A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 14. VASÁRNAP – JN 6,60–66
A végső boldogságra éhesen
Fordulat – ezzel a szóval summázta bibliaismeret-tanárunk jelen szakasz lényegi mondanivalóját a szinoptikusokhoz képest oly sok ponton „más” János evangéliumát megismerni vágyó teológushallgatóknak. Sokunk Bibliájában talán még mindig ott van a ceruzás bejegyzés…
A mai textus némileg rövidebb, mint ameddig a fordulat(ok) sora tart. E szakasz vége a Jézusnak a tanítványaihoz intézett kérdésére adott péteri vallástétel, amelyet valószínűleg fejből is tudunk idézni: „Uram, kihez mennénk? Örök élet beszéde van nálad.” (6,68b) Bár igénknek nem része ez a vers, annál inkább az a jelenben minket is döntésre felszólító, döntésünket türelmesen váró Jézus szavai nyomán kialakuló feszültség. Amelyből a fordulat is fakad. A dialógus, amelyben meg kell szólalnunk nekünk is.
Jézus népszerű, vonzó személyiség. Sokan keresik társaságát, hallgatják szavait, ámulnak csodáin. Ki látni, ki tapintani akarja, ki a könnyen kapott eledel reményében ered utána. Ki a sosem látott csodákat és jeleket fürkészi. Mások pedig egy benső, megmagyarázhatatlan késztetésből fakadó lelki vonzalommal egész lényét és azzal azonos tanítását kívánják minél teljesebben, mélyebben megismerni.
Mindig is így volt, így van ez Jézus körül, s ezt ő tudván tudja: éhezők követik – van, aki jóllakottan elmegy, és van, aki jóllakva is boldogságosan éhezve követi tovább. Van, aki tele hassal, mégis nagy ürességgel, csalódottan távozik. Saját döntése ez, hiszen nem Jézus taszítja el magától! S van, aki gazdagnál is gazdagabb lesz a találkozás után: megnyílt lelkébe erő, felismerés, öröm, hit, remény költözik. Miért így az egyik, úgy a másik? Talán az „eledel” nem volt ugyanaz? Vagy van, ki méltó rá, míg a másik nem? S egyáltalán, „ki hallgathatja őt?” Mennyi válaszra váró kérdést vet fel a textus…
A fejezet elején Jézust népszerűsége csúcsán látjuk. Ötezer embert vendégel meg, kenyeret ad nekik, majd a fellelkesült sokaság – mi mással is jutalmazhatná őt – királlyá akarja koronázni. Teljes félreértés – nem ilyen trónra szól a küldetése. Bár nemcsak lelki táplálékkal – tanító, gyógyító szóval – szolgál, hanem kézzelfogható eledellel is: Jézus nem ennyiért jött (6,26–27)!
A keresztről szóló beszédbe sokan beleütköznek. Ha a „kicsin” (Mózes, manna, amely csak e földi életre elegendő táplálék) megbotránkoznak, a „naggyal”, Jézus halálával szembesülve hogyan fog hitük megállni?!
A hit Isten ajándéka. Azé, akinek megadja az Atya. De mindenkinek megadja, aki nem gőggel, kemény szívvel, saját erejébe vetett bizalommal közeledik! A kemény szavakat, a világ- és istenképükbe, az önképükbe beilleszthetetlen információkat hallva sokan mégis felhördülnek: „Lélek és élet? Teste és vére az örök élet, ő és csak ő, és senki más? S aki vagyok, aki eddig voltam, az senki és semmi, az mit sem számít? Ugyan már. S mi az, hogy a hit ilyen bizonytalan dolog, még hogy az egyik megkapja, a másik meg nem? Ez nem tetszik. Hát most kuncsorogjak, mikor tulajdonképpen így is megvagyok, és fut a szekér, ha döcögve is, de van élet?” Megtörténik a fordulat: hátat fordítanak Jézusnak, elmennek.
Ma is sokan elmaradoznak. A harangzúgás csak egy szép hangeffektus a vasárnapi reggelben, és közömbös, hogy az istentiszteletre hívogat minden élő lelket. A megfeszített Krisztus nem kell. A tanítványhoz illő életfolytatás igen nehéz: következetességet, lemondást kíván. Nem hasznos. Nem trendi. „Sokkal okosabban és ügyesebben meg tudom oldani én a magam életét, a magam istenét a magam módján imádva.”
Az elmenőknek, a többé vele nem járóknak valóban Jézus okoz csalódást? Nem inkább a róla alkotott elképzeléseik, a vele szemben támasztott elvárásaik, amelyeknek Jézus nem felel meg? Ám Istennél még az is lehetséges, hogy a csalódottan elkullogó tékozló fiúként megtérjen. Azért lehetséges, mert nem a jobbé és a méltóbbé a hit, hanem mindenkié. Ingyen. Ezért – amíg tart a kegyelem ideje – bármikor újra odamehetünk Jézushoz. A megingót is tárt karral fogadja, és nem veti a szemére a bűnösnek, hogy miért csak most jön – hanem magához öleli.
Csak mi zárhatjuk ki magunkat az örök élet ajándékából, a hitből, a Lélek által nekünk naponta adott éltető erőből, amely táplál és megtart – ő nem taszít el egyetlen lelket sem. Teste és vére azért adatott a Golgota keresztjén, és azért lett miénk e szentség, az úrvacsora, hogy ne maradjon fogoly egy sem, aki bűnéből, reménytelen sorsának szakadékából utána kiált.
Mindig vannak, akik úgymond a „kor nehézségei” miatt Jézus és egyháza ellen döntenek. Minden kornak vannak küzdelmei, válságai. A gond az, hogy azoknak az embereknek valójában nem kell ilyen Isten. Nekik nem ilyen Isten kell.
„…meginognak a tanítványai is, akiket egyáltalán nem óhajt olcsó módon megnyugtatni, hogy azért nem kell azt olyan komolyan venni, ahogy mondom.” (Gyökössy Endre) De kell. Komolyan kell venni minden szót. Jézus nem hajlítja mondanivalóját hallgatói igényei szerint. Kinek kemény beszéd, kinek az új élet első napja. Kinek botrány, bolondság, kinek az élet ereje lesz. Ugyanaz a szó, ugyanaz a tanítás! Az ítélet, ami jogos, de amire kész a megoldás, amihez hozzátenni semmit nem lehet és nem szabad.
Micsoda kegyelem az Isten adta hit! A perc, amikor fordulat lesz a találkozásból, és a hit útján aztán sorra jövő döntési szituációkban, a megtorpanásoknál, a hitmegingásoknál, az elbukásoknál is ugyanez a Jézus van ott, hogy továbbvigyen igéjével, Lelke megelevenítő erejével és szent testével, vérével. Az óegyházi evangélium (Lk 17,11–19) tíz leprásából kilenc csupán elfogadta a gyógyítás ajándékát, csak egy tért vissza hálát is adni érte: ő az igazi Jézust is éhezte. A hite megtartotta őt, mondja rá Jézus. Pedig, lám, semmi extrát nem tett, csak…
Kőháti Dóra