Keresztutak
Március 30-ától április 6-áig Magyarország is részt vesz az egész Európát átfogó, felekezetközi rendezvényen
Európa legnagyobb istentisztelete
18 országban egymillióan a ProChrist 2009-en
A következõ napokban zajlik tizennyolc európai ország több mint négyezer gyülekezetének részvételével a ProChrist 2009 istentisztelet-maraton. Az 1993 óta hetedik ízben megrendezett – zenei, dráma- és komédiabetéteket sem nélkülözõ – felekezetközi istentiszteleteket tizennyolc nyelven sugározzák mûholdon keresztül részben élõ adásban, részben egynapos idõeltolással több mint ezerháromszáz helyszínre Franciaországtól Oroszországig és Németországtól Szerbiáig. A ProChrist e. V. szervezõi összesen több mint egymillió látogatóval számolnak. Magyarországon március 30-ától április 6-áig többek között Budapest, Miskolc, Pécs és Kiskõrös gyülekezetei rendezik meg városukban a ProChristet. A belépés valamennyi helyszínen ingyenes.
Az istentiszteleteknek, melyeken a társadalmat foglalkoztató aktuális kérdések kerülnek terítékre, mottója: „Kétség és ámulat”. Az elsõ este témája például: „Merészség – Hihetek-e még valakinek?” „Azoknak a milliárdos veszteségeknek a fényében, melyeket az embereknek pénzügyi tanácsadóik éppen ellenkezõ ígéretei ellenére el kellett szenvedniük, Európa-szerte eluralkodott a kételkedés és a kétségbeesés. Az ámulat akkor jelentkezik, amikor az emberek szembesülnek azzal, amit Jézus mond ezzel kapcsolatban” – mondja Ulrich Parzany, a ProChrist akció vezetõje. A ProChristen az Istennel kapcsolatos kétségek is szóba jönnek. „A negyedik esti témánk »Megfeszítés – Hogyan engedheti meg Isten?« Különösen a látogatók közötti szkeptikusokat és kételkedõket kívánjuk komolyan venni, amikor a világban levõ szenvedés és szükség témakörével foglalkozunk.”
Prominens támogatók
Az evangélikus és a katolikus egyház Európa különbözõ országaiból származó képviselõin kívül sok prominens személyiség is támogatja a ProChristet, a sikeres nemzetközi profi golfozó Bernhardtól Langerig és Heinz-Horst Deichmannig, aki Európa legnagyobb cipõüzletláncának tulajdonosa. „A ProChristen újra meg újra azt tapasztalom, hogy Ulrich Parzany beszédei egész különös módon megszólítják az embereket Európa-szerte. Úgy gondolom, ez azért van, mert õ tudja, mi foglalkoztatja hallgatóit. És azért, mert õ egyértelmûen és félreérthetetlenül megvilágítja, hogy mennyire szereti Isten az embereket, hiszen elküldte értünk a Fiát. Én ezt a világ legfontosabb üzenetének tartom. Ezért veszek részt a rendezvényen” – mondja Deichmann.
Zene, dráma és komédia a keretprogramban
Az istentiszteletek látogatóit változatos program várja neves mûvészekkel. A chemnitzi sportcsarnokban, az ötszázhatvan négyzetméteres színpadon többek között Carlos Martinez spanyol pantomim-elõadó, Sarah Kaiser dzsessz- és gospelénekesnõ, Magyarországról a Bolyki Brothers, valamint Martin Helmchen fiatal zongoramûvész gondoskodik a profi programbetétekrõl.
Személyes helyszíni kíséret
A ProChrist egyrészt tömegrendezvény, másrészt személyes ajánlat az istentisztelet minden egyes látogatója számára, hogy elgondolkozzon az élet értelmérõl és arról, hogy mi is számít igazán az életben. Ezért a szervezõk a jól bevált, decentralizált rendezvénystruktúrára támaszkodnak, amelyet a helyi gyülekezetekbe történõ mûholdas közvetítés tesz lehetõvé. Valamennyi helyszín olyan gyülekezet, melynek tagjai a látogatók rendelkezésére állnak kérdéseik megválaszolásában illetve elbeszélgetésre. „Ily módon gondoskodunk arról, hogy látogatóink Európa-szerte – a ProChrist hetén túlnyúló – személyes kapcsolatra találhassanak” – emelte ki Parzany.
Önkéntes munkatársak Európa-szerte
„A ProChrist-koncepciót csak azért lehet megvalósítani, mert szerte Európában sok ezer önkéntes munkatárs sok-sok idõt szánt az elõkészületekre az elmúlt tizenkét hónap során” – mondja Raimund Utsch, a ProChrist e. V. alapítvány kuratóriumának elnöke. Az alapítvány valamennyi felekezet gyülekezeteit összeköti erre az eseményre. „A ProChrist máris óriási siker a részt vevõ gyülekezetek számára Magyarországon. A gyülekezet- és országhatárokon átívelõ közös munka összeköt bennünket, európaiakat, és a saját hitvallásukon túli értékes kitekintést kínál az együttmûködõ felekezeteknek, gyülekezeteknek és egyéneknek” – mondja Utsch.
EvÉlet-infó