Keresztény szemmel
Jegyzetlapok
Esti olvasmány. „A semmibe írni, csakugyan lehetetlen. De kinek akarsz írni? Az orvosodnak, vagy a sarki trafikosnak?” Márai teszi föl ezeket a kérdéseket 1950-es naplójában. Irtózom én is az ürességtől, amibe sokszor belehull a munkám. De próbálom leküzdeni. Minden igazi, végzetes üzenetet a semmibe írtak, ahogyan Szent Ferenc, Lao-ce vagy Hamvas Béla tette a legnehezebb időkben.
Régi szavak. Ifjúságom szavai: „Haza” és „boldogság” a mai élet vörös lúgjában elvesztették értelmüket. Helyükbe mások kerültek: „hazugság”, „csalás”, „tolvajlás”, „sztrájk”, „gazdasági válság” stb. Csekély a valóságos lehetősége annak, hogy békés úton rendeződnek gondjaink, hogy Magyarország megmenekül az őrlő napokban. Ilyenkor kérdezem magamtól: vezet-e út a jó emberekhez? Van-e még Haza? Megőrző nyelv? Talán van. Meghallom hívását. De műveltség és erkölcs már nem létezik a szó igazi értelmében. Öreg emigránsok, 1956-os menekültek mondják: hazajöttünk meghalni, mert élni itt nem tudtunk!
Számvetés. Számot kell vetni helyzetünkkel, akármilyen fájó is. Mit hoz a holnap? Csak a Gondviselés segíthet. És segíteni fog, ebben hiszek most, a legnagyobb reménytelenségben!
Hangverseny. A zsúfolt közönség között idős hölgyek. Nézik egymást, majd az ezüstösebb hajú megkérdezi: „Nem ismersz meg?” Tétova válasz: „Rémlik. De nem tudom.” Mosolyogva felel a szelíd arcú: „Együtt jártunk az óvodába. Kiss Mariann.” A másik arca is felragyog: „Te lennél az?” Ámuldoznak mind a ketten a terem végében. És nem győznek betelni egymással. Idézik a régi szép időket, a kedves társakat; még a beceneveket is pontosan tudják. Szomorúan ismétlik, a negyvenkét pajtásból csak ők ketten élnek!
Német börtönszálló. Egy élelmes vállalkozó szállót alakított ki a volt kommunista fogházakból. Óriási siker. Van itt rendes szoba is, nászutasoknak luxuslakosztály. De a legkapósabbak a szűk cellák. Ahol át lehet érezni a zsarnoki hatalmat. Ezt kérik legtöbben, egy éjszakára ötven euró. (Persze a verőlegények hiányoznak, akkor az arcokra fagyna a mosoly, akkor megsejtenék a vendégek, mit ért az emberélet.)
Su-la-ce. Kis könyvében, a Reggeli beszélgetésben egy gyönyörű sort találok: „A mester szavait, mint tört cserepet, szorgalmasan összerakták.” Szép megfogalmazás. Így kellene tennem nekem is, hallgatni az emberi panaszokat, gondokat, rakni egymás mellé az új és új gondolatokat. Talán egyszer összeáll meglopott és kifosztott életünk.
Madárfürdés. Az ablakunkba kitett etetőhöz minden reggel eljön egy cinke. Előbb megfürdik a lapos itatóban törékeny szárnyával csapkodva, azután napraforgómagot válogat. Füttyöget, vagyis megköszöni a napi figyelmet és segítséget. És ami ritka erény egy sóhajnyi tollas labdánál, társainak is szól, hogy itt, ennél az ablaknál friss vizet és élelmet lehet találni. Jut mindenkinek, csak be kell tartani az érkezési sorrendet.
Kazinczy. Egyre kevesebben ismerik, talán csak egy-két professzor tudja, ki volt ez a különös, sovány arcú férfi. Kassai polgár, aki börtöncellájában vérével írta beporosodott verseit és naplóját. Verekedett Berzsenyivel, aki neki köszönhette a tanulást és a súlyos költeményeket. És neki köszönhetjük mi a tüneményes pillanatot: köpenyéből bújt ki a csillagfényes magyar irodalom.
Fenyvesi Félix Lajos