Kultúrkörök
Lehet élni olvasás nélkül – de nem érdemes…
Valljuk ezt sokan, de úgy tűnik, egyre kevesebben e hazában. S most nem egy válságjelenségről van szó, valamiről, ami újabb hozadéka a mindenkit egyre mélyebben sújtó gazdasági válságnak (például hogy drágábbak a könyvek, ezért nem tudunk eleget vásárolni – ami egyébként sajnos igaz). Ennél aggasztóbb folyamat van most már kimutatható, mérhető stádiumban a szakemberek szerint: átalakulóban vannak az olvasási szokások. Pontosabban a felnőtt-társadalom leszokóban van arról a szellemi és lelki élvezetről, amelyet egy könyv kézbevétele jelent.
Olvasom a minap az Új Könyvpiac című kiadvány márciusi számában, hogy nyilvánosságra hozták a legutóbbi, 2005-ben készített „olvasáskutatási vizsgálatok” eredményét. Ilyet is végeznek ugyanis, tízévente, hogy az élet ezen – egyesek szerint nélkülözhetetlen, mások szerint felesleges, következésképp ismeretlen – szeletéről is megszondázzák a magyar társadalom tagjait.
Olvasunk-e tehát, és mennyit? (Itt rögtön közbevetem: a minőség és a mennyiség egészen specifikus módon áll arányban egymással a könyvek tekintetében, hiszen lehet kevés „jó” és sok „rossz” könyvet olvasni, vagy fordítva – de mit értünk egyáltalán „jó” és „rossz” könyvön? Ami nekem „jó”, és „életem könyve”, az másnak esetleg nem mond semmit… De így van ez jól, ezért – is – kaland az olvasás: megtalálnak minket a könyvek, és mi is magunkhoz vonzzuk őket. Annyiban maradjunk mégis, hogy többet olvasni határozottan jobb, mint kevesebbet.)
No de visszatérve a vizsgálatra, engem sokkolt a sommás eredmény: „1964-ben a felnőttek 60 százaléka azt mondta, hogy évente legalább egy könyvet elolvas – ma ugyanennyien, hogy egyet sem. A könyvtől való eltávolodás az utóbbi években gyorsult föl: 2000-től öt év alatt a felnőtt népesség nyolc százaléka szokott le az olvasásról. A vizsgálat idején, 2005-ben a 15 éves fiatalok 30 százaléka funkcionális analfabéta volt – valószínűleg 2009-ben ennél néhány százalékkal többen azok.”
Azt még csak „értem”, hogy valaki nem olvas. Egyet sem. De képzeletem nem tudja megalkotni az „évente egy könyvet olvasó” profilját. Mert hát miért is olvas, aki – egyáltalán – olvas? Bizonyára mert örömet szerez neki. Mert gyerekként otthon is ezt látta. Mert egy sereg kérdésére gyakorlatilag sehol másutt nem talál választ, mint a könyvekben. Mert olyan élményeket nyújt számára egy-egy szépirodalmi mű, amilyenre semmi más nem képes. Mert, mert, mert… az egész világ minden kincse ott van a könyvespolcokon, csak érte kell nyúlni.
A rendszeresen könyvet olvasók közös megtapasztalása, hogy tisztán emlékeznek rá: egy-egy számukra fontos könyv mikor, hol, melyik életszakaszukban érte el őket, és indította el valamerre. Jó, de néha szomorú nosztalgia erre a régi önmagunkra visszaemlékezni, ha ugyanazt a könyvet újraolvassuk. Hiszen az derül ki, hogy nemcsak mi őrizzük a lelkünkben a könyveket, hanem azok is – minket. De ez már valami olyan titok, amit talán nem is szabad megfejteni.
Az olvasáskutatás kimutatta: „A jó kortárs és klasszikus irodalom visszacsempészi a lelki nyugalmat, erősíti a konfliktustűrő képességet. Segít kibírni a napi feszültséget, lecsitítani az agressziót, elérni, hogy dühünkben ne üvöltsünk vissza, és se magunkat, se a környezetünket ne mérgezzük durvasággal…” (Az olvasás a hosszabb élet titka? Új Könyvpiac, 2009. március.)
Április 23-án nyílik a budapesti nemzetközi könyvfesztivál a Millenárison. Arra számítok, hogy sok kisimult, derűs, sugárzó arccal találkozom. Ott a helyünk.
K. D.