A közelmúlt krónikája
„Egy nemzedéknek fogom kezét”
Emlékezés Szakály Dezsõ egykori evangélikus tanítóra
Szakály Dezsõ néptanító, igazgató 1903 decemberében a Somogy megyei Iharosberényben született, gazdálkodó családban. A kommün évében kezdte el a soproni evangélikus tanítóképzõt, és négy évvel késõbb tanítói oklevelet is itt szerzett. Pályafutását Balatonakaliban kezdte, majd 1925-ben pályázta meg az alsósági állást – három évtizedet töltött el itt.
Akkoriban a tanítóknak a gyermekek oktatása, vallásos szellemû nevelése mellett az egyesületek irányítása is feladatuk volt. Így Szakály Dezsõ egy idõben három szervezet – a nõegylet, a fiúkat tömörítõ ifjúsági egyesület és a leányegyesület – irányítójaként is tevékenykedett. Mindegyikben komoly vallási, közéleti és hazafias nevelés folyt. Emellett Szakály Dezsõ feladata volt még a polgári lövészegyesület és a leventeegyesület irányítása is.
Az utókor emlékezetébe valószínûleg leginkább a falusi színjátszással írta be a nevét. Az alsósági színjátszók évente két-három népszínmûvet is mûsorukra tûztek, közülük nem egynek a szerzõje is Szakály Dezsõ volt. Jó rendezõként emlékeznek rá, megtiszteltetés volt a keze alatt dolgozni. De találkozhattunk nevével az aranykalászos gazdatanfolyamok szervezõinek oktatói között is, amin nem lehet csodálkozni, tekintve, hogy szõlészként-borászként is hírnevet vívott ki magának.
Az alsósági gyülekezet önállósodásának évében, 1931-ben új tanító került az iskolába a korán árvaságra jutott Haitl Ilona személyében. Késõbb a szelíd lelkû, kötelességtudó tanítónõ lett Szakály Dezsõ felesége, akitõl három gyermeke született.
Az alsósági tanító országos hírnévre is szert tett verseinek és bátor hazafias kiállásának köszönhetõen. Elsõsorban hazafias versek kerültek ki a keze alól, de írt egyházi témájú, illetve lírai költeményeket is: aratásról, szerelemrõl, az évszakokról. A rá emlékezõ rendezvény címe – Egy nemzedéknek fogom kezét… – a tanítói hivatásról írt versébõl való. Különös fontosságot tulajdonított a szavalókórusoknak, melyek segítségével a fiatalok „dicsérik az Istent, tanulják és tanítják szeretni a hazát és embertársainkat, szolgálják a nemzet egységének történelemépítõ ügyét”. E tárgyban módszertani kiadványt is megjelentetett. Az általa vezetett szavalókórussal szép sikereket ért el. Ezek csúcspontja a Ság hegyi Trianon-emlékmû avatásán elhangzott mûsor volt 1934-ben.
Szakály Dezsõ szõlõnemesítéssel is foglalkozott. Vendégváró pincéjében a Ság hegyi hagyományok õrzõje, a borturizmus egyik úttörõje volt.
A második világháború után még iskolaigazgatóként ténykedett, majd 1955-ben egy feljelentés nyomán leváltották. 1967-ben mezõgazdasági szakterületrõl ment nyugdíjba.
V. K.