Kultúrkörök
Új kotta és születésnapi hálaadás
Immár kilencedik alkalommal gyülekeztek össze augusztus 23. és 28. között gyakorló kántorok Fóton, a kántortovábbképző tanfolyamon. Idén ökumenikus orgonakurzus is kapcsolódott a programhoz.
Az orgonakurzus célja az volt, hogy megismertesse az Organum Officians című új kiadványt, amely minden felekezetben használható, kisorgonán is játszható, könnyű prelúdiumokat és fúgákat ad közre (részletesebben lásd a http://kantorkepzo.lutheran.hu weboldalon).
A kettős program vasárnap délután Béres Tamásnak, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszéke docensének átfogó, teológiai és filozófiai mélységeket megjáró előadásával indult: A Lélek nyelve és a nyelv lelke az istentiszteleten. Rövid beszélgetés után Bence Gábor, a kántorképző igazgatója egyházzenész-nézőpontból szólt hozzá a témához: A zene kultikus és praktikus szerepe a gyülekezetben.
Este Enyedi Pál, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszékének vezetője, az orgonás kötet egyik közreadója tartott zenehallgatással gazdagított történeti bevezetőt a liturgikus orgonazenéről.
Hétfőn délelőtt és délután, valamint kedden délelőtt a gyakorlati munkáé volt a főszerep. A résztvevők a kotta másik közreadója, Bódiss Tamás orgonaművész vezetésével mélyedtek el az egyes művek előadásában.
Folytatva a tavaly elkezdett jó gyakorlatot, kedden délután orgonanéző kirándulásra került sor. Idén is három hangszer fért bele a programba. A zuglói Páduai Szent Antal-templom (Bosnyák tér) és a zuglói evangélikus templom orgonáját a kántorok, Enyedi Pál és Finta Gergely mutatták be. Fassang László segítségével belekukkanthattak a résztvevők a Művészetek Palotája nagyszabású orgonájának műhelytitkaiba is.
Másnap a tanfolyam és egyházzenész-találkozó eseményeivel folytatódott a program. Fóthoz kötődő orgonisták nagyszabású ajándékot nyújtottak át az idén nyolcvanesztendős Trajtler Gábornak, a kántorképző évtizedeken át meghatározó orgonatanárának. Kihasználva a ház lehetőségeit, hogy öt orgona, több harmónium, pianínó, sőt spinét is rendelkezésükre áll, zarándoklatot állítottak össze J. S. Bach Klavierübung című gyűjteményének III. kötetéből, mely az istentisztelet liturgikus dallamait és Luther katekizmusénekeit dolgozza fel. Az adott művek előtt bibliai szakaszok és Luther Kis kátéjának részletei hangzottak el, valamint megszólaltak az énekek is. Az anyagot Finta Gergely állította össze, közreműködtek Németh Csaba, Kinczler Zsuzsanna, Bence Gábor, Pál Diana, Mekis Péter, Wagner Szilárd, Ecsedi Zsuzsa, Simon Barbara, Barna Mária és Fassang László. Ez a két óra minden jelenlévő számára intenzív szellemi, lelki és zenei élményt jelentett.
Csütörtökön a három nyári tanfolyam előadói találkoztak egymással. Lehetőség nyílt szakmai kérdések megvitatására és baráti együttlétre egyaránt. Igen fontos, hogy a három csoport (Bence Gábor, Abaffy Nóra és Kertész Botond csapata) ne különüljön el egymástól, hanem nyitott legyen a másik sajátosságaira, értékeire.
A kántortovábbképző kitartó résztvevői minden délelőtt egyéni órákon is gazdagíthatták ismereteiket Bence Gábor, Ecsedi Zsuzsa és Pócs Miklós segítségével.
Az együtt töltött napokat zsolozsma-istentiszteletek keretezték (a GyLK rendjei szerint). A reggeli prima imádságok gyülekezeti körben zajlottak. Az esti imádságok (vespera és kompletórium) lelkészi szolgálatát Béres Tamás, Mekis Ádám, Koczor Tamás és Wagner Szilárd (aki a hét tematikáját is összeállította) vállalta. A hétfő esti ökumenikus vesperára a fóti református templomban került sor.
Az idei, pozitív tapasztalatok alapján felmerült az ötlet, hogy a többi felekezettel közös programokat érdemes volna folytatni. Így Fót remélhetőleg jövőre is vonzó lehetőségeket tud majd kínálni az érdeklődők számára.
Szo-la