefox, Opera, Chrome vagy Safari – mellett tennék le a voksukat.
A látogatóknak – országtól függően – mintegy a tíz-húsz százaléka használ még IE6-ot, és úgy tűnik, hogy ők csak akkor fognak váltani, ha erre jó okot szolgáltatnak nekik. Így a figyelmeztető üzenet megjelenítésén túl több oldal egészen egyszerűen felhagy ennek a böngészőnek a támogatásával. A http://idroppedie6.com/ címen gyűjtik azokat a webhelyeket, amelyek ezentúl a felhasználóra hárítják át a felelősséget, ha a régi böngészőjén az oldalak nem úgy jelennek meg, ahogyan azt egy modernebben tennék.
A web2.0 egyik zászlóshajójának tekintett 37signals már tavaly ősszel megtette ezt a lépést, akkori blogbejegyzésük (http://37signals.blogs.
com/products/2008/07/basecamp-phasin.html) pedig azok számára is érthetővé teszi a lépést, akik a böngészőválasztásukba történő beavatkozást személyes támadásnak fognák fel: „Az IE6 nem nyújtja azt a webes felhasználói élményt, amelyre a modern böngészők képesek. Az IE6 további támogatása azt jelentené, hogy nem tudnánk megfelelően optimalizálni a felületeinket és kiemelkedő élményt nyújtani a fogyasztóinknak: lassabb és kevesebb fejlesztést tudnánk elvégezni, néha pedig egyáltalán nem lehetne bővíteni funkciókat. A legjobb felhasználói élményre törekszünk a felhasználóink döntő többségénél, és az IE6 ebben hátráltat minket.”
A kampány hatása minden bizonnyal nehezen tesztelhető, hiszen az Internet Explorer 6 felhasználóinak száma már most is meredeken csökken. A myLuther (http://myluther.hu/) már csak próbaképpen is csatlakozni fog a kezdeményezéshez. Az elmúlt hónapban már hat százalék alá csökkent azon látogatóinak a száma, akiknek már éppen ideje lenne váltaniuk; őket hamarosan figyelmeztető üzenet fogadja majd, hogy válságos időkben az erőforrások pazarlása nem járható út…
Nagy Bence