A hét témája
Magyar „muzsikuslány” Brémában
A Kirchentag bő félezer oldalas programfüzetében a közreműködők névsorát böngészve egyszer csak ismerős hangzású néven akad meg a rendezvény magyar résztvevőjének szeme. Várakozásteljesen lapoz a megadott oldalra. És igen, jól sejtette: valóban honfitársra bukkant a „rengetegben”. Később kiderül, nem is csak egyre.
Az idei brémai német evangélikus egyházi napokon Eisenbarth Kriszta és Falvay Dóra bibliodráma-foglalkozást tartott az érdeklődőknek, Harcsa Veronika dzsesszénekes pedig – Gyémánt Bálint gitárkísérete mellett – többek között Margot Käßman hannoveri püspök bibliatanulmányának és Martti Ahtisaari korábbi finn államfő, béke Nobel-díjas politikus előadásának közönségét bűvölte el dalaival. A külföldön is egyre ismertebb, fiatal művésszel ez utóbbi fellépése után beszélgettünk.
– Silke Lechner (a rendezvény programigazgatója – a szerk.) keresett meg azzal a kérdéssel, hogy – a finn–magyar nyelvrokonság apropóján – nem adnék-e zenei keretet Martti Ahtisaari előadásának. Emlékeztem korábbról a hölgyre; két vagy három évvel ezelőtt az interneten keresztül kért tőlem egy cédét. Tetszhetett neki, valószínűleg ezért jutottam most eszébe…
– Az említett előadás témája a politika és a szabadság kapcsolata volt. Ön olyan műfajt képvisel, amely részben ez utóbbira épül…
– Az életemben nagyon sok szabadság van most, és ezt a zenének köszönhetem. Egyrészt azért, mert a személyes érzéseimről és élményeimről énekelhetek, másrészt azért, mert a munkámon belüli sokszínűség – párhuzamosan több zenekarnak is tagja vagyok, több projektben is részt veszek – lehetővé teszi, hogy ne unjam meg, amit csinálok, és adott esetben „menekülési” útvonalat is kínál.
– A szabadsággal a béke is együtt jár?
– Az éneklés és a dalszerzés számomra egyfajta terápia. Ha bármiféle intenzív érzelem ér – akár feszültség, fájdalom vagy öröm –, akkor azt megpróbálom kiírni, kiénekelni magamból, és ettől nagyobb lesz bennem a béke. A színpadon levés és az életforma, ami vele jár, alapjáraton meglehetősen zaklatott. Tudatosan igyekszem megtalálni azokat a nyugvópontokat, békeszigeteket, amelyek ellensúlyozzák ezt.
– Esetleg valamilyen egyházi kötődés révén?
– Nem neveltek vallásosan a szüleim, és nem vagyok templomba járó ember, de amikor felkértek az itteni szereplésre, és kicsit utánanéztem, milyen rendezvényről is lenne szó, akkor az első gondolatom az volt, milyen csodálatos, hogy több tízezer ember azért vesz részt rajta, hogy néhány napon keresztül lelki, hitbéli dolgokról beszélgessen. Az én munkámhoz is kell egyfajta mély lelkiség, és bár én ezt nem a vallásból merítem, mégis nagyon örülök, hogy itt lehetek, és ilyen közösségnek énekelhetek.
– vitális –