Evangélikusok
Ne akard olcsón megúszni!
A gyülekezet, ahol szolgálok, az egyház része, mert tisztán hirdetik benne az evangéliumot, és helyesen szolgáltatják ki a szentségeket. Ezeken a külsőségeken túl azonban kell még lennie valaminek, ami Isten népének sajátja, ami nélkül jelen lehet ugyan az egyház külsőképpen, de Isten népe mégsem élő és vonzó közösség.
Ez a valami pedig az élet szeretetéből fakadó, egyéni haszonra nem tekintő áldozatkészség. Amelyre a világ azt mondja, bolondság, de amely készíti az utat a felülről jövő áldásnak, esetleg a csodának. Isten népének tagja nem akarhatja Isten ügyét a legolcsóbban megúszni, ahogyan egy házfelújítást vagy autójavítást. Az életet (hisz ez Isten ügye!) meg lehet ugyan olcsón úszni, de az az élet olcsó és lapos élet lesz, olcsó és lapos emberek talentumot elásó, semmitmondó élete.
A gyülekezetben, ahol szolgálok, huszonöt éve meszelték ki a templomot. Bizony, a patinás épület ódon, dohos falai régen kívánták már a megtisztító festést. Az evangéliumot így is lehetett tisztán hirdetni, a szentségeket helyesen kiszolgáltatni, mégis… Érezte ezt a presbitérium, szóba is jött minden év elején, hogy kellene, kellene, de sok pénz ám az meg sok munka is…
A faluban, ahol szolgálok, a gyülekezet látóterében élnek olyan fiatalok, akik nem tagjai a gyülekezetnek, de látják a helyi evangélikus közösség életét és a falu templomát. Nincsenek is mindnyájan megkeresztelve, de tekintetük a templomot keresi. Ők is felismerték, hogy a templom meszelésre szorul. Engedélyt kértek a presbitériumtól, hogy elvégezhessék a munkát. A presbitérium megadta az engedélyt, bár némi kétkedéssel fogadta a szokatlan ajánlatot.
A templom szépítésére vállalkozók között van olyan, aki eljár az istentiszteletre, van, aki nem. Sőt a pesti tüntetéseken az egyik a tüntetők között áll az első sorban, a másik a rohamrendőrök között – tán viperával a kezében. Az egyik tisztes családapa, a másik alkalmi munkából élő kétes egzisztencia a falulakók szemében. Az egyik barátként jött Pencről segíteni, a másik a templom tövében lakik. Az egyik egy hét szabadságot vett ki, a másik szabadnapjait töltötte a munkával, a harmadik a fizető napszámot hagyta ott az ingyenmunkáért. A gyülekezet néhány fiatalja is kezébe vette a meszelőt.
Egyheti kemény munka után megújult, friss illatú templomba gyűltek a gyülekezet tagjai istentiszteletre. Nem többen, mint máskor. Akik a munkát elvégezték, nem voltak jelen. Talán szerénységből.
Volt-e áldás a munkán? Mert a tiszta templom önmagában nem áldás. Meggyőződésem, hogy minden önzetlenségen Isten áldása nyugszik. Áldás, hogy én közelebb kerültem hozzájuk. Áldás, ha megáll a levegőben a viperával lesújtó kéz… Áldás, hogy a gyülekezet tagjai felismerhetik, kevés az, ha csak tisztán hirdetik az evangéliumot, és helyesen szolgáltatják ki a szentségeket… Áldás, hogy a ránk bízott talentumok gyarapítására kaptunk egy példát… Áldás, ha a gyülekezet élete vonzó és eleven…
Jelentem, a gyülekezet, ahol szolgálok, olcsón, nyolcvanötezer forintból megúszta templomának külső-belső meszelését.
A gyülekezet, ahol szolgálok, köszöni nektek, Gergő, Péter, Gyuri, Misi, Bandi, Viktor, Máté.
Thuránszky István