Kultúrkörök
Kórustalálkozó és emlékplakett Veczán Pál tiszteletére
Október közepe a Veczán Pál borsod-hevesi esperesről, diósgyőri evangélikus lelkészről szóló megemlékezés jegyében telt Miskolcon. A rendszerváltás után a városban fontos közéleti szerepet is betöltő – több cikluson át önkormányzati képviselőként is dolgozó –, zeneszerető lelkész szervezte meg annak idején az egyházi kórusok seregszemléjét, amelyet halála után Veczán Pál egyházzenei kórustalálkozónak neveztek el, és ebben az évben már tizenhatodik alkalommal rendezték meg.
Október 8–11. között négy helyszínen, a minorita templomban, az avas-déli római katolikus egyházközség Ige templomában, a szirmai református templomban és a belvárosi református templomban rendeztek hangversenyeket, amelyeken tizennyolc (!) miskolci, putnoki, mezőkövesdi és edelényi egyházi kórus lépett fel az ökumenizmus jegyében. Ez a találkozó méltán viseli Veczán Pál nevét, hiszen a minden felekezet papjaival baráti kapcsolatot ápoló lelkész jelentős szerepet vállalt a város zenei életében, emlékezetes maradt mindmáig a minorita templomban megrendezett hangverseny, amelyen Bach János-passióját adta elő az ő meghívására Miskolcra látogató Lutheránia ének- és zenekar.
Az idei záróhangverseny jótékony célokat is szolgált. Egyrészt a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) miskolci intézményét, másrészt a Semmelweis Kórházban működő Erzsébet Hospice Otthont és Alapítványt támogatták a bevételből. A segélyszervezetet 1991-ben alapították a magyarországi történelmi protestáns egyházak és az ortodox egyház. Miskolcon 2000-ben nyitotta meg a MÖSZ a családok átmeneti otthonát negyven fő számára. Az intézmény a lakásukat elvesztő családok, a bántalmazott édesanyák és a gyermekeiket egyedül nevelő szülő számára biztosít otthont meghatározott ideig. A miskolci központ egy-egy évben több mint háromszáz család számára nyújt komplex szociális segítséget.
A hospice-ellátásban a gyógyíthatatlan, daganatos betegeket ápolják, igyekeznek csökkenteni fájdalmaikat, elviselhetővé tenni életük utolsó szakaszát. Az Erzsébet Hospice Alapítvány 1994-ben kezdte meg a végállapotú rákbetegek otthoni ápolását, 2008-ban már a megye százkét településén végzik ez a feladatot. 1995-ben nyitották meg a Semmelweis Kórházban a ma már húszágyas hospice-otthont, így együttesen körülbelül ötszáz beteget látnak el évente.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének miskolci csoportja ötödik alkalommal rendezte meg a Fráter György Katolikus Gimnáziumban a miskolci nemzeti estélyt. Ezen az ünnepen emlékeznek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójáról, és ekkor adják át azt a díjat, amelyet Veczán Pálról, illetve a később elhunyt dr. Kartal Ernő minorita tartományfőnökről neveztek el. A Kartal–Veczán-díjat olyan keresztény és jobboldali értékeket képviselő miskolci polgár kaphatja meg, aki közéleti szerepet is vállal a városban, és példamutató munkájában és magánéletében is.
A forradalom ötvenharmadik évfordulóján dr. Velkey György, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának igazgató főorvosa mondott ünnepi beszédet. A színes műsor után dr. Rivasz-Tóth Krisztina miskolci családorvos mutatta be az idei kitüntetett életpályáját. A Kartal–Veczán-díjat dr. Simkó Csaba, az Erzsébet Hospice Otthon osztályvezető főorvosa, az alapítvány titkára kapta. A díj névadóit ábrázoló bronzplakettet dr. Velkey György és Veczán Pálné, Judit asszony adta át a kitüntetettnek.
(G)