Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 34 - Csillagászattörténeti ritkaságok az érseki könyvtárban

Kultúrkörök

Csillagászattörténeti ritkaságok az érseki könyvtárban

A csil­la­gá­szat nem­zet­kö­zi éve tisz­te­le­té­re 2000 év csil­la­gá­sza­ti köny­ve­i­ből Ka­lo­csán – Pto­le­ma­i­osz­tól Fé­nyi Gyu­lá­ig cím­mel ren­de­zett ki­ál­lí­tást a ró­mai ka­to­li­kus Ka­lo­csai Fő­szé­kes­egy­há­zi Könyv­tár.

Pa­ta­chich Ádám ér­sek 1782-ben saját gyűjteményét egye­sítette a káp­talani bibliotéka állományával, majd két évvel később végrendele­té­ben a kollekciót az egyházmegyére ha­gyományozta.

A könyv­tár min­dig is el­kö­te­le­zett­je volt a tu­do­mány­­nak: a te­rem kör­ívek­be zárt port­ré­in fel­tű­nik Arisz­to­te­lész és New­ton; csil­la­gá­sza­ti könyv­ál­lo­má­nya vi­lág­vi­szony­lat­ban is rit­ka­ság­szám­ba me­nő kö­te­te­ket tar­tal­maz; s az in­téz­mény tag­ja volt az 1946 és 1949 kö­zött mű­kö­dő Ma­gyar Csil­la­gá­sza­ti Egye­sü­let­nek is.

Je­len ki­ál­lí­tás ge­rin­cét a pá­rat­lan csil­la­gá­szat­tör­té­ne­ti könyv­rit­ka­sá­gok al­kot­ják. Ahogy a tár­lat cí­me is utal rá, ta­lál­koz­ha­tunk óko­ri szer­zők­kel, il­let­ve a kö­zép­kor al­ko­tá­sa­i­val. Láthatók továbbá kódexek, ős­nyom­tat­vá­nyok­, il­let­ve már na­gyobb pél­dány­szám­ban sok­szo­ro­sí­tott, ko­ruk leg­kor­sze­rűbb tu­do­má­nyos né­ze­te­it köz­lő, sőt vi­lág­kép­for­má­ló aszt­ro­nó­mi­ai ki­ad­vá­nyok. A szer­zők közt ott ta­lál­juk a ko­moly mű­sze­re­zett­ség­gel ész­le­lő evan­gé­li­kus csil­la­gászt, Ty­cho Bra­hét; a boly­gók moz­gá­sá­ra vo­nat­ko­zó tör­vé­nye­i­vel a 21. szá­za­di fi­zi­kai tan­anyag­ban is sze­rep­lő lu­the­rá­nus aszt­ro­nó­must, Jo­han­nes Kep­lert; vagy Phi­lipp Me­lancht­hon ve­jét, a tu­dós Ca­spar Pe­u­cert.

A tár­lat má­sik fe­le Ka­lo­csa csil­la­gá­sza­ti múlt­ját idé­zi meg. Az egy­ko­ron a ka­lo­csai Szent Ist­ván Gim­ná­zi­um­ban mű­kö­dő – ma ki­hasz­ná­lat­la­nul ál­ló – Hay­nald-ob­szer­va­tó­ri­um­ban Fé­nyi Gyu­la je­zsu­i­ta szer­ze­tes a 19–20. szá­zad for­du­ló­ján vi­lág­szín­vo­na­lú nap­meg­fi­gye­lé­si anya­got gyűj­tött össze. Megtekinthetők az aszt­ro­nó­mia mel­lett bo­ta­ni­ká­val is ak­tí­van fog­lal­ko­zó Hay­nald La­jos ér­sek ál­tal ala­pí­tott in­téz­mény kor­hű mű­sze­rei, ere­de­ti do­ku­men­tu­mai. Sőt olyan ki­ad­vá­nyok is, mint a Va­ti­ká­ni Csil­lag­vizs­gá­ló éves tu­do­má­nyos je­len­té­se, me­lyet hat­van év­vel a Hay­nald-ob­szer­va­tó­ri­um ku­ta­tó­hely­ként tör­tént dik­ta­tó­ri­kus meg­szün­te­té­se után is au­to­ma­ti­ku­san pos­táz­nak.

R. N.