Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 25 - Fe­le­ke­ze­tek la­bi­rin­tu­sa

Keresztutak

Fe­le­ke­ze­tek la­bi­rin­tu­sa

„Az öku­me­ni­kus moz­ga­lom egy óri­á­si la­bi­rin­tus lett” – idé­zett egy ta­nul­mány­ból dr. Tóth Ká­roly nyu­gal­ma­zott re­for­má­tus püs­pök, az Öku­me­ni­kus Ta­nul­má­nyi Köz­pont (ÖTK) el­nö­ke a köz­pont jú­ni­us 12-én meg­tar­tott éves köz­gyű­lé­sén. Be­szá­mo­ló­já­nak ele­jén rá­mu­ta­tott, hogy a vi­lá­got be­há­ló­zó tö­meg­kom­mu­ni­ká­ci­ós esz­kö­zök ugyan nö­vel­he­tik a ke­resz­tény bi­zony­ság­té­tel ha­té­ko­nyabb mun­ká­lá­sát, összes­sé­gük­ben még­is át­lát­ha­tat­lan, zűr­za­va­ros és el­lent­mon­dá­sok­kal te­li ké­pet raj­zol­nak az egy­ház­ról. Ezért jo­go­san hang­zik a kér­dés: le­het-e, ér­de­mes-e ke­resz­tény egy­ség­ről be­szél­ni, il­le­tő­leg az egy­ség és a sok­szí­nű­ség össze­egyez­tet­he­tő-e a ke­resz­tény egy­há­zak vo­nat­ko­zá­sá­ban? Az öku­me­niz­mus és az iden­ti­tás alap­kér­dé­se ez.

Az nem kér­dés, hogy e mai glo­bá­lis vi­lág­ban a ke­resz­té­nyek kö­zös bi­zony­ság­té­te­lé­nek ér­de­ké­ben új uta­kat kell ke­res­ni. Az út­ke­re­sés szük­sé­ges­sé­ge ak­kor is ér­ző­dik, ami­kor egy­re töb­ben pa­ra­dig­ma­vál­tást sür­get­nek a fe­le­ke­ze­tek kö­zöt­ti együtt­mű­kö­dés­ben és a pár­be­széd­ben.

Az Öku­me­ni­kus Ta­nul­má­nyi Köz­pont az öku­me­né la­bi­rin­tu­sá­ban va­ló el­iga­zo­dás és út­ba­iga­zí­tás re­mé­nyé­ben hív­ta meg idei köz­gyű­lé­sé­re fő­elő­adó­nak dr. Kon­rad Raisert, az Egy­há­zak Vi­lág­ta­ná­csá­nak volt fő­tit­ká­rát.

A boc­hu­mi egye­tem ne­ves pro­fesszo­ra sze­rint az öku­me­ni­kus moz­ga­lom­nak alul­ról kell majd meg­újul­nia. Nem len­ne sza­bad meg­en­ged­ni, hogy az öku­me­né va­la­mi­fé­le kü­lön­le­ges­ség­nek tűn­jék, amely­nek fo­gal­ma­it és cél­ját csak spe­ci­a­lis­ták – teo­ló­gu­sok – ért­he­tik. El­en­ged­he­tet­len te­hát a spi­ri­tu­a­li­tás meg­úju­lás.

Nem egy­sze­rű­en az is­ten­tisz­te­le­tek meg­újí­tá­sá­ra van szük­ség, ha­nem egy spi­ri­tu­á­lis élet­for­má­ra, amely őszin­tén és fo­lya­ma­to­san nyi­tott a Szent­lé­lek­re – fej­tet­te ki Kon­rad Raiser. (Az elő­adást dr. Szent­pé­tery Pé­ter, az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­tem do­cen­se tol­má­csol­ta a né­me­tül nem ér­tők szá­má­ra.)

A köz­gyű­lé­sen fel­szó­la­ló to­váb­bi elő­adók egy­más­ra ref­lek­tál­va pró­bál­ták meg­vi­lá­gí­ta­ni a 21. szá­zad­ban az egyes egy­há­za­kat és az Egy­há­zak Vi­lág­ta­ná­csát is érin­tő ki­hí­vá­sok­ra adan­dó le­het­sé­ges vá­la­szo­kat. Ezek­re hív­ta fel a fi­gyel­met áhí­ta­tá­ban dr. Fa­bi­ny Ta­más evan­gé­li­kus püs­pök is: szá­za­dunk­ban és Eu­ró­pá­ban új po­gány esz­mék je­len­tek meg, ezért a kon­ti­nens re­evan­ge­li­zá­lá­sá­ra van szük­ség. Ezt kel­le­ne az öku­me­né­nek is cé­lul tűz­nie. Az eu­ró­pai kon­ti­nens egye­sü­lé­se nem kor­lá­to­zód­hat csak po­li­ti­ká­ra és gaz­da­ság­ra. Az „új po­gány­ság” el­len csak az egy­há­zak ké­pe­sek fel­lép­ni – Is­ten igé­jé­vel.

Gomb­kö­tő Be­á­ta