Keresztény szemmel
Közép-európai protestáns identitás
Nyár folyamán idegen tájon barangolva sokan kifejezetten jó érzéssel lépünk be egy-egy protestáns templomba, épületbe, rendezvényre. Otthonosság és vendégség érdekes ötvözete az az érzés, amely magával ragadhat.
Létezik Közép-Európában egy szellemi-lelki alapbeállítódás, amelyet a reformáció egyházai alakítottak ki és határoznak meg évszázadok óta. Földrajzilag, kulturálisan és teológiailag is körülhatárolható ez a beállítódás. Nemcsak konfirmációs káték mondatfordulatai vagy korálok dallamai, nemcsak lelkészdinasztiák megyéket átszövő bonyolult családi kapcsolatai határozzák meg. Sokkal inkább egy érzés, amely akkor támad, ha belépünk egy viszonylag világos, nem túldíszített és még üresen is érezhetően az ott ülő közösségre formált protestáns templomba. Akit itt a templomban használt nyelvtől, építészeti stílustól és építési kortól függetlenül egyértelmű otthonosságérzet ragad magával, az tudja, mire gondolok.
Ha valaki számára az istentiszteletből a prédikáció a szellemi kihívást, a korálelőjáték az esztétikai élményt, az úrvacsora íze pedig a transzcendenciát közvetíti, akkor az illető nagy valószínűséggel Közép-Európa protestáns polgára. Évszázadok reformátori szellemiségén csiszolódott Isten-, ember- és világképe, melyet a kritikai gondolkodás, a személyes felelősség, a hit szabadsága és az ember értéke határoz meg. A hierarchiával szemben eredendően szkeptikus, nehéz, időigényes demokratikus egyeztetéseken edződött türelmű. Az újjal általában gyorsan megbarátkozik.
Aligha éli ma virágkorát ez a kultúra. Úgy tűnik, a 20. század totalitárius rendszerei után a 21. század is inkább a leegyszerűsítő tömegmegoldásoknak kedvez. A reformáció megindulásának ötszázadik évfordulójára készülve a magyarországi evangélikus stratégia tervezése folyamatban van. Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen az elmúlt félévben szeminárium keretében folyt a stratégiatervezet értékelése és átgondolása. Úgy vélem, érdemes ezt a tervező folyamatot megragadni az evangélikusság mögött álló identitás átgondolására.
A jövő felé tekintve nem szabad ezt a közép-európai protestáns identitást elfelejteni. Alapvető teológiai, kulturális és magatartási értékei vannak, amelyek forrásai lehetnek egy stratégiának is.
Négy tendenciát szeretnék kiemelni, amely stratégiai veszélyt jelent a mai közép-európai protestáns identitásra. Ezek a demagógia, a rajongás, a nacionalizmus és a kötetlen kötődés.
Demagógia
Ha a tömegkultúra számai döntenek, és csak az egyszerű, figyelemfelkeltő üzenet megy át a közgondolkodásba, nehéz idők járnak a komplex magyarázatokra. A protestantizmus magyarázatai pedig összetettek. Értékes fogalmak lejáratódnak és kiürülnek a demagóg használattól. Ez minden nyelvi rétegre igaz, így a vallási, teológiai nyelvre is.
Számos teológiai fogalom megüresedett, de elkényelmesedésből vagy bátortalanságból hiányzik az új szavak vagy a megfelelő magyarázatok létrehozása és kommunikálása. Könnyebb és biztosabb egy elfáradt egyházias nyelv használata, még annak vállalásával is, hogy ez érthetetlen a társadalom szekularizálódott és általános műveltségében átalakuló vagy süllyedő rétegei számára. A komoly teológiai véleményalkotás és tartalomközvetítés helyén a közbeszéd ezerszer hallott közhelyei szólnak szószékekről. Az önálló keresztény identitáson alapuló megszólalás energiáját és kockázatát kerülendő a máshonnan jól ismert sommás kijelentések, vélemények templomi újracsomagolása történik.
Ez a szellemi vákuum teret ad a kereszténységtől idegen eszméknek. Szavazatmaximáló politikai taktikák áldozataként szétszakadt a magyar társadalom, és a politikai szekértáborokhoz való tartozás első számú identitáselemmé vált keresztény emberek számára is. Valamennyi közép-európai posztszocialista társadalom felélte idegi tartalékait. Az emberek évtizedek óta élnek bizonytalanságban, és a rájuk szabadult vadkapitalizmus az eredeti felhalmozás darwini harcában ellenfelekké tette a társadalom tagjait.
A jelenlegi gazdasági válság és a magyar gazdaság ezredforduló óta tartó pozícióvesztése a régióban tovább élezte a társadalmi konfliktusokat, ennek legújabb feszültséghullámai naponta tapasztalhatók és egyre inkább etnikai színezetet vesznek fel. A leszakadó roma népesség helyzete kulcskérdés lett. A türelemvesztés és a heves indulatok nem uralkodhatnak el. A problémákra a legnyomorultabb történelmi idők ordas jelmezeibe bújt felvonulások sem fognak megoldást hozni. A szükséges társadalmi átalakulások végiggondolása helyett a paternalista állam ideájába menekülés vagy a doktriner neoliberalizmus ugyancsak nem vezet keresztények számára elfogadható megoldáshoz.
A protestáns identitás részét képező társadalmi felelősségvállalás alternatív megszólalást tesz lehetővé és szükségessé. Felelős evangélikus megnyilvánulás volt a Deák téri templomban tartott figyelemfelkeltő alkalom (csendes megemlékezés, evangélikusok az erőszak ellen 2009. március 3-án), és felelős evangélikus megnyilvánulás az utóbbi években aktívabbá váló cigánymisszió munkája is.
A társadalmi jövőt alakító felelős dialógus helyszíne lehet az egyház. Ez nem a hit átpolitizálását jelenti, hanem a társadalmi példák komolyan vételét. Gazdag tapasztalatból meríthetünk Közép-Európában, a német Kirchentag mozgalom hatvan éve kiemelkedő társadalmi vitafórumként működik, de példának tekinthetjük a kisebb osztrák evangélikus egyház bécsi akadémiáját is, amely számos meghatározó megbeszélésnek volt helyszíne az elmúlt évtizedekben. Messzebbre tekintve a történelemben kiemelkedő példák az 1848–49-es forradalmak és a kialakuló polgári demokráciák szülőhelyei, a frankfurti Pál-templom vagy a debreceni református kollégium és a Nagytemplom.
Nacionalizmus
A második veszély a nacionalizmus valláspótló szerepe. A Kárpát-medence az európai protestantizmus perifériáján helyezkedik el. A kontinens vallási térképét nézve legkeletebbre az ortodox világ határán, Erdélyben találunk számottevő létszámban protestánsokat. Délnyugatra a kizárólag római katolikus világ helyezkedik el. Identitásőrző, nehéz történeti küzdelem és szerencsés nagyhatalmi egyensúly eredménye, hogy egyáltalán létezik ez a jelentős protestáns kisebbség Európa közepén.
A hazai evangélikusságnak ezen belül különös adottsága, hogy három különböző nemzetben is gyökeret vert. Az evangélikusságuk összeköt németeket, szlovákokat és magyarokat. A közép-európai evangélikus identitás vallási identitás, mely nemzeteket összekapcsoló hittradícióból és hitéletből gyökerezik. Teljesen otthon érezheti magát a magyar evangélikus hívő egy erdélyi szász erődtemplomban vagy egy szlovák artikuláris fatemplomban a Tátra lábánál. Mára szegényebbé tett a nemzeti olló, amellyel végül sikerült feldarabolni ezt a történelmi szövetet.
A nacionalizmus olyan bálvány, mely Közép-Európát évszázadok óta folyamatosan teszi tönkre. Egy olyan egyház, mint a magyarországi evangélikus, kulturális tradíciójának legértékesebb kincse a sokszínű hármas nemzeti identitása. Van valami, ami összeköt, és fontosabb, mint a nyelv, ami elválaszt. Érdemes pozsonyi, soproni, békési történeteket hallgatni, olvasni erről. Nem érdemes kizárólagos nemzeti igényeket építeni evangélikus alapokon. Sem magyart, sem szlovákot, sem németet. A valóságban sohasem volt nagy nemzeti álmokat felesleges gyerekeink osztálytermeibe és saját fejünkbe elhelyezni. Közép-Európa multikulturális jellegét nemzeti kizárólagosságigényekkel helyettesíteni – akár a múlt fölött siránkozva, akár a jelenben tevékenykedve – semmi jóra nem vezet. A történelmet átírni saját múltunk ellopása.
A posztszekuláris korban a vallási identitás egyre kevésbé alkalmas arra, hogy nemzeteket kössön össze Közép-Európában. A hit megélése túl komoly elköteleződés sokaknak. Könnyen emészthető nemzeti mítoszok mára a valláspótlék szerepét töltik be az önértékelésüket vesztett közép-európaiak között. Van, ahol népegyházi vallásos nacionalizmusként, szekularizáltabb társadalmakban pedig új pogányságként jelennek meg Észtországtól a Balkán ortodox egyházaiig. Egy protestáns közép-európai identitás, de egy katolikus, ortodox vagy zsidó sem lehet a nacionalizmus túsza. Sőt éppen a másik helyzetébe való beleérzés és a dialógus forrása kell, hogy legyen.
Rajongás
A harmadik kihívás a protestáns identitás számára a rajongás kísértése, amely végigkísér minket a reformáció óta. Az ezredfordulóra világjelenség lett a vallási radikalizmus megerősödése. A keresztény karizmatikus mozgalmak, a kisegyházak térnyerése a nagy egyházakon belül is zajlik.
A rajongás teológiai állításait egyfajta teológiai neokonzervativizmus jellemzi, melyet a kortárs populáris kultúra formavilágában jelenít meg, és így újként ad elő. Egyszerűsítő válaszai a népszerű formákban megjelenítve a legkönnyebben befogadhatók. A protestantizmus formailag csak helyenként képes olyan minőségi alternatívát felmutatni, amely a tartalmat is képes átadni. Az egészséges vitalitás és a lelkesedés a keresztény egzisztenciában nem agymosással jön létre, és nem a személyiség megszűnését eredményezi, hanem az Isten által elfogadott, a maga teljességében megélt saját személyiség kiteljesedését.
Folyamatos kudarcélményt jelenthet csak számokon tájékozódni, elveszni a számokban. Egy átalakuló népegyházi statisztika számai nem elegendőek a valódi folyamatok leírására. Rajongó sommás értékelések helyett („üres templomok”) érdemes a valósághoz közelebbi mutatókat figyelni és elemezni (ebből a szempontból például Szebik Imre friss statisztikája az evangélikus temetésekről elgondolkodtató a Lelkipásztor 2009/6. számában vagy tanulságos Sólyom Jenő felmérése a Déli Egyházkerület gyülekezeteinek ezredfordulós állapotáról).
Ugyanakkor érthető az intézményesülő egyházzal szemben a megélt kegyesség és spiritualitás lelkesítő valóságának számonkérése. A protestáns egyházszervezet már alapjaiban is magával hozza a karizmatikus, spirituális élmények hiányának kockázatát. Ezen élmények pótlására olyan felekezetközi kegyességi mozgalmak alakulnak, melyek az azonos spiritualitást a felekezethatárokon keresztül gyakorolják.
Kötetlen kötődés
A negyedik szempont az egyházi kötődés átalakulása. A protestáns identitás teológiai gyökere a megigazulástan, kulturális gyökere pedig a reformáció egyházainak szellemisége. Mindkettő az önálló, egyéni tapasztalatra épül, és középpontjában az egyén szabadulásélménye áll. Ennek közösségi megélése és átadása mindig komoly erőfeszítést igényelt.
Mára közben általános lett a teljes politikai és fogyasztói szabadság érzése. A sok irány között jellemző a saját meggyőződés összeállítása különböző elemekből, ideiglenesen. Az eklektikus ezredfordulós szellemi közegben a legfurcsább csoportosítások jelenhetnek meg, a keleti filozófiáktól az ősmagyar vallás restaurációjáig, keresztény köntösben. A tartós meghatározó elköteleződés egyre kevésbé jellemző. A fogyasztói pozícióban mindennek ára van, de minden választható.
Az ingyen, kegyelemből, hit által teológiai tanítása más szabadságot ad. Ez a szabadság olyan fokú nagykorúságot követel meg, amely nehezen érhető el. Erkölcsi és szellemi következményként a kötődés lazulását látjuk. Kiskorúságot, ahhoz a kisgyerekéhez hasonló viszonyulást, aki mikor újabb érdekes játékot kap, a régit a gyerekszoba sarkában felejti. A protestáns egyházak feladata a nagykorúvá növekedés segítése.
Az elköteleződés lazulása energiában, anyagi áldozatkészségben, időben és az odatartozás határozatlan vállalásában minden gyülekezetben megjelenik. Fontos kérdés azoknak a feladatoknak a megtalálása, amelyek olyan felelősséget adnak, amely segít az elköteleződés tisztázódásában és kifejlődésében. Az elköteleződésben óriási regionális különbségek vannak falu és nagyváros, tradicionálisan áldozatkész (például nógrádi) vagy az elmúlt században tömegesen szekuralizálódott (például viharsarki, pesti) evangélikusság között.
Pozitív példák
A protestáns identitás Közép-Európában a fenti kihívások mellett is örvendetesen jelen van sajátos színként. Két aktuális pozitív példa az identitásépítésre a Kirchentag evangélikus találkozó és az Európa több országában létező protestáns zarándokút. A Kirchentag már hatvan éve sokszínű, bátor és őszinte.
Ilyen volt az idei, brémai találkozó is. Képes markáns protestáns – evangéliumi – tanúságot tenni. Olyan találkozó, mely kemény témákat is felvet, és a társadalom lelkiismereteként működik. Az éppen aktuális problémákat képes az evangélium szemüvegén keresztül tekinteni. Ennek forrása nemcsak az egyház, hanem tagjainak elkötelezettsége is. Sokszorosan a határon mozgó kezdeményezés ez a hivatalos és a civil, a népszerű és a mély, a bevett és a formabontó között.
Nyáron egyfajta fesztiválprotestantizmusnak örülhetünk (készülve jövőre a szarvasi Szélrózsára), mely új formákkal, elevenebben képes megszólaltatni az evangélikus élményt (erről érdemes Kamarás Istvánnak a kőszegi Szélrózsáról írt gondolatait tanumányozni).
A másik példa az osztrák evangélikus egyház zarándokútja, melyet Nyugat-Ausztriában hoztak létre annak az útvonalnak a nyomán, melyen az ellenreformáció idején a nyomtatott német Bibliákat csempészték Ausztriába a protestánsok. Végig lehet járni a festői tájon a falvakat, városokat, meg lehet ismerni a templomokat, gyülekezeteket. A legmodernebb wellness- és kultúrélményt élheti át, aki kerékpáron vagy túrabakancsban elindul. Színes könyv vezeti ezen az öko- és spirituális úton a zarándokot.
Nem idegenbe, hanem a saját identitásba vezet ez az út. Egyszerre visszafelé az évszázados gyökereken és előre a jelenbe. A fesztiválprotestantizmus és az evangélikus zarándokélmény kivételes „nyári” hitélmény. A hétköznaphoz viszonyítva a feladat abban áll, hogy a mindennapi otthoni életbe, a gyülekezetbe, intézménybe, iskolába és családba érkezzen meg ez az élmény. Hogy saját mindennapi életünk helyszínein jó érzéssel jelen lehessünk.
Szabó B. András