e-világ
Blogolni márpedig lehet
E sorok írója előszeretettel hangoztatja, hogy aki eddig nem blogolt, az már nem is fog. A merészen sarkított megállapítás mögé persze lehet számos szakmai érvet felsorakoztatni, és a rovat rendszeres olvasói bizonyára emlékeznek is, hogy milyen gyakran esik szó a mikroblogolást lehetővé tevő rendszerekről, a Twitterről és a Facebookról, és arról, hogy a stream, azaz a folyam mennyire átalakítja információközlési és -fogadási szokásainkat. Az internet mai arca, a Web2.0 azonban nem is létezhetne a jó pár éve létrehozott blogok nélkül, ugyanis ez a fajta személyes megnyilvánulás indította el azt a folyamatot, amely az egyszerű látogatókat tartalomgyártókká alakította át. És minden korszaknak meglehet a maga reneszánsza.
Az elmúlt napokban ünnepelte egyéves születésnapját egyházunk központi portálja, a www.evangelikus.hu. Az oldal főszerkesztője, Horváth-Bolla Zsuzsanna rövid értékelésben számolt be arról, hogy ez időszak alatt több ezer, evangélikusok számára érdekesnek tűnő írás került fel a honlapra, a látogatók száma pedig mostanában a heti hétezer közelében mozog.
Valószínűleg valamennyi tudományág vagy szakma tud beszélni a saját „mágikus” számairól, elég csak a közgazdászok által Pareto-elvnek nevezett törvényszerűségre gondolni, mely szerint a következmények nyolcvan százalékáért az okok húsz százaléka felelős: ha valaki megpróbálja beosztani a saját idejét, valószínűleg azt fogja tapasztalni, hogy a feladatok kis része viszi el a legtöbb időt.
Az internetes tartalomfejlesztésben ez a számkombináció a 90-9-1, amely azt takarja, hogy a látogatók kilencven százaléka csak nézelődik, kilenc százalékuk létre is hoz tartalmat, viszont igazán komoly mértékben csak egy százalék járul hozzá az adott oldal fejlődéséhez. E szabály szerint a mostani remek mutatók mellett úgy tűnik, hogy az evangelikus.hu látogatói között még jó pár olyan érdeklődőnek kell lennie, akit érdemes lenne bevonni valamiféleképpen.
Az elmúlt hónapokban két új blog is született az evangelikus.hu berkein belül: a Blogtherapy és az Egy s Más már függetlenek az oldal működtetőitől, és immár tényleg rendes webnapló képét öltik magukra. Sajnos azonban az oldal többi tartalmi eleméhez képest igen eldugott helyen találhatók, így csak az oldal tetején található Blog linkre kattintva érhetők el, és a listában az sem látható, hogy melyik mikor frissült utoljára, ezért aztán a látogatónak kellő kitartással kell rendelkeznie, hogy megkeresse az új bejegyzéseket.
A blog elsősorban a figyelemről szól. Magyarországon három nagy blogszolgáltató van versenyben: a blog.hu, a freeblog.hu és a blogter.hu. Az Index tulajdonában lévő blog.hu annak köszönheti elsőségét, hogy tulajdonosai – újítóként a hazai hírportálok között – az egyes belső témáikat is blogokba szervezték, továbbá a nem saját blogokat is kiengedték a címlapra. Márpedig a figyelemre kevés jobb példa lehet, mint amikor egy-egy bejegyzés megjelenése után több ezer látogató érkezik. A blog.hu esetén sokszor olyan hatással jár ez, mintha egy tatár horda söpört volna végig az adott blogon: a rengeteg látogató a legtöbb esetben teljesen irreleváns hozzászólásokkal bonyolódik értelmetlen magánháborúkba. Egyházi oldal esetén azonban nem kellene ettől tartani.
Ha a születésnapi jókívánságok mellé lehet jó tanáccsal is szolgálni az evangelikus.hu fejlesztőinek, akkor mindenképpen azt kellene mondani, hogy viszonyuljanak nyitottabban a lelkes és önkéntes közreműködők által létrehozott tartalmakhoz, és jelenítsék meg a blogbejegyzések ajánlóit a főoldalon. Korántsem kellene ezt kontroll nélkül tenni, viszont az érdekes bejegyzések többeket csábíthatnak arra, hogy hasonlóképpen vegyenek részt az egyház központi oldalának építésében.
Vagy akár az is megoldás lenne, ha a már létező, „evangélikus” blogokból emelnének át tartalmakat, ahogyan azt a Miner (http://kereszteny.miner.hu/) keresztény melléklete teszi. A Moly könyves közösségi oldal valamennyi blogot vezető tagjának bejegyzéseit megjeleníti az ismerősei számára, nemcsak azonnali és egyszerű hozzászólási lehetőséget kínálva ezzel, de értékes új látogatókat szerezve is neki. A tapasztalatok alapján az ilyen szimbiózis elégedett felhasználókat jelent, akik még elkötelezettebb webnaplóírók lesznek.
Blogot vezetni nehéz. Egyvalami könnyítheti meg nagyon: ha az író tudja azt, hogy valakik biztosan elolvassák. Ehhez viszont előtérbe kell helyezni őket. Evangélikus bloggerek? Íme, itt vannak.
Nagy Bence