Kultúrkörök
Jegyzetlapok
(Napló, 2009)
Esti beszélgetés. Régi barátok újra együtt. Vásárhelyen. „Nincs itt már semmi jó!” – mondja Péter. Mi is volt jó? – kérdezem magamtól. Arany Jánost és Vörösmartyt mindig jó volt olvasni, Babits sípoló gégeszavait… Akárhol ütöttem föl Márai naplóját, mindig találtam reményüzenetet… És Csontváry óriás vásznai a Nemzeti Galériában… Bartók századokat megelőző, dübörgő zenéje… És szülőföldem pusztuló tanyavilága, tiszta arcú szegényei. Óbuda ódon-szép házai, szűk utcái, fönt a Várban a kitűzött nemzeti zászló. Kis kocsmák, ízes, magyar ételekkel, bolhás mozik csodás filmekkel… Tisza-part vén fűzfákkal, Duna-part napozó leányokkal… És mi még? Sok veszendő szépség. De a gyönyörű anyanyelv, a magyar mindenütt ott ragyog. Minden más elhomályosodik az időben.
Szász János. A fiatal filmrendező amerikai meghívásáról beszél. Kint dolgozik, olyan ez – tréfálkozik a riporter –, mintha egy New York-i jönne ide, és színpadra vinné Az ember tragédiáját. „Nem pont olyan – mondja –, mert A vágy villamosa sokkal jobb!” Szegény fiú, csak átlapozta Madách remekművét, azért mond ennyi butaságot. Madách Imre drámáját játszották eddig a legtöbbet, a világszínpadon is osztatlan sikert aratott. Európa rendezői szinte versengenek a lehetőségért, hogy megmérettessenek. A Tragédia könnyedén lépi át az új századokat, és hirdeti: „Mondottam ember: küzdj és bízva bízzál!”
Egri csillagok. Gárdonyi ma is lelkesítő, régi szép könyvében lapozok. Hol is van Dobó István kapitány esküje? Tudom-e még kívülről a szívszorító sorokat? Újraolvasok kedves részeket, fölidézem a veretes oldalakat. Egy mondat különösen megragad bennem: „Fájdalomból gyúrták az anyai szívet.”
Mansfeld Péter emlékezete. A tizennyolc évesen kivégzett fiatalember az 1956-os forradalmat követő kegyetlen megtorlás jelképévé vált. Halálának ötvenedik évfordulójára emlékeztek a róla elnevezett parkban. A Bolyai utca és az Apostol utca sarkán található ligetben táblát avattak: magyar és angol felirat hirdeti, ki volt a tragikus sorsú fiú. A világtörténelemben is példátlan Mansfeld Péter esete: a kádári önkény – példát statuálva – megvárta, amíg nagykorú lesz, s csak utána, másnap reggel 9 óra 20 perckor végeztette ki! Fiatal, tehetséges élet lobbant ki, hiszen ha élne, csak hatvannyolc éves lenne.
Tengerimalac. Márai írta valamelyik naplójában, hogy nápolyi lakásuk közelében minden délután kikötnek egy szamarat. Mikor sétára indul, az állat megismeri, és örömében felé nyerít. Én így vagyok a család tengerimalacával. Nincs már velünk, de ha nagy ritkán meglátogatom, amint belépek a kisszobába, mindig nagy visítással fogad. Megismer, s tudja, viszek a kedvenc ételéből, az édespaprikából. Kapaszkodik föl a rácson, majd kibújik a bőréből, úgy várja a meglepetést. Elmondhatom, ő az egyetlen élőlény a világon, akiről tudom, hogy mindig örül, amikor meglát az ajtóban.
Sorsközösség. Egyre mélyebb aggodalmat érzek veszendő magyarságunkért. A gyönyörű magyar nyelvért, ezért a szétszaggatott és eladott országért. Fájó ez a sok eltorzult arc, reménytelen tekintet. A sok újgazdag, ahogy lenézve beszél társaival, belerúg a szegényekbe… A legfontosabb: a legdrágább ezüstmetál autód legyen, és ez a jogcím már mindenre felhatalmaz. Ők ma a fölkent urak, pedig csak uraskodnak, ők ma a nagy magyarok, pedig csak magyarkodnak.
Zrínyi Miklós. A hadvezér. Érdekes adatra bukkantam a Révai-lexikon lapozgatása közben. Véletlenül nyitottam ki az ő oldalát, s meglepve láttam: tizennégy gyereke volt. Frangepán Katalintól volt a legtöbb, míg a második feleségétől egy árva fiú. Érdekes ez az apróság a kapitányról, a nagy családról, az Európát is meghökkentő férfias bátorságról. Visszapergetem az időt, odaképzelem magamat a várrom közelébe, és kérdezem: vajon mi lett a sok fiatalemberrel? Mi lett a sorsuk? Egy biztos, egyikük sem tagadta meg a magasztos eszméket!
Fenyvesi Félix Lajos