Evangélikusok
Mennyiben presbiteri ma evangélikus egyházunk?
A Holstein névről mindenkinek más jut eszébe: az utazónak Észak-Németország, a gazdának a szarvasmarha, az ínyencnek a natúr borda tükörtojással. A jól informált történésznek talán rémlik valami Bismarck külügyminiszteréről (az étel egyebként róla kapta a nevét). De elvétve talán az egyházjogászok között is találunk olyat, akinek rögtön beugrik az evangélikus egyházjog nagy rendszerezője, Günter Holstein. Az első világháború utáni nagy németországi változáshullám első lecsengése után – amikor megszűnt a tartományi egyházkormányzat, a reformáció óta először vehették az egyházak kezükbe saját ügyeik irányítását – megalkotta a (német) evangélikus egyházjog egyik alapművét (Die Grundlagen des evangelischen Kirchenrechtes, Tübingen 1928), amelyben az addigi leíró szemlélettel szemben rendszerezte is a fejlődési lehetőségeket.
A nagy rendszerezők kora a természettudományok terén másfél évszázaddal előbb kezdődött, és jórészt már be is fejeződött erre az időre – elégséges, ha Linné vagy Mengyelejev nevére és rendszerére utalok. A társadalomtudományok terén a szisztematikusok egy nemzedékkel később léptek fel – lásd a nyelvészeti szempontból máig megkerülhetetlen Grimm fivéreket –, és néhány példától eltekintve az első világháborúig terjedt ténykedésük. A két világháború közötti utolsó mohikánok közé tartozott „az egyetem fura ura” – Horger Antal szegedi nyelvész –, de most nem a szláv jövevényszavainkban érvényesülő két nyílt szótagos tendencia a kérdés…
Holstein az egyházjogot, illetve az egyházakat osztotta kategóriákba, porosz precizitással. Számára a rendező egyenes két végpontja a presbiteri és a konzisztoriális szervezet volt. Az akkori Németország területén lévő legtöbb egyházat az utóbbi típusba tartozónak – azaz a főállású tisztviselők szűk létszámú testülete által irányított közösségnek – tekinti, kevés egyház kerül szerinte a tisztán presbiteri csoportba. A Magyarországi Evangélikus Egyházat idesorolja, utódegyházaival egyetemben, de hozzáteszi: „Ez a fejlődési forma a svájci reformáció hatásaként alakult így.” (Magyarán református hatás ez, hiszen a kálvini egyházfogalom és egyházkép azok, amelyek ezt a reformáció korában homloktérbe állították.)
Nyilvánvaló, hogy az egyházszervezetek fejlődése sohasem tudja függetleníteni magát a korszellemtől, illetve a divatos elképzelésektől. Magyarországon a 19. század végi (1891–93) egyházi alkotmány – mint az első, egész országra kiterjedő hatályos evangélikus szabályrendszer – hozza be a gyülekezeti presbitérium intézményét az operatív vezetés eszközeként, a nagy létszámú és ezért mérsékelt sebességű közgyűlések helyett, illetve az azok közötti időszakba. Az összes közigazgatási szintre csak negyven évvel később, a következő működő zsinat (1934–37) vezette be. Ezt néhány évtizeden keresztül – jelentős külső nyomásra – hatalmas presbitériumi túlsúllyal, formális, csak háromévente egybehívott, közgyűlésekkel éltük meg.
Alapvető különbség az eredeti és a mai közép-európai rendben ott ragadható meg, hogy egykor a presbitériumok döntöttek a magasabb egyházkormányzati vagy csak egyház-koordinációs központok számára átadott, átengedett jogokról és (anyagi) erőforrásokról. Ez mára – finoman fogalmazva is – átbillent, ma a fentről leosztás jellemző, még ha a lehetőségek viszonylag szűkösek is. Az anyagiak felülről való leosztása a Holstein-féle megközelítésben a konzisztoriális rendszer elvének felel meg. A reformáció korában a presbitériumnak a döntései végrehajtásáért viselt felelőssége is más volt, mint ma: elég, ha a minden gondosság ellenére félrefutott lelkészválasztások utórezgéseinek kerületi vagy országos szinten bekövetkező korrekciójára vagy kárenyhítésére utalok.
A nagy magasságú elvi szintről érdemes ezután földközelire váltani: a teória után a gyakorlatra tekinteni. Mit jelent ma a gyülekezetnek a presbitérium, mint jelent személyesen a presbiteri tisztség az adott személynek?
Vannak helyek, ahol a presbitérium ténylegesen vezeti a gyülekezet ügyeit, esetlegesen teszi ezt bizottságokba delegálva a feladatokat és jogköröket. Találhatunk példát a komolyan vett és megélt őrállói rendre, amelyben a presbiterek adott terület – utca vagy településrész – gazdái. Számon tartják az ott élőket, jelzik a lelkésznek azokat az ügyeket, amelyek sürgős vagy azonnali lelkipásztori ellátást igényelnek. Van, ahol a presbitérium önkormányzatnak definiálja magát – eddig nem is lenne baj –, de frakciók és csoportok megjelenésével igen messze kerül a „testvéri közösség” régi elképzelésétől. A másik karakteres hiba a munkáltatói hangvétel. Nem csak szabni kell a feladatot a lelkésznek – és az esetleges más alkalmazottaknak –, majd alaposan számon kérni. A „fogjuk meg és vigyétek” elve nem kell, hogy meggyökerezzen közöttünk. Hiszen az ügy közös, a mienk és nem csak a mienk. „Mert Tied az ügy, Mesterünk” – énekeljük időnként. De éljük is?
A presbiteri tisztség vállalásának különböző okai lehetnek:
– hivatalból, adott feladatkör betöltőjeként vállalja valaki;
– apáról fiúra szálló megtiszteltetésként (Szép dolog a tradíció, de ha csak ez van, nagy a baj!);
– tenni akarásból;
– pótcselekvési kényszerből – és így tovább. (Most nem tisztem a rendszerezés, ezért számos megközelítés kimaradhat.)
Csecsetka Sámuel 19. században írt egyházjogtankönyvében (Magyarhoni egyházjogtan) tesz egy megjegyzést arról, hogy a komoly egyházszervezeti elemzések mindig rosszkor születnek, mert nem sokkal utánuk valami megváltozik. (Természetesen igaza volt: az ő könyve három kötetben 1888–1892 között jelent meg Pozsonyban, közvetlenül az egyházi alkotmány kiadása előtt, Mikler Károly pedig a harmincas években előzte meg művével a zsinatot.) Holstein sem járt jobban, a harmincas évek elején a német evangélikus egyházak egymás után vezették be a püspöki tisztséget – ennek okainak kifejtése nemhogy e cikk, de még a lapszám adott kereteit is szétfeszítené.
Az eddigi lineáris – egyvonalas – beosztás már nem volt használható, sokkal inkább egy síkidom – mondjuk háromszög – vált alkalmassá az egyházszervezetek közti szórás bemutatására a presbiteri, a konzisztoriális és az episzkopális (püspöki) rendszerek különböző fokú kombinációjában. (Hasonlatosan ahhoz, ahogy a politikában sem lehet ma már egyetlen egyenes mentén rendezni az erőket balra vagy jobbra.) Ha igazán jó rendszert akarunk alkotni, lehet, hogy a sík nem is elég, térbeli modell kell, mert az államtól való függőség – lásd a ma is meglévő államegyházi képleteket (például Elzász-Lotaringia és Izland) – más formában már nem lenne bemutatható.
„Mennyiben presbiteri ma evangélikus egyházunk?” – hangzik ismét a kérdés. Egzakt választ nem tudok rá adni, ahogyan két hete a Luther-szövetség budapesti vitaestjén sem tudtam. Van egy régi örökségünk, amelyet lehet megbecsülni, alábecsülni, de túlértékelni is. Az Ágostai hitvallás egyház-meghatározása felől közelítve – amely szerint az egyház egységének ismérvei az evangélium tiszta hirdetése és a szentségek helyes kiszolgáltatása – nincs lényegi szerepe az egyházi szervezetnek, tisztségeknek. Nem üdvösségkérdés, csak formai. Minden szerkezeti, szervezeti ügy formális, rajtunk áll, lesz-e benne élő tartalom, amely előreviszi az evangélium ügyét, vagy üres keret csupán, amely megmerevedett, s már nem engedi a mozgást, fejlődést.
Lackner Pál