Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- Felekezetek labirintusa
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Felekezetek labirintusa
„Az ökumenikus mozgalom egy óriási labirintus lett” – idézett egy tanulmányból dr. Tóth Károly nyugalmazott református püspök, az Ökumenikus Tanulmányi Központ (ÖTK) elnöke a központ június 12-én megtartott éves közgyűlésén. Beszámolójának elején rámutatott, hogy a világot behálózó tömegkommunikációs eszközök ugyan növelhetik a keresztény bizonyságtétel hatékonyabb munkálását, összességükben mégis átláthatatlan, zűrzavaros és ellentmondásokkal teli képet rajzolnak az egyházról. Ezért jogosan hangzik a kérdés: lehet-e, érdemes-e keresztény egységről beszélni, illetőleg az egység és a sokszínűség összeegyeztethető-e a keresztény egyházak vonatkozásában? Az ökumenizmus és az identitás alapkérdése ez.
Az nem kérdés, hogy e mai globális világban a keresztények közös bizonyságtételének érdekében új utakat kell keresni. Az útkeresés szükségessége akkor is érződik, amikor egyre többen paradigmaváltást sürgetnek a felekezetek közötti együttműködésben és a párbeszédben.
Az Ökumenikus Tanulmányi Központ az ökumené labirintusában való eligazodás és útbaigazítás reményében hívta meg idei közgyűlésére főelőadónak dr. Konrad Raisert, az Egyházak Világtanácsának volt főtitkárát.
A bochumi egyetem neves professzora szerint az ökumenikus mozgalomnak alulról kell majd megújulnia. Nem lenne szabad megengedni, hogy az ökumené valamiféle különlegességnek tűnjék, amelynek fogalmait és célját csak specialisták – teológusok – érthetik. Elengedhetetlen tehát a spiritualitás megújulás.
Nem egyszerűen az istentiszteletek megújítására van szükség, hanem egy spirituális életformára, amely őszintén és folyamatosan nyitott a Szentlélekre – fejtette ki Konrad Raiser. (Az előadást dr. Szentpétery Péter, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense tolmácsolta a németül nem értők számára.)
A közgyűlésen felszólaló további előadók egymásra reflektálva próbálták megvilágítani a 21. században az egyes egyházakat és az Egyházak Világtanácsát is érintő kihívásokra adandó lehetséges válaszokat. Ezekre hívta fel a figyelmet áhítatában dr. Fabiny Tamás evangélikus püspök is: századunkban és Európában új pogány eszmék jelentek meg, ezért a kontinens reevangelizálására van szükség. Ezt kellene az ökumenének is célul tűznie. Az európai kontinens egyesülése nem korlátozódhat csak politikára és gazdaságra. Az „új pogányság” ellen csak az egyházak képesek fellépni – Isten igéjével.
Gombkötő Beáta
::Nyomtatható változat::
|