Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Az őssejt megnevezés
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Az őssejt megnevezés
Az őssejt megnevezés biológiai és etikai, illetve világnézeti szempontból sem jelent egységes fogalmat. Azért nevezik e sejteket őssejteknek, mert sejtek, szövetek képesek belőlük kifejlődni.
A már újszülöttekben is megtalálható, de biológiai értelemben véve felnőtt őssejteket az orvoslás már évtizedek óta sikerrel alkalmazza gyógyítási céllal, például csontvelő-átültetés esetén, de egyszerű vérátömlesztés során is kap vérben lévő őssejteket a páciens, noha ekkor nem az őssejtekkel való gyógyítás a cél. A felnőtt őssejtek felhasználása keresztény szempontból nem vet fel különösebb etikai kérdéseket, e sejtekből különböző sejtek és szövetek fejlődhetnek ki, de természetes körülmények között ember nem.
Ugyanez a helyzet az újszülöttek köldökzsinórvéréből nyerhető őssejtekkel, ezek biológiai értelemben ugyanígy felnőtt őssejteknek tekinthetőek. Jelentősebb etikai kérdés csupán a magáncélú köldökzsinórvér-tárolás kapcsán merülhet fel, hiszen a tárolás költséges, ugyanakkor igen csekély annak a valószínűsége, hogy egy gyermeket a saját köldökzsinórjából nyert s tárolt őssejtjeivel gyógyítsanak.
Más a helyzet a magzatokból nyerhető őssejtekkel. E sejtek biológiai értelemben sokkal több lehetőséget hordoznak magukban, bizonyos sejtek közülük hasonlítanak az embrionális őssejtekhez. A magzatból kivett sejtek felhasználása etikai szempontból nem teljesen semleges, hiszen az esetek jelentős részében szándékosan előidézett abortusz/magzatgyilkosság folytán jutnak magzati őssejtekhez. Túl azon, hogy e beavatkozás önmagában sok keresztény és nem keresztény ember számára elfogadhatatlan, minimumkövetelmény a magzati sejtekkel való kutatás kapcsán az, hogy a függetlenségi elvet betartsák. Ez azt jelenti, hogy pusztán kutatási célból nem fogadható el abortuszt/magzatgyilkosságot elkövetni, azaz csak olyan magzatot szabad kutatásra felhasználni, amelyet a kutatástól függetlenül ítéltek halálra.
Az embrionális őssejtek – a korábban említett őssejtekkel ellentétben – magukban hordozzák azt a képességet, hogy teljes emberré fejlődhetnek. A fent leírtakból következik, hogy ezek csak az őssejtek egy részét jelentik. Ugyanakkor világnézeti szempontból ezen őssejtek megosztják az embereket, a keresztény világ jelentős része azért nem tartja elfogadhatónak ezen embrionális őssejtkísérleteket, mert e sejtek kísérleti felhasználását és elpusztítását egy megszületendő ember elpusztításával azonosítják.
Embrionális őssejtekkel számos országban s Magyarországon is kísérleteznek, de gyógyászati felhasználásuk embereken, ellenőrzött körülmények között még nem kezdődhetett el. A jelenlegi tudományos ismeretek alapján nem lehet e sejteket megfelelően irányítani, emiatt daganatok is kifejlődhetnek.
Sz. I.
::Nyomtatható változat::
|