Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 30 - Sé­rül az egy­há­zi ok­ta­tás autonó­mi­á­ja

Keresztutak

Re­for­má­tus szak­vé­le­mény

Sé­rül az egy­há­zi ok­ta­tás autonó­mi­á­ja

Új­ra meg­pró­bál­ják kor­lá­toz­ni az egy­há­zi köz­ok­ta­tás au­to­nó­mi­á­ját a ha­tá­ron tú­li ma­gyar nyel­vű egy­há­zi köz­ok­ta­tá­si in­téz­mé­nyek­ben és Ma­gyar­or­szá­gon is – mond­ta Papp Kor­nél, a Ma­gyar­or­szá­gi Re­for­má­tus Egy­ház (MRE) ok­ta­tá­si iro­da­ve­ze­tő­je jú­li­us 13-án az MTI-nek.

Az ok­ta­tá­si szak­em­ber er­re an­nak kap­csán hív­ta fel a fi­gyel­met, hogy a Kár­pát-me­den­cei ma­gyar re­for­má­tus kö­zép­is­ko­lák Sep­si­szent­györ­gyön e hó­nap ele­jén tar­tott ti­zen­ne­gye­dik ta­lál­ko­zó­ja is ezt ál­la­pí­tot­ta meg zá­ró­nyi­lat­ko­za­tá­ban. Papp Kor­nél szólt ar­ról, hogy Uk­raj­ná­ban, Kár­pát­al­ján nem te­szik le­he­tő­vé, hogy a szak­tár­gyak­ból anya­nyel­vi érett­sé­gi vizs­gát le­hes­sen ten­ni. A to­vább­ta­nu­lás­hoz azon­ban emelt szin­tű uk­rán nyel­vi érett­sé­gi vizs­ga szük­sé­ges, mi­köz­ben hi­á­nyoz­nak az uk­rán nyelv ha­té­kony ta­ní­tá­sá­nak tár­gyi és mód­szer­ta­ni fel­té­te­lei, ezért a di­á­kok­kal szem­ben tá­masz­tott kö­ve­tel­mé­nyek ir­re­á­li­sak.

Prob­lé­ma­ként em­lí­tet­te, hogy Ro­má­ni­á­ban, Er­dély­ben több he­lyen in­dí­tot­tak pert – ma­gán­sze­mé­lye­ket fel­hasz­nál­va fel­pe­res­ként –, hogy el­ve­gyék a kár­pót­lás­kor az ál­lam­tól vissza­ka­pott egy­há­zi épü­let tu­laj­don­jo­gát.

To­váb­bi ne­héz­sé­get je­lent az is, hogy az egy­há­zi is­ko­lák eu­ró­pai uni­ós pá­lyá­za­ta­i­nak be­nyúj­tá­sá­hoz az ön­kor­mány­za­tok­nak kell bér­be ad­ni az is­ko­lák épü­le­tét. Itt az in­téz­mé­nyek és osz­tá­lyok in­dí­tá­sá­nak köz­pon­ti en­ge­dé­lyez­te­té­se is gá­tol­ja a ma­gyar nyel­vű egy­há­zi in­téz­mény­rend­szer fej­lesz­té­sét. A me­gyei ok­ta­tá­si hi­va­ta­lok dön­te­nek ugyan­is ar­ról, hány osz­tály in­dul­hat az egyes is­ko­lák­ban, így még ak­kor sem biz­tos, hogy in­dul­hat egy osz­tály, ha a fel­té­te­lek adot­tak – em­lé­kez­te­tett az iro­da­ve­ze­tő. A Szlo­vá­ki­á­ban nem­rég el­fo­ga­dott nyelv­tör­vény szin­tén ve­szé­lyez­te­ti a ma­gyar nyel­vű kö­zös­sé­ge­ket, kö­zöt­tük az egy­há­zi is­ko­lá­kat is – tet­te hoz­zá.

Papp Kor­nél sze­rint Ma­gyar­or­szá­gon a kö­zép­is­ko­lai fel­vé­te­li rend­szert az egy­há­zi is­ko­lák szá­má­ra ked­ve­zőt­le­n irányba mó­do­sí­tot­ták az­zal, hogy a hat- és nyolc­osz­tá­lyos gim­ná­zi­u­mok­ban el­tö­röl­ték a szó­be­li fel­vé­te­lit, míg a négy év­fo­lya­mo­sok­ban is meg­ha­tá­roz­ták, hogy a négy­száz­ból ma­xi­mum száz pon­tot szá­mít­hat­nak be a szó­be­li fel­vé­te­li vizs­ga ered­mé­nye­ként. Ez­zel nem de­rül ki, me­lyik fel­vé­te­li­ző di­ák el­kö­te­le­zett a ke­resz­tény ha­gyo­má­nyok iránt, ne­he­zebb ki­szűr­ni, kik azok, aki­ket az adott fe­le­ke­zeti gim­ná­zi­um szí­ve­sen lát­na a tanulói kö­zött – vé­le­ke­dett.

Ezek a je­len­sé­gek ar­ra utal­nak, hogy tér­sé­günk­ben nem ér­vé­nye­sül­nek ma­ra­dék­ta­la­nul az Eu­ró­pai Unió és az Eu­ró­pa Ta­nács el­vei. To­váb­bá sé­rül­nek az egyes or­szá­gok al­kot­má­nyá­ban és tör­vé­nye­i­ben rög­zí­tett sza­bad­ság­jo­gok, el­ső­sor­ban a lel­ki­is­me­re­ti és val­lás­sza­bad­ság­hoz, az anya­nyel­vi ok­ta­tás­hoz és a sza­bad is­ko­la­vá­lasz­tás­hoz va­ló jo­gok – kö­zöl­te.

Az ok­ta­tá­si szak­em­ber ki­tért ar­ra is, hogy a Kár­pát-me­den­cei Re­for­má­tus Ok­ta­tá­si Alap­pal – amely­ben ed­dig már mint­egy negy­ven re­for­má­tus in­téz­mény vesz részt – tá­mo­gat­ni tud­ják anya­gi­lag ne­héz hely­zet­be ke­rült is­ko­lá­i­kat. En­nek ke­re­té­ben a ha­tá­ron tú­li in­téz­mé­nyek is be­fi­ze­tők le­het­nek min­den ta­nu­ló után ezer fo­rint­tal, ám a ten­den­cia még­is­csak az, hogy a zöm­mel ma­gyar­or­szá­gi be­fi­ze­té­se­ket a kül­föl­di ma­gyar re­for­má­tus in­téz­mé­nyek kö­zött oszt­ják szét.

MTI