Evangélikusok
Százhuszonöt éve született Szimonidesz Lajos
Szimonidesz Lajos kultúrtörténetünk és közéletünk jelentős személyisége volt. Íróként, szerkesztőként, történészként, egyház- és vallástörténészként egyaránt működött, nyugalmazott vezérőrnagy, illetve evangélikus tábori püspök, evangélikus lelkész volt. Az általa művelt minden területen jelentős, sőt kiemelkedő munkásságot fejtett ki.
Rákospalotán végzett segédlelkészi szolgálatot, majd 1909-ben lett lelkész Nagybörzsönyben. Az akkor nehezen megközelíthető, félreeső, elzárt faluban szolgált, s közben bölcsészeti tanulmányokat folytatott a budapesti tudományegyetemen három éven keresztül. Lelkészi szolgálata mellett bekapcsolódott a sajtómunkába: szerkesztette az Evangélikus Lapot, a Theológiai Szaklapot és a Megértő Theológiát.
Radikális nézetei, nyitottsága, felelősségérzete miatt nagyon népszerű ember volt falujában. Hívei 1922. szeptemberi közgyűlésükön a Dunáninneni Egyházkerület püspöki szolgálatába ajánlották.
A Tanácsköztársaság leverése után haladó magatartása és a Jézus élete című könyve miatt hajsza indult ellene. Ellehetetlenítették, meghurcolták, börtönbe került. Pere három évig tartott; megfosztották lelkészi jellegétől és állásától. A tizennégy órás tárgyaláson nagybörzsönyi presbiterei nem jutottak szóhoz. Nyilvánosságra hozott ítéletében a „legveszedelmesebb kommunizmus” vádját hozták fel ellene, de ez a kitétel az írásba foglalt ítéletben nem szerepelt.
Raffay és a „neobarokk” egyházvezetés bizalmatlan volt iránta. Érdekességként említjük meg, hogy Szimonidesz 1928-tól a Martinovics szabadkőműves páholy tagja volt.
Családjával Budapestre költözött. Volt banktisztviselő, könyvkiadó vállalatnál üzletvezető, majd húsz évig tisztviselő az Országos Levéltárban. Tovább erősödtek baráti és mozgalmi kapcsolatai a Huszadik Század és a 100% című folyóirat körével. Baráti kapcsolatok fűzték József Attilához, Madzsar Józsefhez, Nagy Lajoshoz, Hüttl Árminhoz, Fizély Ödönhöz, Zoványi Jenőhöz.
1930-ban ugyan felmentették minden vád alól, de az egyházi szolgálatba ekkor még nem térhetett vissza. 1932. július 30. és 1935. március 22. között bírósági eljárás folyt ellene és József Attila ellen, a statárium ellen megfogalmazott és terjesztett röplap miatt.
Mindig kiállt az igaz ügy mellett: nem gondolt önmagára és saját biztonságára. A negyvenes évektől a háború végéig Beér János egyetemi tanárral együtt segített az üldözötteken.
Az illegális kommunista párt Gondolat című folyóiratának munkatársa volt, majd e folyóirat betiltása után Az író beleszól című rövid életű folyóiratban szólt a társadalomhoz, korához. Munkatársa volt a Madzsar József által szerkesztett Társadalmi lexikonnak és a Századok című folyóiratnak. Benedek Marcellal részt vett az első kiadású Irodalmi lexikon szerkesztési munkájában.
Néhány fontosabb könyve: A mi hitünk (Budapest, 1917), Jézus élete (Budapest, 1922), Jézus és Mária ereklyéi (két kötet, Budapest, 1933), Napjaink vallási forradalmai (Budapest, 1936), Jézus Krisztus a harmadik birodalomban (Budapest, 1937). Hollandiában is kiadták könyveit. Imakönyvet és versgyűjteményeket is írt. Cikkei, tanulmányai magyarul, németül, szlovákul és olaszul is megjelentek. Írói álnevei voltak: Ferenczy L. Tamás, Fekete Péter, Földvári János.
A katonai lelkészi szolgálat ekkor már csak erősen „takarékon” működött. A püspökön és titkárán kívül csak Debrecenben volt egy lelkészük, és egyetlen lelkészi behívást sikerült eszközöltetniük. Egy főtiszti eligazításon Farkas Mihály megmondta neki, hogy akkor teljesíti feladatát legjobban, ha nem csinál semmit sem!
Liberálisan gondolkodó és tanító, sőt: racionalista teológusnak tartották, de erősen és személyesen vallotta mindazt, amit az evangéliumok írnak Jézus Krisztusról. Határozottan lutheránus teológusnak vallotta magát.
Nyugdíjas éveiben is szorgalmasan dolgozott. Kutatta a vallások történetét, foglalkozott az antiklerikális mozgalmakkal, a sajtó és az inkvizíció történetével. A Podmaniczky-könyvtárban felfedezte II. Rákóczi Ferenc hadi újságjának, a Mercirius Veridicusnak három számát. Feldolgozta az Országos Egyházi Levéltár egész anyagát, és átnézte az egész Podmaniczky-könyvtárat. Fontos Bornemisza-okmányokat fedezett fel. Rekonstruálta az egész gályarabpert. Megtalált egy emlékkönyvet a gályarabok kiszabadulásával kapcsolatban. A Hadtörténeti Levéltár vezető munkatársa volt.
Tudományos munkássága elismeréséül 1952-ben megkapta a történettudomány kandidátusa minősítést. Lelkes könyvgyűjtő volt.
Gazdag életművének egy része kéziratokban pihen, és a további kutatások számára jelent értékes segítséget.
Dr. Barcza Béla