Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Csillagászattörténeti ritkaságok az érseki könyvtárban
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Csillagászattörténeti ritkaságok az érseki könyvtárban
A csillagászat nemzetközi éve tiszteletére 2000 év csillagászati könyveiből Kalocsán – Ptolemaiosztól Fényi Gyuláig címmel rendezett kiállítást a római katolikus Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár.
Patachich Ádám érsek 1782-ben saját gyűjteményét egyesítette a káptalani bibliotéka állományával, majd két évvel később végrendeletében a kollekciót az egyházmegyére hagyományozta.
A könyvtár mindig is elkötelezettje volt a tudománynak: a terem körívekbe zárt portréin feltűnik Arisztotelész és Newton; csillagászati könyvállománya világviszonylatban is ritkaságszámba menő köteteket tartalmaz; s az intézmény tagja volt az 1946 és 1949 között működő Magyar Csillagászati Egyesületnek is.
Jelen kiállítás gerincét a páratlan csillagászattörténeti könyvritkaságok alkotják. Ahogy a tárlat címe is utal rá, találkozhatunk ókori szerzőkkel, illetve a középkor alkotásaival. Láthatók továbbá kódexek, ősnyomtatványok, illetve már nagyobb példányszámban sokszorosított, koruk legkorszerűbb tudományos nézeteit közlő, sőt világképformáló asztronómiai kiadványok. A szerzők közt ott találjuk a komoly műszerezettséggel észlelő evangélikus csillagászt, Tycho Brahét; a bolygók mozgására vonatkozó törvényeivel a 21. századi fizikai tananyagban is szereplő lutheránus asztronómust, Johannes Keplert; vagy Philipp Melanchthon vejét, a tudós Caspar Peucert.
A tárlat másik fele Kalocsa csillagászati múltját idézi meg. Az egykoron a kalocsai Szent István Gimnáziumban működő – ma kihasználatlanul álló – Haynald-obszervatóriumban Fényi Gyula jezsuita szerzetes a 19–20. század fordulóján világszínvonalú napmegfigyelési anyagot gyűjtött össze. Megtekinthetők az asztronómia mellett botanikával is aktívan foglalkozó Haynald Lajos érsek által alapított intézmény korhű műszerei, eredeti dokumentumai. Sőt olyan kiadványok is, mint a Vatikáni Csillagvizsgáló éves tudományos jelentése, melyet hatvan évvel a Haynald-obszervatórium kutatóhelyként történt diktatórikus megszüntetése után is automatikusan postáznak.
R. N.
::Nyomtatható változat::
|