A közelmúlt krónikája
250 éve halt meg Árva Bethlen Kata
Az erdélyi nagyasszony, Árva Bethlen Kata – akinek neve Németh László szerint „valahonnét az irodalomtörténet sarkából dereng” –, a korabeli művelődés fáradhatatlan serkentője, a szegények istápolója 1700-ban született az erdélyi Bonyhán. Apja Bethlen Sámuel, az önéletíró Bethlen Miklós féltestvére, míg nagyapja a historikus kancellár, Bethlen János volt.
Amikor a század hajnalán atyja bonyhai kastélyában meglátta a napvilágot, majd felserdült, Erdély éppen Habsburg-kézre került. A „tartományt” ekkor árasztották el a jezsuiták, és erőszakos térítés kezdődött. Amikor apja meghalt, élete drámai fordulatot vett. Anyja „nagymenő” vőlegényt választott tizenhét éves lánya számára: ez éppen mostohafia, a katolikus Haller László volt, akivel aztán nagyon boldogtalan házasságban élt a református hitben nevelkedett fiatalasszony. Az ifjú férj hamarosan pestisben meghalt, Bethlen Kata pedig, akár egy görög tragédia hősnője, egy évig virrasztott a holttest mellett.
Özvegyi éveit Olthévizen töltötte. Itt talált végre méltó férjre Teleki József személyében, aki nagy műveltségű ember volt és emellett kitűnő gazda is. De a boldogságnak korán vége szakadt, mert a Haller rokonság összefogott ellene, hogy előző házasságából való két gyermekét anyjától elvegye, s katolikus neveltetésben részesítse.
A nagy csapások ezután mérettek rá. Gyermekei rendre elhaltak, s végül 1732-ben újra özvegyen maradt, „mint a megszedett szőlőben való kunyhó, egyedül”. Ettől kezdve írja neve elé, hogy Árva.
Ám a szívós, hajthatatlan asszony mindig talpra állt, mások megsegítéséből merített erőt a tovább éléshez. Életcélja: adni, használni, ahol csak lehet. Iskolát építtetett, szegény ifjakat taníttatott itthon és külföldön, könyvtárat állíttatott fel, szövetett, fonatott, hímeztetett.
Közben nekilátott életének leírásához. Fő művének teljes címe: Gróf Bethleni Bethlen Kata életének maga által való rövid leírása. Ezt jórészt hévizi magányában írta, megörökítve az anyanyelv csodás ízeit, árnyalatait. Nem a nyilvánosságnak szánta könyvét, de halála után a kéziratot kiadták Szebenben.
Árva Bethlen Kata 1759. július 29-én halt meg Fogarason, ahol életének utolsó éveiben lakott. Kúriája a Berivoj-patak partján állt, a mai középiskola helyén. Ez az épület hosszú ideig a szegények kórházaként működött. Az iskola udvarán álló öreg fák pedig Bethlen Kata parkját díszítették hajdan.
A nagyasszony sírja a református templom tövében található, magányos fák alatt, magányosan. Kegyelettel gondozzák.
A hévizi hagyományban Bethlen Kata neve elsősorban kézimunkák készítőjeként maradt fenn, aki műhelyében varrónőket foglalkoztatott. Ezek selyemre meg posztóra hímeztek, a munkát ő irányította, a terveket, mintákat maga készítette.
A két leggyönyörűbb kézimunka Fogarason, a református parókián található. A tündöklő sárga selyemabroszt Bethlen Katának és második férjének kivarrt címere uralja, meg egy tarka tollú, széttárt szárnyú angyal, körülötte fantasztikus virágok, óriáscsigák, egy vadász lesállásban, kígyó, medve és egy indián talpig fegyverben.
Azt tartják, hogy ezt viselte Bethlen Kata az 1722-es esküvőn, s csak később lett az ünnepi palástból úrasztalára való terítő a boldog esemény emlékére. A másik ugyanilyen mintájú, de egyszerűbb abrosz „jegyszoknya” volt, amelyet az eljegyzésen viselhetett. A két darab valószínűleg a század ötvenes éveiben kerülhetett Fogarasra.
Salló László