Keresztutak
Szék fogadalma
Erdélyben, Kolozsvártól mindössze negyven kilométerre, a Mezőség puszta környezetében található virágzó szigetként az egyedülálló, nagy múltú magyar község: Szék. A királyaink által egykor városi rangra emelt település ma is őrzi hagyományait, lakóinak szorgalmát dicsérik tiszta portái, ápolt gyümölcsösei, művelt határa.
Az 1241-es tatár pusztítás után a ciszterciek által épített templom ma is áll, falai között tartották 1555-ben az első erdélyi protestáns zsinatot.
Így történt ez idén is: zsúfolásig megtelt a hatalmas templom. Mindhárom prédikáció a zsidó nép egyiptomi meghurcoltatásával kapcsolatos ószövetségi igét vett alapul.
Délelőtt Sógor Csaba lelkész, európai parlamenti képviselő modern hangvételű igehirdetése nyitotta az események sorát. „Isten megkegyelmezett nekünk, és kiválasztott bennünket arra, hogy egy családban, ebben a gyülekezetben, ebben az országban, népünk körében példát mutassunk. (…) Ebben az országban is van, aki fél tőlünk. (…) Senki sem mondhatja ebben az országban sem, hogy neki több joga van ehhez a földhöz, mint nekünk. A világ mindig igyekezett leszámolni Isten gyermekeivel. Akkor van baj, ha már nem akarnak leszámolni velünk. Akkor már az egyház, Isten népe úgy hozzáigazodott a világhoz, a világ által diktált élethez, hogy már semmiféle veszélyt sem jelent a világ számára” – fejtegette igen bátor fordulatokkal a tiszteletes. Ehhez kapcsolódva felhívta a figyelmet a modern, globalizált világi életnek azokra a veszélyeire, amelyek fogyasztásra, javaink felélésére csábítanak.
Délben Sallai Márton helyi lelkész részletesen ismertette Szék település és a széki református egyház történetét. „Valamennyi széki büszke, hogy ilyen ősei vannak… Nem szabad elfeledni, hogy ez a fogadalom apáról fiúra, nemzedékről nemzedékre száll, amíg csak Isten közöttünk lakozik. (…) Hiszem, csak így tudunk méltó utódok lenni.” Megrázó volt végighallgatni a tatárdúlást túlélők lejegyzett, eskü alatti vallomásait.
A délutáni istentiszteleten mértékadó politikai és közéleti személyiségek jelenlétében Jánosi Lóránt inaktelki lelkész emlékező beszédét hallgathatták meg a jelenlévők.
Az egyházi rendezvényekhez kapcsolódóan a közeli piactér színpadán kihangosított beszédet mondott többek között Markó Béla, az RMDSZ elnöke és európai parlamenti képviselője, Csép Sándor újságíró, Gergely Balázs, az Erdélyi Nemzeti Tanács megyei elnöke. Markó beszédének a közepén áramszünet borzolta a kedélyeket; elhangzott az „elvették az áramot” ismert kifejezés – a tömegrendezvényt a közlekedésiek mellett több civil ruhás rendőr is „biztosította”. A szónokok kiemelték az összefogás és az újrateremtés erejét és fontosságát.
A számos, sokszor hosszúra sikeredett beszédet helyi fiatalok szólóéneke frissítette. A fiatalokból álló, helyi Szalmakalap táncegyüttes, Filep Sándor koreográfiájának bemutatásával bizonyította a híres széki tánchagyomány továbbélését.
Az eseménysort sajnos oda nem illő, harsány rockkoncert és tűzijáték zárta az éjszakai órákban.
Dévai György