Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 34 - Az ős­sejt meg­ne­ve­zés

e-világ

Az ős­sejt meg­ne­ve­zés

Az ős­sejt meg­ne­ve­zés bio­ló­gi­ai és eti­kai, il­let­ve vi­lág­né­ze­ti szem­pont­ból sem je­lent egy­sé­ges fo­gal­mat. Azért ne­ve­zik e sej­te­ket ős­sej­tek­nek, mert sej­tek, szö­ve­tek ké­pe­sek be­lő­lük ki­fej­lőd­ni.

A már új­szü­löt­tek­ben is meg­ta­lál­ha­tó, de bio­ló­gi­ai ér­te­lem­ben vé­ve fel­nőtt ős­sej­te­ket az or­vos­lás már év­ti­ze­dek óta si­ker­rel al­kal­maz­za gyó­gyí­tá­si cél­lal, pél­dá­ul csont­ve­lő-át­ül­te­tés ese­tén, de egy­sze­rű vér­át­öm­lesz­tés so­rán is kap vér­ben lé­vő ős­sej­te­ket a pá­ci­ens, no­ha ek­kor nem az ős­sej­tek­kel va­ló gyó­gyí­tás a cél. A fel­nőtt ős­sej­tek fel­hasz­ná­lá­sa ke­resz­tény szem­pont­ból nem vet fel kü­lö­nö­sebb eti­kai kér­dé­se­ket, e sej­tek­ből kü­lön­bö­ző sej­tek és szö­ve­tek fej­lőd­het­nek ki, de ter­mé­sze­tes kö­rül­mé­nyek kö­zött em­ber nem.

Ugyan­ez a hely­zet az új­szü­löt­tek köl­dök­zsi­nór­vé­ré­ből nyer­he­tő ős­sej­tek­kel, ezek bio­ló­gi­ai ér­te­lem­ben ugyan­így fel­nőtt ős­sej­tek­nek te­kint­he­tő­ek. Je­len­tő­sebb eti­kai kér­dés csu­pán a ma­gán­cé­lú köl­dök­zsi­nór­vér-tá­ro­lás kap­csán me­rül­het fel, hi­szen a tá­ro­lás költ­sé­ges, ugyan­ak­kor igen cse­kély an­nak a va­ló­szí­nű­sé­ge, hogy egy gyer­me­ket a sa­ját köl­dök­zsi­nór­já­ból nyert s tá­rolt ős­sejt­je­i­vel gyó­gyít­sa­nak.

Más a hely­zet a mag­za­tok­ból nyer­he­tő ős­sej­tek­kel. E sej­tek bio­ló­gi­ai ér­te­lem­ben sok­kal több le­he­tő­sé­get hor­doz­nak ma­guk­ban, bi­zo­nyos sej­tek kö­zü­lük ha­son­lí­ta­nak az emb­ri­o­ná­lis ős­sej­tek­hez. A mag­zat­ból ki­vett sej­tek fel­hasz­ná­lá­sa eti­kai szem­pont­ból nem tel­je­sen sem­le­ges, hi­szen az ese­tek je­len­tős ré­szé­ben szán­dé­ko­san elő­idé­zett abor­tusz/mag­zat­gyil­kos­ság foly­tán jut­nak mag­za­ti ős­sej­tek­hez. Túl azon, hogy e be­avat­ko­zás ön­ma­gá­ban sok ke­resz­tény és nem ke­resz­tény em­ber szá­má­ra el­fo­gad­ha­tat­lan, mi­ni­mum­kö­ve­tel­mény a mag­za­ti sej­tek­kel va­ló ku­ta­tás kap­csán az, hogy a füg­get­len­sé­gi el­vet be­tart­sák. Ez azt je­len­ti, hogy pusz­tán ku­ta­tá­si cél­ból nem fo­gad­ha­tó el abor­tuszt/mag­zat­gyil­kos­sá­got el­kö­vet­ni, az­az csak olyan mag­za­tot sza­bad ku­ta­tás­ra fel­hasz­nál­ni, ame­lyet a ku­ta­tás­tól füg­get­le­nül ítél­tek ha­lál­ra.

Az emb­ri­o­ná­lis ős­sej­tek – a ko­ráb­ban em­lí­tett ős­sej­tek­kel el­len­tét­ben – ma­guk­ban hor­doz­zák azt a ké­pes­sé­get, hogy tel­jes em­ber­ré fej­lőd­het­nek. A fent le­ír­tak­ból kö­vet­ke­zik, hogy ezek csak az ős­sej­tek egy ré­szét je­len­tik. Ugyan­ak­kor vi­lág­né­ze­ti szem­pont­ból ezen ős­sej­tek meg­oszt­ják az em­be­re­ket, a ke­resz­tény vi­lág je­len­tős ré­sze azért nem tart­ja el­fo­gad­ha­tó­nak ezen emb­ri­o­ná­lis ős­sejt­kí­sér­le­te­ket, mert e sej­tek kí­sér­le­ti fel­hasz­ná­lá­sát és el­pusz­tí­tá­sát egy meg­szü­le­ten­dő em­ber el­pusz­tí­tá­sá­val azo­no­sít­ják.

Emb­ri­o­ná­lis ős­sej­tek­kel szá­mos or­szág­ban s Ma­gyar­or­szá­gon is kí­sér­le­tez­nek, de gyó­gyá­sza­ti fel­hasz­ná­lá­suk em­be­re­ken, el­len­őr­zött kö­rül­mé­nyek kö­zött még nem kez­dőd­he­tett el. A je­len­le­gi tu­do­má­nyos is­me­re­tek alap­ján nem le­het e sej­te­ket meg­fe­le­lő­en irá­nyí­ta­ni, emi­att da­ga­na­tok is ki­fej­lőd­het­nek.

Sz. I.