Kultúrkörök
Jegyzetlapok
(Napló, 2009)
Evangélikus templom a Balaton partján. Véletlenül tévedtem erre, épp egy idős férfi szorgoskodott odabent. Jó volt hallgatni, bölcs szavain elgondolkodni. Leültetett az utolsó padba, s közben a legnagyobb tisztelettel beszélt. „Szeretni lehet a köveket, az oltárt. De nem ez a fontos, hanem az, hogy Isten mindig segített. Az élő, örök Isten megtartotta a gyülekezetet.” Felépült, nagy áldozattal, a templom, és jönnek, és jól érzik magukat az emberek. Sok a fiatal, vasárnap dél felé játszadozó gyerekek boldog örömétől hangos a kert.
Horváth Teri halálára. Észrevétlen, csendesen távozott. Ahogyan élt, s játszott a színpadon, olyan szerényen vonult el a világtól. Róla beszélgettünk kis társaságban, fölidézve egy remek televíziós szerepét. A magyar népből jött, a mélyből emelkedett ki fölfelé suhanó csillagként. A fényes szellők, Szirtes Ádám és Soós Imre nemzedékének volt elementáris tehetsége. Számtalan, ma már klasszikusnak számító magyar film őrzi eszköztelen, drámai erejű alakítását: Talpalatnyi föld, Lúdas Matyi, Barbárok, Húsz óra, Aranysárkány. Emlékezetes alakításokkal gazdagította színművészetünket, hiszen ízig-vérig színész volt, fojtott lobogású, törékeny alkat. A legnagyobb díjakat is megkapta, bár ez soha nem érdekelte. Csak a játék, az adakozás. Talán ezért feledkeztek meg róla.
Holdra szállás. Negyven éve, hogy megvalósult az ember egyik nagy álma: idegen égitestre tette a lábát. Emlékszem, mintha tegnap lett volna, én is lázasan figyeltem a közvetítést, még a Holdra is fölnéztem. A dollármilliárdokat fölemésztő, grandiózus amerikai Apollo-program űrhajós legénysége, Neil Armstrong és Edwin Aldrin a törékeny, póklábú kompon elérte a célt. Szinte hihetetlennek tűnt a parancsnok bejelentése: „A Sas leszállt!” A döntő pillanatra még órákig kellett várni. Armstrong hajnali négykor mászott ki az apró kabinból, lelépett a lépcső alsó fokáról. Az egész világ elcsendesedett, hallgatta az üzenetét: „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek!” A többit már tudjuk, az öreg bolygó köszöntése, járkálás, szökdécselés a hamuszín holdporban… Fényképezés, zászló kitűzése, emlékezés az elhunyt űrhajósokra… Azután visszatérés még egyszer: a recés, nagy lábnyomok ott derengtek a hajnali ködfüstragyogásban. Csak ennyi? Igen, ennyi. Óriási munka, kísérletezés és áldozathozatal, hogy megszülessen a 20. század legnagyobb győzelme!
Emberi üzenet. „Több hittel élni. Több bizalommal. Örülni az élet apró kis csodáinak” – mondja a kilencvenöt éves Placid atya. A budapesti bencés tanárt 1946-ban letartóztatták, és tíz év szabadságvesztés, munkatábor következett a gulágon! Ámulva hallgatom az idős ember emlékezését, ahogy mosollyal az arcán beszél a legborzasztóbb megpróbáltatásokról. Arról, hogyan adta vissza az emberek hitét, toborozta össze a különböző felekezetű férfiakat. Énekelt, és a dalban csempészte be, rejtette el Istent, az igét, a zsoltárokat a véget nem érő hétköznapi robotban.
Fenyvesi Félix Lajos