Kultúrkörök
Ezeréves a gyulafehérvári püspökség
Idén ünnepli millenniumát az 1009-ben Szent István király által alapított gyulafehérvári püspökség. A jeles évforduló kapcsán a római katolikus érsekség Szent Mihály-székesegyházában jártunk.
Abban a fenséges templomban, melyről kevesen tudják, hogy a magyarországi reformáció időszakától kezdődően több mint másfél száz esztendeig a protestánsoknak szolgált: előbb a Szentháromság-tagadó unitáriusok, majd a reformátusok tulajdonában volt. Az önálló Erdélyi Fejedelemség megszűntét, a Habsburg Birodalomba történő beolvadást követően az egyházi erővonalak is átrendeződtek, így 1716-ban ismét katolikus kézbe került.
Az erdélyi római katolikus hívők főtemploma a 11. században épült a gyulafehérvári várban. Ennek az első, háromhajós, félköríves apszisú templomnak is láthatjuk az idővel dacoló részleteit, így például a déli mellékhajóban a kör alaprajzú keresztelőkápolna félköríves szentélyét. A második, az elődjénél jóval nagyobb, kereszthajós székesegyházat a 12–13. század fordulóján emelték, nyugati oldalán egy-egy toronnyal koronázva. Az 1500-as években északon a Várdai- és Lászai-oldalkápolnával bővítették.
Főoltára 1783–84-ben, copfstílusú szószéke szintén az utóbbi esztendőben, jellegzetes, aszimmetrikus délnyugati tornyának óraszerkezete 1894-ben készült. Az ezer esztendő tehát több építészeti stílus nyomát megőrizte: a román, a gótikus, a reneszánsz és a barokk elemek egyaránt felfedezhetők.
A szakrális tartalom és az egyházművészeti remekek mellett történelmi vonatkozásai is jelentősek. Külön ismertető tábla sorolja fel az itt eltemetett közel száz papi méltóság és neves történelmi személyiség nevét.
A síremlékek közt megtaláljuk a Hunyadi család tagjaiét: Hunyadi Jánosét, testvéröccséét, az ifjabb Jánosét, valamint Magyarország kormányzójának fiáét, a Budán kivégzett, tragikus sorsú Lászlóét. Az erdélyi hadi cselekmények velejárójaként elharapózó vandál pusztítás földi maradványaikat rég szétszórta, de szépen faragott sírköveik tovább erősítik a templom nemzetiemlékhely-státusát.
A székesegyházban helyezték örök nyugalomra Szapolyai János özvegyét, Izabella királynét, fiát, János Zsigmondot, az első erdélyi fejedelmet, valamint a Kassán elhunyt Bocskai Istvánt. A betörő török és tatár hordák Bethlen Gábornak és I. Rákóczi Györgynek a síremlékét is összetörték, de áttételesen mégis tovább élnek: ezekből készíttette 1658-ban Mártonfi György püspök az északi szárny két mellékoltárát.
Rezsabek Nándor