Keresztutak
Egy reménységre hívattunk Krisztusban
Ötvenéves az Európai Egyházak Konferenciája
„Dicsőítjük és áldjuk a Szentháromság Istent, aki megáldotta az Európai Egyházak Konferenciájának munkáját az elmúlt ötven esztendőben” – kezdte ünnepi beszédét Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka a konferencia megalapításának ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen, amely Lyonban zajlott július 15–20. között a szervezet tizenharmadik nagygyűlésének keretében. Fél évszázad nagy idő egy szervezet életében, s nem könnyű az összegzés. A gyűlés mégsem csak a legutóbbi „plenáris ülés” óta eltelt hat év, hanem az elmúlt ötven esztendő értékelésére is vállalkozott.
A különböző szempontokat az a vissza-visszatérő gondolat egyesítette, hogy ez az összeurópai szervezet a legreménytelenebb időkben is a hívő reménység bátorságával igyekezett lebontani a falakat és réseket vágni a kelet és a nyugat közötti szellemi, lelki és fizikai vasfüggönyön. A későbbiekben pedig Krisztus mindeneket átölelő szeretetének jegyében minden idők elválasztó erőivel szemben emelte föl hangját Kelet- és Nyugat-Európa népeinek érdekében.
Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka a számos eredmény és dokumentum közül az Ökumenikus Chartát emelte ki, s egyben kérte a jelen lévő egyházakat, hogy a charta szellemében és iránymutatása szerint éljék meg sokkal intenzívebben krisztusi egységüket. Szinte minden kompromisszumot mellőzve emelte fel hangját annak érdekében, hogy a római katolikus egyház, illetve az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa ne csak együttműködjön az Európai Egyházak Konferenciájával (EEK), hanem legyen rendes tagja.
Bibliatanulmányában Wolfgang Huber püspök, a Németországi Evangélikus Egyház tanácsának elnöke arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy Isten miként békítette meg Krisztusban a zsidókat és a pogányokat. A pogányok immáron nemcsak egyszerűen vendégek, hanem teljes tagjai Isten népének, s így az üdvösség az övék is. Egyebek mellett utalt ezzel arra is, hogy az Európai Egyházak Konferenciájának – és általában az ökumenikus mozgalomnak – falakat lebontó, határokat átlépő, idegeneket testvérekké formáló ereje Krisztusban gyökerezik. Sőt az ökumenikus meghívás csak másodsorban feladat, elsősorban ajándék. Ajándékképpen vagyunk ökumenikusak, s ezt komolyan véve, feladatképpen válunk ökumenikussá – mondja a német evangélikus püspök, hozzátéve, hogy ezt az ökumenikus feladatunkat krisztusi hitünkre épült reménységgel és igazságosságra törekedve tölthetjük be.
A reménység, a hit és az igazságosság hármas egysége egyébként áthatotta az egész nagygyűlést. Ennek jegyében utalt Wolfgang Huber földrészünknek hat olyan jelenségére, amelyeket nemhogy nem hagyhatunk szó nélkül, hanem küzdenünk kell ellenük hitből fakadó reménységünkkel.
A gazdasági válsággal kapcsolatban az az egyházak feladata, hogy rámutassanak azokra az etikai alapelvekre, amelyek a gazdasági és pénzügyi struktúrákra és tevékenységekre is érvényesek. Segítenünk kell az Európában letelepedést és munkát kereső bevándorlókat. Az emberi jogok és a vallásszabadság érdekében is fel kell emelni a hangunkat. A klímaváltozás és a környezeti kérdések okán a nagygyűlésnek egyhangúlag el kell köteleznie magát a teremtés jobb szolgálatára. A Krisztusban megbékéltek és békességre hívottak továbbra is foglaljanak állást a nukleáris fegyverek fejlesztése ellen és a teljes leszerelés mellett. Az úgynevezett közügyek sorának számbavételét a roma kisebbség melletti szolidaritás kötelezettsége zárta.
Annak érdekében, hogy az ötvenéves szervezet megújult spiritualitással, korszerű szaktudással és a legnagyobb hatékonysággal tudja betölteni feladatát, a nagygyűlés megalkotta az elkövetkezendő évek fő irányvonalát, amely az alábbiakban nyert összegzést:
Annak érdekében, hogy mindez a reménység, a hit és az igazságosság hármas egységének jegyében történjen, a nagygyűlés – negyvenfős központi bizottsága mellett, melyben helyet kapott Rajos Krisztina református delegátusunk is – létrehozott egy olyan tizenöt fős munkabizottságot, amely felülvizsgálja a szervezet eddigi tevékenységét, vízióit, legfontosabb célkitűzéseit, és nem utolsósorban megvizsgálja azokat a strukturális lehetőségeket, amelyek megfelelően szolgálhatják, hogy a szervezet betöltse küldetését. (E munkabizottságban Magyarországról Tarr Zoltán református zsinati tanácsos kapott helyet.)
A háromszázhat delegátusból és további több mint négyszáz résztvevőből álló nagygyűlésen a Magyarországi Református Egyházat Karsay Eszter, Tarr Zoltán, Vad Zsigmond, Rajos Krisztina és Hodossy-Takács Előd, a Magyarországi Evangélikus Egyházat Krámer György, Szabó András és Pál Marietta, a Magyarországi Metodista Egyházat ifj. Hecker Márton, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsát (MEÖT) – mint társult tagot – pedig e sorok írója képviselte. A magyar delegátusok – ideértve az erdélyi Kató Bélát és a partiumi Antal Jánost is – aktívan részt vettek a nagygyűlés plenáris ülésein, bizottságaiban, és felhívták a résztvevők figyelmét a szlovákiai nyelvtörvény kisebbséget sértő tartalmára is.
„Krisztus a jövőből jön hozzánk, és úgy találkozik velünk, mint teremtő, megbékítő és életet megújító Isten. Krisztus a jövőben él, és onnan találkozik velünk, amikor mi az előttünk valókra reménységgel tekintünk” – hangzott a buzdítás a záró istentiszteleten.
Dr. Bóna Zoltán református lelkész, a MEÖT főtitkára