Evangélikusok
Vének vagy elöljárók?
Evangélikus presbitereink első országos találkozója nem pusztán hagyományos, egy napra szóló egyházi megmozdulás. A rendszerváltozás óta eltelt közel két évtizedben folyamatosan szembesültünk azzal, hogy presbitereink és gyülekezeti tisztségviselőink szolgálatának, feladatainak és felelősségének kereteit határozott és a mai életkörülmények között jól érthető, konkrét tartalommal kell megtölteni. Konferenciák, tanulmánykötet, munkaprogramok és előadások taglalják a megváltozott elvárásokat és kihívásokat – de vajon elég-e ez az egyházi támogatás ahhoz, hogy a presbiteri szolgálatban állók lelkesen elkötelezettnek és lelkesítően megbecsültnek érezzék magukat?
A presbiteri szolgálat mibenlétéről is érdemes az újszövetségi alapról kiindulva beszélgetni. A szó eredeti, kettős értelmét már a címben is igyekeztem visszaadni: elöljáró, gyülekezeti „vén”. A két, eredetileg egymásból következő jelentés – azaz nagy tapasztalattal rendelkező s ezért nagyobb terhet vállaló testvér – mára mintha feszültségbe került volna egymással. Nem is az érintettek életkora, hanem inkább az egyházról alkotott általános vélekedés miatt: az egyház – legalábbis a történelmi egyházak – valamiféle kivénhedt fára emlékeztetnek, amely régi, már letűnt idők gyümölcstelen maradványa.
Valljuk meg, nemcsak a teljesen kívülállók gondolják így, hanem egyre gyakrabban a saját környezetünkben élők is, különösen a fiatalok. Sűrűn kapjuk azt a kritikát – s csak részben jogosan –, hogy mondanivalónk, igehirdetésünk, társadalmi szerepvállalásunk avítt, miközben a minket tápláló és ránk bízott ige evangéliumi, erkölcsi, társadalmi-közösségi tartalmának meghirdetése és megélése forradalmi méretű felfordulást okozhatna – és kellene, hogy okozzon – a mai megfásult világban, mindennapi életünkben. Úgy is mondhatjuk: a meghökkentően fiatalos és zavarba ejtően konkrét életújulásra szólító bibliai üzenet, amelyből a motivációtól duzzadó keresztény elöl járás fakadhatna, szinte a hallás pillanatában erős „szklerózison” megy keresztül bennünk, elvénül a szíveinkben.
Gyülekezeteinken, egyházunkon valóban gyakran mutatkoznak az elöregedés tünetei. Biztosan nem az evangéliumból, sőt nem is csupán közösségeink elöregedést mutató korfájából következően. Régi viselkedésformák, megszokások, sztereotip sóhajtozások, túlméretezett struktúrák, életveszélyessé vált műemlékek foglyai lettünk. A változtatni, mozdulni nem akarás apostolai. Mindennapi kísértésünk, hogy – gyakran évszázados szokásjogokon nyugvó – kényelmünket ne cseréljük mindenki számára jól érthető szolgálatra Jézus nyomában.
A presbiter ezért a megújulást munkáló Isten természetes szövetségese a gyülekezeti munkában, a keresztény kisközösségek életében. Évszázadok óta az egyetemes papság tagja, aki a lelkésszel együtt gyötrődve keresi a továbbvezető utat: megtanul a lelkésszel együtt gyötrődni, s megtanítja a lelkészt is együtt gyötrődni, ha kell.
Elöl jár a munkában, az adakozásban, a magánélet rendezettségében. Nem külső tanácsadói megbízása van, nem a társadalom, a falu körében presbiter, hanem saját gyülekezeti közösségében. Tudja, hogy másoktól sem várhat vagy követelhet többet, mint amit maga is megcselekszik – hiszen nem a világ, hanem a kereszténység mércéje szerint szolgálunk. Nem elsősorban a „fizetség” kedvéért dolgozik, hanem magának az Úrnak. Valamikor ebből a közösségi bölcsőből növekedett fel a kereszténység az újszövetségi idők kezdetén.
Vének vagy elöljárók közössége? – ez a mai magyarországi evangélikusság kérdése. Vajon mi ébreszthet rá bennünket erre: a veszélybe került állami támogatások nyomán előre látható súlyos működési zavarok? Az egyháztagság elmúlt évtizedekben erősen megcsappant létszáma? Az állami kezdeményezésű falupusztítás nyomán végútjukra induló vidéki gyülekezeteink? Az, hogy presbiteri családokban sem mindig tudjuk a hitet, a rendszeres templomjárást és az elkötelezett egyházi szolgálatot továbbadni a következő nemzedéknek? Az a jól ismert, magányos érzés, hogy az aratnivaló sok, de a tettre kész munkás kevés? Az az önmagunkban sem ismeretlen élmény, hogy úgy érezzük, megfáradt szívünkben és tagjainkban öregszik el néhány perc, néhány nap alatt az igehirdetés, a jó szándék, a közös cselekvés lelkesedése?
Gyülekezeti elöljárók, példaképek, lelki és anyagi támaszok, cselekvésre elszánt munkatársak nélkül az egyházunk közösségi alapját jelentő gyülekezeteink nem lehetnek, nem maradhatnak életképesek. Elhivatott elöljárók bátoríttatnak szólásra, cselekvésre, toborzásra: mert aki presbiteri szolgálatot kíván, jó szolgálatot kell, hogy kívánjon magának!
Korányi András