|
Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
14. szám – 2009/04/05
Böjt 6. vasárnapja (Palmarum)
Napról napra |
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Mert megörvendeztettél tetteiddel, Uram, kezed alkotásainak ujjongok. Zsolt 92,5 (Lk 19,37–38a; Jn 12,12–19; Fil 2,5–11; Zsolt 22,23–32) Tavasszal még az is rácsodálkozik a teremtett világ ...
>>
|
Élő víz |
Kéz, pálma, szög
A virágvasárnapot angolul pálmavasárnapnak (Palm Sunday) hívják, hiszen a Jeruzsálembe bevonuló Jézus tiszteletére pálmaágakat lengetett az összegyűlt tömeg. Ám az angol nyelvben a palm szónak kétféle főnévi jelentése is van. Nemcsak a meleg éghajlatot kedvelő fafajtát, de az emberi tenyeret is jelenti. Az emberi tenyeret, amely a nagyheti események során egyszer pálmaágat lenget, másszor szöget szorongat, amellyel keresztre feszít.
>>
|
Zöldellő, de hasznos is?
Gyümölcsfák. Hányféle talajt, éghajlatot és fényviszonyt kedvelnek. Mennyi forma és szín jellemzi őket. Milyen sokféle kérgük, levelük, virágjuk és persze gyümölcsük van. Ám a sok különbözőség ellenére egyvalami mégis közös bennük: mind zárvatermők, így van termésük. A magkezdemények zárt magházban, vagyis védelemben nőhetnek, és ha minden feltétel teljesül, akkor „nincs más dolguk”, csak teremni, jó gyümölcsöket nevelni. Lehet például egy almafa gyönyörűen formás, egy cseresznyefa kellemes árnyékot adó, ha nem terem rajta gyümölcs, nem tölti be fő feladatát, haszontalan.
>>
|
Búza – konkoly
„Amikor Jézus az Olajfák hegyén ült, odamentek hozzá tanítványai külön, és kérdezték: »Mondd meg nekünk: mikor lesz ez, és mi lesz a jele a te eljövetelednek és a világ végének?« (…) »Azt a napot viszont, vagy azt az órát senki sem tudja: sem az ég angyalai, sem a Fiú, hanem csak az Atya egyedül. Ahogyan Nóé napjaiban történt, úgy lesz az Emberfia eljövetele is. Mert amiképpen azokban a napokban, az özönvíz előtt, ettek, ittak, házasodtak és férjhez mentek egészen addig a napig, amelyen Nóé bement a bárkába, és semmit sem sejtettek, míg el nem jött az özönvíz, és mindnyájukat el nem sodorta, úgy lesz az Emberfiának eljövetele is. Akkor ketten lesznek a mezőn: az egyik felvétetik, a másik otthagyatik, két asszony őröl a kézimalommal: az egyik felvétetik, a másik otthagyatik. Vigyázzatok tehát, mert nem tudjátok, hogy melyik órában jön el a ti Uratok!«” (Mt 24,3.36–42)
>>
|
A szegény asszony két fillérje
„Amikor Jézus leült a templomi persellyel szemben, nézte, hogyan dobja a pénzt a sokaság a perselybe. Sok gazdag sokat dobott bele, egy szegény özvegyasszony pedig odamenve beledobott két fillért, azaz egy krajcárt. Jézus odahívta tanítványait, és ezt mondta nekik: »Bizony, mondom néktek, hogy ez a szegény özvegyasszony mindenkinél többet dobott a perselybe. Mert mindannyian fölöslegükből dobtak, ő azonban szegénységéből mindazt beledobta, amije csak volt, az egész vagyonát.«” (Mk 12,41–44)
>>
|
Jó nekem
Jaj nekem, mert sokszor én sem engedem, hogy a Mester megmossa a lábam.
>>
|
Könnyek
Keresztet vivő Jézus – nagyon sokszor ábrázolták már. Megkínzott, szenvedő arc, töviskorona alól aláhulló vércseppek – legtöbbször így látjuk.
>>
|
Feltámadás, áldás
Vasárnap hajnalban, még a napfelkelte előtti sötétségben volt egy pillanat – az ekkor történteknek csak az ott őrködő katonák voltak tanúi: a feltámadt Jézus kijött a sírból.
>>
|
Kereszt-utak
Nagypéntekhez és a feltámadás ünnepéhez közeledve Krisztus egyházának földön küzdő népe egyre inkább a názáreti Jézus szenvedésének, kereszthalálának történésére összpontosítja figyelmét, szívét és lelkét. Teszi mindezt a föltámadás örömhírének és a Föltámadott megtapasztalt jelenvalóságának fényében és erejében.
>>
|
Heti útravaló
Ahogyan Mózes felemelte a kígyót a pusztában, úgy kell az Emberfiának is felemeltetnie, hogy aki hisz, annak örök élete legyen őbenne. (Jn 3,14–15)
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
Péterfy-nap Győrött
1991-et írtunk, amikor a győri evangélikus gyülekezet vezetősége zöld utat adott az evangélikus iskola újraindításának. Bátor lépés, bátor kezdeményezés volt ez akkor. Isten megáldotta és megsegítette a terv megálmodóit, kivitelezőit. Az iskola- és óvodaépületben tiszta, világos, egészséges környezetben tanulhatnak a gyermekek. Érték született tizennyolc évvel ezelőtt a győri gyülekezetben.
>>
|
Beiktatták az oktatási központ iskolalelkészét
A győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ iskolalelkészét, Csorbáné Farkas Zsófiát hétfőn, a Péterfy-nap keretében iktatta be hivatalába Kiss Miklós, a Győr-Mosoni Egyházmegye esperese a győri Öregtemplomban. Az ünnepélyes alkalom igehirdetési alapigéje 1Tim 4,12 volt: „Senki meg ne vessen ifjú korod miatt, hanem légy példája a hívőknek beszédben, magaviseletben, szeretetben, hitben, tisztaságban.”
>>
|
Tudom, hol van Zákány!
Sokféle és sok helyről – Zákánytól Tállyáig, Pécstől Kőszegig – származó kincsbe belekóstolhattunk. Fantasztikus borokat termelnek az evangélikus szőlősgazdák. Azok is, akik ebből élnek, és ipari méretekben készítik a bort, s azok is, akik hobbiként művelik a „kisbirtokot”. Szín, illat, ízvilág. Hogy mi minden ki nem kerül a szorgalmas evangélikus emberek keze alól…
>>
|
Országos latinverseny – MMIX
Az evangélikus iskolák harmadik országos latinversenyét a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskolában rendezték meg. Két korcsoportban álltak ki egymás ellen a diákok. A minor kategóriában harmincegy, a maior kategóriában nyolc versenyző mérte össze tudását március 27–28-án mitológiai, nyelvtani és műveltségi tárgykörökben.
>>
|
Március 15-i elismerések Bonyhádon
Bonyhád Város Önkormányzata idén két Perczel-díj átadásáról döntött. Az elismeréseket a március 15-i ünnepség keretében nyújtotta át a polgármester Ónodi Szabolcsnak, a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium igazgatójának, illetve dr. Bayer Józsefnek, az Axel Springer Kiadó magyarországi vezérigazgatójának, hajdani bonyhádi gimnazistának.
>>
|
Megbecsült munkatársak
Az Északi Egyházkerület elnöksége a hagyományokhoz híven ez évben is találkozóra hívta a korábban a kerületben szolgáló, valamint a területén élő nyugdíjas lelkészeket.
>>
|
„Csapatépített” az iroda
„A rendet nem rakni, hanem tartani kell”
>>
|
Keresztutak |
Dies Academicus
Ültessünk-e almafát? – Felelősségünk a jövőért címmel rendeztek Dies Academicust – akadémiai napot – múlt hét csütörtökén az Evangélikus Hittudományi Egyetemen (EHE). A konferencia címe a Luthernek tulajdonított közismert mondásra utal: „Ha tudnám, hogy holnap vége lesz a világnak, még ma elültetnék egy almafácskát.” Benne van ebben a mondatban többek között a természetes derűlátás, a remény, mindennapi munkavégzésünk távlati értelme; továbbá az a szemlélet, hogy a történelmet beteljesítő mennyország nem csupán az ember, hanem minden teremtmény számára kínál békés együttélést. Az aktuális és fontos téma sok érdeklődőt vonzott a konferenciára. Külön öröm, hogy nem csupán az EHE hallgatói és oktatói vettek részt rajta, hanem más történelmi egyházak tagjai is szép számmal megjelentek. Így tehát mind az előadók, mind pedig a hallgatóság szempontjából elmondható, hogy ökumenikus megközelítésben vitatták meg a jelenlevők a témát.
>>
|
„Együtt a bajban”
A válságba jutott többgyermekes családok megsegítésére indított országos segélyakciót „Együtt a bajban” mottóval a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ). Az akcióhoz a szervezet alapító egyházainak képviseletében csatlakozott dr. Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke és Gáncs Péter evangélikus püspök, támogatják továbbá dr. Lévai Anikó és Kovács Kokó István, a MÖSZ jószolgálati nagykövetei, D. Tóth Kriszta televíziós műsorvezető-szerkesztő, valamint Prőhle Gergely, egyházunk országos felügyelője is. A részleteket március 26-án egy fővárosi étteremben rendezett sajtótájékoztatón ismertették.
>>
|
A megbocsátás szabadsága
A Nemzetközi Krisztusi Szolidaritás (CSI) szervezet vendégeként Simon Deng, egy egykori szudáni rabszolga érkezett március 24-én Magyarországra. Négynapos előadó körútján beszámolt arról, hazájában hogyan tiporják sárba az emberi jogokat. Látogatásával annak a nemzetközi segélyszervezetnek a munkáját kívánta támogatni, amely 1995 óta közel 140 ezer szudáni rabszolgának adta vissza szabadságát. E sorok írójának a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tartott előadás után nyílt módja arra, hogy az egykori rabszolgát kérdezze.
>>
|
„Ég a színház!”
Püspököm – szűkebb, baráti körben – többször kifejezte hiányérzetét amiatt, hogy hittudományi egyetemünk akadémiai-tudományos napjaira kevés lelkész látogat el, holott ezeknek a nyílt alkalmaknak az is lenne a szerepük, hogy az egyház népét, véleményformálóit – a lelkészeket – kérdésekkel szembesítse, és tágítsa látókörüket.
>>
|
Síszünet – másképpen
A Deák Téri Evangélikus Gimnázium két tanulója, Főzy Hanga (16) és Regős Rozi (17) Felsősófalván töltötte az idei síszünetet. Ottani élményeikről, tapasztalataikról kérdeztük őket.
>>
|
Európa legnagyobb istentisztelete
A következő napokban zajlik tizennyolc európai ország több mint négyezer gyülekezetének részvételével a ProChrist 2009 istentisztelet-maraton. Az 1993 óta hetedik ízben megrendezett – zenei, dráma- és komédiabetéteket sem nélkülöző – felekezetközi istentiszteleteket tizennyolc nyelven sugározzák műholdon keresztül részben élő adásban, részben egynapos időeltolással több mint ezerháromszáz helyszínre Franciaországtól Oroszországig és Németországtól Szerbiáig. A ProChrist e. V. szervezői összesen több mint egymillió látogatóval számolnak. Magyarországon március 30-ától április 6-áig többek között Budapest, Miskolc, Pécs és Kiskőrös gyülekezetei rendezik meg városukban a ProChristet. A belépés valamennyi helyszínen ingyenes.
>>
|
Evangélikusok |
A miskolc-belvárosi evangélikus templom története
Megalakulása idején az egyházközségnek még nem volt temploma, de már létezésének első napján, 1783. október 9-én tervbe vették a templomépítést is.
>>
|
Bemutatkozik a Pilisi Evangélikus Egyházközség
Az 1721-es évszám áll a pilisi evangélikus gyülekezet ősi pecsétjén. Pilisen letelepített szlovák származású őseink abban az évben alapították meg a gyülekezetet, templomukat pedig 1784 adventjének második vasárnapján szentelték fel, ez évben lesz tehát kétszázhuszonöt éves.
>>
|
Kiskőrös városának posztumusz díszpolgára
Dr. Murányi György 1942. november 8-án mondta el első igehirdetését a kiskőrösi evangélikus templomban. Az őt köszöntő szavakra adott válaszát gyakran idézzük, mert hitelesen fejezi ki mindazt, amit a számára kijelölt életutat bejárva teljesíteni kívánt: „…a közélet minden területén tevékenykedni kívánok, ahol a köznek használni lehet… az utam azonban mindig és mindenhova a templomon keresztül fog vezetni.”
>>
|
e-világ |
„Elköltözöm, az biztos”
Harminc évvel ezelőtt ifjúsági óráink és kirándulásaink gyakori témája volt, hogy Budapest túl nagy város. „Én elköltözöm, az biztos” – mondtam akkoriban, főleg azért, mert vonzódtam a természetközeli élethez. Ismerek valakit, aki nem csak tervezgetett. Dr. Dőry István 49 éves, négygyerekes családapa két éve egy kis faluban él. Miért? Hogyan? Mi köze ennek a fenntartható élethez?
>>
|
Keresztény szemmel |
A virágok üzenete
„Van-e remény még emberi fajunkban?” – kérdezte Illyés Gyula 1955-ben, nagyszerű, Bartók című versében. A 21. század elején is sokunkat fájdít ez a kérdés.
>>
|
Jézus, az igazmondó
Ha egy magukat kereszténynek mondó emberek között rendezett közvélemény-kutatásnak az lenne az egyik – igaz, ebben a formában nem túl gyakran megfogalmazott – kérdése, hogy szeretik-e Jézust, feltételezhetően mindenki vagy majdnem mindenki szívből és egyértelműen igennel válaszolna. De ha a következő kérdés az lenne, hogy miért szeretik Jézust, akkor valószínűleg sokféle indoklást, magyarázatot hallhatnánk.
>>
|
A hét témája |
Passióra készülve…
Kulisszatitok és kíváncsiság – kukucskálásra inspiráló párosítás. A Mevisz-Bárka, illetve a teológushallgatók passiójáték-próbájáról szóló írásunk anyaggyűjtéséhez mégsem a kulcslyukon át történő leskelődést választottuk. Egyszerűen bekéredzkedtünk.
>>
|
E heti Luther-idézet |
Luther Idézet
„Aztán iparkodjék az ember a lehető legteljesebb hittel járulni a szentséghez, s legyen egészen bizonyos afelől, hogy benne kegyelmet nyer. Mert ki-ki annyit kap, amennyit hitével megragad. A legfőbb előkészület tehát a hit.”
>>
|
Kultúrkörök |
A dialógus szimbóluma
Fájdalmasan párbeszédhiányos világban élünk. Leginkább azért sújt bennünket a megosztottság és a szétszakítottság átka, mert hagytuk, hogy egyes vezetők leszoktassanak minket arról, hogy odafigyeljünk a másikra, leüljünk, és értelmes párbeszédet, építő eszmecserét folytassunk egymással. A rendszerváltás óta eltelt időszakban már nemcsak a politikában, de a civil szféra bármely területén megmerevedett széttagoltságot, egymástól mereven elkülönülő szekértáborok ádáz szembenállását tapasztaljuk.
>>
|
A vasárnap igéje |
Örömöt ígérő jövő?
„Ujjongj, Sion leánya! Kiálts örömödben, Izráel!” A felszólítás hatott. Ujjongtak, kiáltottak, vigadtak teljes szívből. Azután jött a hirtelen változás, és az ujjongás helyett szitkozódtak vagy sírtak. Az örömkiáltás helyett jajveszékeltek, vagy „Feszítsd meg!”-et kiáltottak. A vigalom helyett következett a kivégzés és a pokolian mardosó gyász. Pedig csupán néhány nap telt el virágvasárnaptól nagypéntekig. S mégis ekkora a fordulat.
>>
|
„Új szövetséget szerzett, üdvösséget!”
Hiába ragyogna nagycsütörtök fehérben, ha üzenete benne ragadna az ótestamentumi igeszakasz kalodájában. Az ótestamentumi szövetségkötésnek nincsen közvetlen kapcsolata azzal az „új szövetséggel”, amelyet ma ünnepelünk. Ezért ne a régiből akarjuk érteni az újat, hanem annak örüljünk, ami az újban hasonlíthatatlanul és páratlanul más.
>>
|
Két miért között
Jézus földi élete két döntő kérdés, két nagy miért között feszül. Első feljegyzett mondata, mely szülein keresztül nekünk szegeződik: „Miért kerestek engem?” (Lk 2,49) Az utolsó miért a Golgotán szakad fel ajkáról, az ég felé címezve: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engemet?”
>>
|
Könnytől az ujjongásig – nagyszombati hangulat
A szemrehányás jogos, akár diagnózisnak is megfelel, de nem szabad annyiban hagynunk. Éppen azért, mert a tét meglehetősen nagy. Kereszténységünk egy modern kritikusa – nevét szándékosan nem népszerűsítjük – azt a meglepő, de nem egészen megalapozatlan megállapítást tette a minap, hogy a kereszténységnek – függetlenül a felekezetektől – van egy kellemetlen alapbaja, mégpedig az, hogy „eltűnt belőle egy döntő fontosságú elem”, és ezért az élettelenség látszatát kelti.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio œcumenica
Mindenható Úristen! Áldunk téged az örömért, különös ajándékodért! A tavaszi napfény melegében, a földből előbújó virágokban, a bimbót nyitó bokrokban és fákban reménységgel ajándékozol meg bennünket! Te vagy az, aki létrehoztad és fenn is tartod mindezt!
>>
|
Oratio œcumenica
Urunk, Krisztus kereszthalálára emlékezve érezzük át, hogy nélküled milyen elveszettek vagyunk. Nagypénteken a legnagyobb a távolság közötted és közöttünk. Nagyobb, mint bármikor máskor. Érezzük, hogy a körülöttünk és bennünk lévő gonosz ereje milyen pusztító lehet. Ellopja minden reményünket, és végső kétségbe taszít. Hozzád fordulunk – Urunk, lépj közel hozzánk!
>>
|
Szószóró |
Húsvét felé
Az alábbi gondolatok naponkénti elolvasása abban segít neked, hogy jobban átéld húsvét közeledtét. Az idézetek elolvasása után pár percig csöndben gondold végig az életedet, jelenlegi helyzetedet. Végezetül imádkozz magadban azért, amire a Szentlélek indít. Legyen áldott az ünnepre való felkészülési időd!
>>
|
ÉnekKincsTár |
Én lelkem, útra készülj
Virágvasárnappal a böjti időszak utolsó hetébe lépünk. Arra emlékezünk, hogy Megváltónk utolsó földi hetének kezdetén bevonult Jeruzsálembe, szenvedései, elítélése, halála és feltámadása színhelyére.
>>
|
Ó, Krisztus-fő, sok sebbel meggyötrött, vérező
Nagypéntek fájdalma a mai napig körülöleli a keresztény világot. Az egyházi esztendő, a Krisztus-dráma a fájdalom napjához érkezett. A Jézusban emberré született Isten, az Istenember önmagát adja engesztelő áldozatul az egész világ bűnéért. Mindezt nagyon személyesen éli át a golgotai kereszt tövében térdeplő ember. A minden díszétől megfosztott oltár a maga feketeségével utat enged az emberi fájdalomnak is: döbbenetes, érthetetlen áron végeztetett el üdvösségünk.
>>
|
|
|
|
E számunk tartalma
| |
|
| |
|
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Kéz, pálma, szög
Zöldellő, de hasznos is?
Búza – konkoly
A szegény asszony két fillérje
Jó nekem
Könnyek
Feltámadás, áldás
Kereszt-utak
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Péterfy-nap Győrött
Beiktatták az oktatási központ iskolalelkészét
Tudom, hol van Zákány!
Országos latinverseny – MMIX
Március 15-i elismerések Bonyhádon
Megbecsült munkatársak
„Csapatépített” az iroda
Keresztutak
Dies Academicus
„Együtt a bajban”
A megbocsátás szabadsága
„Ég a színház!”
Síszünet – másképpen
Európa legnagyobb istentisztelete
Evangélikusok
A miskolc-belvárosi evangélikus templom története
Bemutatkozik a Pilisi Evangélikus Egyházközség
Kiskőrös városának posztumusz díszpolgára
e-világ
„Elköltözöm, az biztos”
Keresztény szemmel
A virágok üzenete
Jézus, az igazmondó
A hét témája
Passióra készülve…
E heti Luther-idézet
Luther Idézet
Kultúrkörök
A dialógus szimbóluma
A vasárnap igéje
Örömöt ígérő jövő?
„Új szövetséget szerzett, üdvösséget!”
Két miért között
Könnytől az ujjongásig – nagyszombati hangulat
Oratio oecumenica
Oratio œcumenica
Oratio œcumenica
Szószóró
Húsvét felé
ÉnekKincsTár
Én lelkem, útra készülj
Ó, Krisztus-fő, sok sebbel meggyötrött, vérező
| |
| | |
|