A hét témája
Szent István törvényei
Szent Istvántól ötvenhat törvényfejezet maradt ránk. Bizonyos, hogy eredetileg több volt, hiszen Kálmán király első törvénykönyvének harmincnegyedik cikkelye az István-törvény által szabályozott vámfizetést említi, ez pedig az ismert fejezetek egyikében sem található.
Az ötvenhat fejezetet tíz kézirat őrzi, de úgy, hogy nincs olyan, amely valamennyit magában foglalná. A kézirati hagyomány egyik csoportját egymaga a 12. századi Admonti kódex alkotja, amely két könyvre bontva ötven fejezetet hagyományozott ránk. Ez nem tartalmazza István király nevét; hogy mégis az ő törvényeiről van szó, azt a másik szöveghagyományt tükröző kilenc, túlnyomórészt 16. századi kódex bejegyzései mutatják. Ezek István első törvénykönyveként az Intelmeket hozzák, majd ezt követően, mint második (törvény)könyvet, egyvégtében közlik az ötvenöt cikkelyt.
Az Admonti kódexben tükröződő két (törvény)könyv arra utalhat, hogy az István korában számos különböző (és nem csupán két) alkalommal megalkotott törvényszövegeket két időpontban – az első törvénykönyvet még bizonnyal István alatt (1038 előtt), a másodikat talán I. András király idejében (1046–1060) – összeszerkesztették.
István törvényeire erős hatást gyakoroltak a 8. század második feléből való bajor törvény (Lex Baiuwariorum), valamint a 8–9. századi frank zsinati határozatok és törvényszövegek. Ugyanakkor az idegen minta követése ellenére is a két törvénykönyv István korának sajátosan magyar problematikáját tükrözi, ezért annak felbecsülhetetlen értékű forrása.
Mindkét törvénykönyv az egyházvédelmi törvényekkel kezdődött. István az első törvénykönyvében elrendelte többek között, hogy vasárnaponként az emberek ne dolgozzanak, hanem templomba menjenek. Ennek megkönnyítésére a vásárokat szombatról áttették vasárnapra, lehetőleg a templom mellé. Mindenki köteles volt templomba menni, kivéve azt az egy embert, aki a tűzre vigyáz. A templomkerülőket veréssel büntették.
Ezek a törvények szigorúak, de alapjában véve talán igazságosak voltak. A nép rettegett törvényeitől, erős, határozott uralkodásáért azonban tisztelték.
A szomszédos országokban, ha lopáson értek egy szolgálót, halállal büntették. Magyarországon ez csak harmadszori tettenérés esetén fordult elő. A böjt megszegéséért egy hét elzárás és koplalás járt. Az a tény, hogy törvényei a szomszédos országokéhoz képest humánusak voltak, rengeteg külföldit vonzott az országba, akik közül sokan végleg letelepedtek itt.
Az alábbiakban álljon itt néhány István király törvényeiből. Dőlt betűvel a hozzájuk tartozó magyarázatok olvashatók.
A királyi törvény előszava
Az isteni kegyelem uralma idején szokás, hogy a királyi méltóság keresztény hitet tápláló munkálkodása kiterjedtebb és erősebb, mint más méltóság munkái. És mert minden nép saját törvényeit használja, ezért mi is, Isten akaratából kormányozván államunkat, a régi és új császárokat utánozván, törvényben testet öltött gondolkodás eredményeképpen előírtuk népünknek, miként éljenek tisztességes és háborítatlan életet, hogy amiképpen az isteni törvényekkel gazdagodtak, hasonlóan a világiakkal is kedvükben járjunk, hogy amennyire a jók ezen isteniekben gyarapodnak, annyira büntetve legyenek a vétkesek amazokban. A következő sorokban pedig lejegyeztük azokat, amiket határoztunk.
Ha tehát valamely pap vagy ispán vagy más hívő személy vasárnap olyan valakit találna, aki ökrökkel dolgozik, vegyék el tőle az ökröt, és a várnépnek (a királyi várak katonai szolgálatra rendelt népeleme) adják eledelül. Ha pedig lovakkal [dolgozik] (az ökrökkel végzett tevékenység földművelés – szántás – lehetett, a lovakkal végzett munka pedig – tekintettel arra, hogy a lovakat évszázadokkal később vonták csak be a mezőgazdasági termelésbe – vadászat), vegyék el a lovat, amelyet ura, ha akarja, ökörrel megválthat, és az ökröt egyék meg, miként szó volt róla. Ha valaki más eszközökkel [dolgozik], vegyék el az eszközöket és a ruhákat, amelyeket ha akarja, bőrrel (állati bőrrel) megválthat.
A papok pedig és az ispánok bízzák meg az összes falunagyot (a falu lakói közül kiemelt és feladatokkal felruházott elöljárója) akképpen, hogy parancsukra vasárnap valamennyien, nagyok és kicsik, férfiak és asszonyok templomba menjenek, kivéve azokat, akik a tüzet őrzik (a tűz őrzése az együtt élő népek valamiféle közösségi létformájára utalhat). Ha pedig valaki nem őrzés okából, hanem azok hanyagsága miatt marad el, verjék meg, és nyírják kopaszra (ez egyfajta megszégyenítő büntetés).
Ha valaki a mindenki által ismert kántorböjtöt (a négy böjti napot a húsvét előtti 6. héten, a pünkösd utáni, a szeptember 14. utáni és a december 13. utáni szerdán tartották) húst fogyasztva megsértené, egy hétig elzárva böjtöljön.
Ha valaki az egész kereszténység által megtartott pénteken (Krisztus pénteki keresztre feszítése emlékére a péntek zsinati határozatokkal előírt böjti nap a kereszténységben) húst fogyasztana, egy hétig fénytől elzárva böjtöljön.
megtartásáról
Ha valaki a kereszténység megtartásában hanyag, és a hanyagság ostobaságától felfuvalkodott, azt, amit a kereszténység ellen elkövetett, a püspök a vétek minőségétől függően a kánonok tanításai szerint ítélje meg. Ha pedig ellenszegülőként a rá rótt büntetést méltányosan nem fogadja el, ismét ugyanazzal az ítélettel sújtsák, egészen a hetedik alkalomig. Végül ha mindezek után is ellenszegülő és ellenálló lenne, adják át a királyi bíróságnak, vagyis a kereszténység védelmezőjének.
Ha valakit a tehetősek közül hitét bemocskolva, szívét beszennyezve, esküjét megszegve a hamis esküvésnek hódolva találnak, kezének elvesztésével lakoljon a hamis esküért, vagy ötven tinóval váltsa meg kezét. Ha viszont közrendű lesz hitszegő, keze levágásával bűnhődjék, vagy tizenkét tinóval váltsa meg azt, és böjtöljön, miként a kánonok parancsolják.
és beszélnek a mise idején
Ha azok, akik istentisztelet hallgatására templomba jővén és ott a mise közben egymás között morognak, és a többieket zavarják, mihaszna meséket adva elő és nem figyelve az egyházi táplálékul szolgáló isteni olvasmányokra, ha nagyobbak, feddjék meg és gyalázattal űzzék ki őket a templomból. Ha pedig kisebbek és közrendűek, a templom előcsarnokában ekkora vakmerőségükért mindenki jelenlétében kötözzék meg, valamint ostorütésekkel meg hajuk levágásával dorgálják meg őket.
Azt akarjuk, hogy mind az özvegyek, mind az árvák részesei legyenek törvényünknek olyan tartalommal, hogy ha valaki fiaival és leányaival megözvegyül, és megígéri, hogy ellátja őket, és velük marad, ameddig él, legyen meg erre a tőlünk kapott lehetősége, és senki ne kényszerítse őt ismét házasságra. (Pogány magyar gyakorlat, a levirátus szokása szerint a megözvegyült feleség kezére az elhalt férj öccse, illetve a nagy család – rokonság – más, idősebb férfitagja tartott igényt. Hasonló sors fenyegette István anyját, Saroltot is.) Ha pedig fogadalmát megváltoztatva házasodni akar és elhagyni az árvákat, az árvák javaiból semmit se tulajdonítson magának, csak az őt illető ruhákat.
II. törvénykönyv
Tíz falu (latinul villa; e megnevezés alapján nem dönthető el, hogy István korában teljesen megszilárdult település volt-e – a 11. század végi törvények arról tanúskodnak, hogy a falvak még ekkor is mozogtak, és hogy éppen a templom felépítésével igyekeztek a királyok állandó helyez kötni a falvakat) építsen egy templomot, amelyet két szálláshellyel és ugyanannyi szolgával, lóval és marhával, hat ökörrel és két tehénnel, harminc aprójószággal adományozzanak meg. Ruhákról és [oltár]terítőről viszont a király gondoskodjék, papról és könyvekről a püspök.
[17.] A király és az ország [elleni] összeesküvésről
Ha valaki a király vagy az ország ellen összeesküdik, ne leljen menedéket az egyháznál. És ha valaki a király élete vagy méltósága ellen bármilyen módon bármiféle összeesküvést sző, vagy bármiféle összeesküvést megkísérel, vagy a kísérletet tevővel tudva egyetért, közösítsék ki, és valamennyi hívő közösségétől fosszák meg. És ha valaki bárki effélét ismer, és bár képes bizonyítani, nem jelenti, a fent mondott büntetés alá essék.
[18.] A tizedről
Ha valakinek Isten tízet adott egy évben, a tizediket Istennek adja, és ha valaki tizedét elrejti, kilencet fizessen, és ha valaki a püspök javára elkülönített tizedet ellopja, tolvajként ítéljék el, és az efféle teljes elégtétel a püspökre tartozzék. (Az egyházi tized – dézsma – beszolgáltatása az ókeresztény időkre nyúlik vissza. A tizedfizetésről Magyarországon először István második törvénykönyvének ez a fejezete rendelkezik.)