Evangélikusok
Személyes történelem
Túróczy Zoltán Nyíregyházán
Hetven évvel ezelőtt – 1939. május 16-án – iktatták be Nyíregyházán a tiszai egyházkerület püspöki székébe Túróczy Zoltán győri lelkészt, Kapi Béla dunántúli püspök szolgálatával.
Nyíregyházán 1937 és 1939 között meghalt Geduly Henrik, dr. Domján Elek püspök, Paulik János, Krieger Mihály lelkész. Szolgálatba lépett Rőzse István, Balczó András, Joób Olivér, Solymár János lelkész, akikkel új korszak kezdődött gyülekezetünk életében.
A fiatal, negyvenhat éves püspök megrendülten vette át főpásztori szolgálatát reformátori lelkületű, hitvalló püspökök után, nagyapja örökébe lépve. Így kezdte bemutatkozó beszédét, amelyet magam is láttam és hallottam. Biztatást is kapott, hogy ne féljen, határon innen és túl is imádkoztak érte nemcsak a kerületében, a magyar protestantizmusban, hanem Finnországban és Észtországban is.
Nem uralkodó püspök akart lenni, hanem szolgáló, egyenlők között az első. Lelkész volt, és lelkész is akart maradni. Az egyház arcának legfőbb vonása a misszió, amelyet az egyházon belül kell kezdeni. Égő lelkű pásztorokra van szükség, s a munkatársaik, a felügyelők, presbiterek, tanárok, tanítók is legyenek azok. Érjenek el minden gyülekezeti tagot, beleértve a szórványban élőket is.
Nyíregyházán 1939 és 1948 között, rövid tíz esztendő alatt úgy cselekedett, amint a bemutatkozó beszédében vázolta. Végrehajtották a körzetesítést, felosztották a munkaterületeket. A dél-szabolcsi szórványegyházban, Nyírszőlősön templomot építettek, amelyet 1940. október 31-én szentelt fel. Nyíregyháza jelentős evangélikus iskolaváros volt. Két gimnáziumban, az országban egyedüli elemi iskolai rendszerben száz pedagógus működött. Részükre havonta tartott evangélizációt. Év végén háromnapos konferenciára hívta össze őket Nyíregyházára, Miskolcra, Rozsnyóra, Szolnokra.
Mi, diákok is éreztük, hogy a püspök számon tart bennünket. Bevezette, hogy az evangélikus diákok minden reggel áhítatra jöjjenek. 1940. október 30-án felavatta a lépcsőházban a fiú polgáristák művészrajztanárának, Szalay Pálnak festményét, amely Luthert ábrázolta a wormsi birodalmi gyűlésen 1521-ben, V. Károly német-római császár előtt. Alatta híres mondása: „Itt állok, és másként nem tehetek. Isten engem úgy segéljen!”
Evangélizációt nem csak a lelkészek végeztek gyülekezetünkben. 1940 telén a központi elemi iskola dísztermében Sréter Ferenc evangélizált. Ekkor ismertük meg az Énekem az Úr énekfüzet énekeit. Evangélizált nálunk Ágoston Sándor is. 1940 nyarán templomunkban rendezte meg evangélizációját a Bethánia CE szövetség. Jártak nálunk finn lelkészek. Túróczy Zoltán harmincnyolc évesen fél évet töltött Finnországban.
Nyíregyházi működése alatt nagy történelmi események játszódtak le. 1939. szeptember 1-jén kitört a második világháború. Kárpátaljáról lengyel menekültek özönlöttek Nyíregyházára. 1939. november 30-án Finnországra tört hatalmas keleti szomszédja. Három hónap múlva békét kértek. Az észtek 1940 júniusában elveszítették függetlenségüket. 1941 júniusában a tiszai kerülethez tartozó Kassát, Munkácsot, Rahót légitámadás érte. A magyarok is beavatkoztak a háborúba, mely számunkra katasztrofális vereséggel járt a Don-kanyarban.
Nyíregyházát 1944. október 21-én érte el a háború. Hétszáz magyar és német katonát fogolyként zártak be a templomunkba. Öt nap után takarították ki a templomot, majd a püspök újraszentelte. 1944. november 20-án pedig megnyitotta iskoláinkat.
1945-ben felállították a népbíróságokat; Nyíregyházán ez a városházán működött. 1945. április 3-án halálra ítélték Máczay Lajos vallástanáromat és cserkészparancsnokomat. Kegyelmet kapott, börtönében meglátogattam őt. 1945. június 22-én tízévi fegyházbüntetésre ítélték osztályfőnökömet, dr. Belohorszky Ferencet, aki tizenhét hónap után szabadult. 1945. június 25-én Túróczy Zoltán püspököt is tízévi fegyházbüntetésre ítélték. Tíz hónap múlva, 1946. március 1-jén szabadon engedték, de csak 1948-ban kapta vissza jogát a püspöki működésre. A püspök és osztályfőnököm bírósági tárgyalásán személyesen is jelen voltam. Szem- és fültanúja vagyok az eseményeknek.
A püspökkel utoljára 1948. május 17-én találkoztam, amikor templomunkban konfirmációs ünnepség volt. Én a tízéves konfirmandusok nevében szóltam. Rőzse István esperes, egykori konfirmandus lelkészem arról beszélt, hogy mit jelent az egyháznak a konfirmáció. Ezen az alkalmon Túróczy püspök elnökölt és imádkozott. 1948 decemberében Győrbe távozott, és a dunántúli püspöki tisztet töltötte be.
2002-ben jelent meg Az Isten embere című kétkötetes életrajzi mű, melyben teljes terjedelemben olvasható Túróczy püspök rendőrségi kihallgatási jegyzőkönyve. Ezt a rendőrségi nyomozó is aláírta, aki 1940 júniusában a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban érettségizett. Érettségi elnöke Túróczy Zoltán püspök volt, német nyelvből Belohorszky Ferenc érettségiztette, a bölcseletet (filozófiát) Máczay Lajostól tanulta. A népbírósági tárgyalások után a rendőrségi nyomozó és a népügyész örökre eltűntek Nyíregyháza közéletéből.
Gyülekezetünk május 17-én a főistentiszteleten is megemlékezik mártíromságot szenvedett hitvalló püspökünkről Nyíregyházára érkezésének hetvenedik évfordulóján.
Dr. Reményi Mihály