Evangélikusok
Egyházunk törvényeiből
Gyülekezeti tisztségviselőként ildomos evangélikus egyházunk törvényeinek egynémely paragrafusával tisztában lenni. Az ezeket tartalmazó dokumentum nemcsak nyomtatott formában olvasható, hanem a www.evangelikus.hu honlapon is hozzáférhető. Szerkesztőségünk mégis úgy véli, hasznos, ha időről időre lapunk presbiteri oldalán is közlünk néhány, az alapfogalmakat meghatározó vagy a gyülekezeti életet érintő paragrafust – reménység szerint ez nemcsak presbiter olvasóinknak lehet segítségükre.
XIV. fejezet – A nemlelkészi szolgálat általános szabályai
(2) Egyházi munkás az lehet, aki
a) valamelyik egyházközség nyilvántartott tagja,
b) a szolgálat ellátásához szükséges felkészítésben részesült,
c) meghatározott szolgálatra megbízást kapott.
(3) Az egyházi munkás megbízatása az alábbi szolgálati területekre terjedhet ki:
a) igehirdetés,
b) tanítás (hitoktatás),
c) lelkigondozás,
d) diakóniai munka,
e) szervezőmunka,
f) egyházzenei (kántori) szolgálat.
(4) A lelkészi munkatárs az az egyházi munkás, aki az Evangélikus Hittudományi Egyetem nappali tagozatán eredményes záróvizsgát tett, és akit a püspök 1997. június 6. előtt erre a szolgálatra ünnepélyesen kibocsátott.
Újabb lelkészi munkatársak kiküldése nem lehetséges.
(5) A gyülekezeti munkatárs az az egyházi munkás, aki az Evangélikus Hittudományi Egyetem nappali tagozatán vagy levelező teológiai tanfolyamán eredményes záróvizsgát tett, és akit az illetékes püspök hozzájárulásával az egyházközség közgyűlése a szolgálattal megbíz. A gyülekezeti munkatársat istentiszteleten a gyülekezeti lelkész állítja szolgálatba. A gyülekezeti munkatárs nemcsak egyházközségi, hanem egyéb egyházi szolgálatra is alkalmazható.
(6) A Magyarországi Evangélikus Egyház egyházi munkásától elvárja, hogy
a) belső elhívásból kötelezze el magát az egyházi szolgálatra,
b) hivatásában feddhetetlenül éljen és szolgáljon,
c) vegyen részt a szolgálatához szükséges felkészítésben, tartós megbízatás esetén továbbképzésben is,
d) szolgálatát a megbízóval összhangban végezze,
e) munkájáról megbízójának rendszeresen beszámoljon.
(7) Az egyházi munkás a munkájáért személyében felelős.
Amennyiben szolgálatára méltatlanná vagy alkalmatlanná válik, megbízójának joga és kötelessége, hogy a megbízást visszavonja.
(8) Az egyházi munkás feladatát önkéntes munkásként, szolgálati jogviszonyban vagy munkaviszonyban végezheti. Mindegyik esetben megilleti a szolgálatával kapcsolatos indokolt költségeinek megtérítése.
(9) Az egyházi munkást az őt érintő rendelkezésekről megbízója tájékoztatja.
XV. fejezet – Az egyházi
munkások megbízatása
(2) Az egyházi munkás határozott idejű (adott feladatra szóló), vagy határozatlan idejű (tartós) szolgálatra kaphat megbízást.
(3) Az egyházi munkás határozott idejű megbízást az egyházi önkormányzat hatáskörrel rendelkező tisztségviselőjétől, határozatlan idejű megbízást presbitériumától kap.
(4) A határozatlan idejű megbízatásról megbízólevelet – szükség esetén szolgálati szerződést – kell kiállítani. Ekkor az egyházi munkás szolgálatba állítása és eskütétele istentiszteleten történik, melynek megtörténtét a következő presbiteri ülésen kell jegyzőkönyvbe venni.
(5) Az egyházi intézményekben az egyházi munkás határozott idejű megbízást a hatáskörrel rendelkező szakmai vezetőtől, határozatlan idejű megbízást – az intézmény vezetőjének egyetértésével – az igazgatótanácstól kap. Határozatlan idejű megbízatás esetén az egyházi munkás szolgálatba állítása és eskütétele az intézményben tartott istentiszteleten történik.
(6) Az egyházi munkás tartós megbízatás esetén esküvel kötelezi magát, hogy
a) a közösséget építi,
b) az egyház rendjét megtartja,
c) a szolgálati titkot megőrzi,
d) a rábízott szolgálatot hűségesen végzi.
(7) Az egyházi munkás megbízójától írásbeli bejelentés alapján kérheti felmentését a szolgálatból.
(8) Az egyházi munkás szolgálatával és megbízatásával kapcsolatos vitás tanítási kérdésekben a felettes egyházi önkormányzat lelkészi vezetője, minden egyéb kérdésben az adott egyházi önkormányzat presbitériuma, illetve a fenntartó dönt.