evél&levél
Sztehlo 1944
Bár az életkori korlátot bevezető egyházi törvény értelmében 2006 őszén befejeztem hivatalos egyházi szolgálatomat, természetesnek találtam, hogy igent mondjak a felkérésre, hogy vegyek részt a 2009-ben létrehozott Sztehlo-bizottság munkájában. Ennek feladata a Sztehlo-centenáriumi év – száz éve született Sztehlo Gábor evangélikus lelkész – eseményeinek megtervezése és lebonyolítása volt. A bizottság adminisztratív értelemben az egyház részéről felelős diakóniai munkaág – Gregersen-Labossa György és Buda Annamária vezetők – segítőjeként működött.
A bizottságban egyaránt helyet kaptak az egyház vezetői, a Sztehlo Gábor Gyermek- és Ifjúságsegítő Alapítvány és az úgynevezett Sztehlo-gyermekek képviselői, valamint az ügyért sajátos felelősséget viselő csillaghegy–békásmegyeri evangélikus gyülekezet vezetői.
A centenáriumi év két kimagasló alkalma a májusi tudományos konferencia és a szeptemberi szoboravatás volt. Örömmel állapíthatjuk meg, hogy mind az egyházhoz, mind a lelkész emlékéhez méltóan zajlottak le a programok, így a századik születésnapon sorra került szoboravatás. Az eseményről részletesen, híven, sokoldalúan és szakszerűen számolt be az Evangélikus Élet október 4-i száma.
Nem lehet mindezt evidenciának tekinteni. A történelmi korban működött történelmi személyiség élete és műve bizony szétfeszíti a hagyományos egyházi kereteket. Nem tekinthető véletlennek, hogy korábban, a rendszerváltozást követően is, kevés szó esett az egyházban Sztehlóról.
Magam a bizottság első ülésén elmondtam, a továbbiakban pedig több beszélgetésben hangsúlyoztam: nemcsak elfogadom, hanem erőteljesen helyeslem, hogy az életmű minden mozzanata feltárásra kerül a centenáriumi eseménysorozatban. De nem szabad szem elől téveszteni – helyén kezelve a népfőiskolát alapító, a pedagógus, a korszerű egyházi diakóniai szolgálatot megalapozó lelkészt –, hogy Sztehlo Gábort történelmi személyiséggé az 1944. október 15. és 1945. február 13. közötti tevékenysége avatja.
Tudtam, hogy nehéz lecke ez. Erről leginkább D. Keveházi László nyugalmazott esperes, egyháztörténész tudna szólni, aki rendkívül jó ízléssel és teológiai tisztánlátással tett eleget nem könnyű feladatának. Ha kellett, előadott, ha kellett, igét hirdetett. Hadapródként kért befogadást – már a háború után – Sztehlótól, és lett Gaudiopolis lakója, majd társai bizalma alapján a gyermekváros első miniszterelnöke. Jelképezi ez a Krisztust követő Sztehlo evangéliumi gondolkodását – magam is több írásban rámutattam erre –, de nem változtat a tényeken.
A vészkorszak után Gaudiopolisban az árván és félárván maradt zsidó és zsidó származású gyerekek számára nyújtottak otthont és segítséget Sztehlo Gábor és munkatársai. Természetesen itt már nem az üldözöttség, hanem a rászorultság elve érvényesült, ezért sem kapcsolható össze a két korszak. Mert 1945 után, ha számos máig is ható probléma jelentkezett is, de sem a zsidó származású, sem a hadapród, sem a csendőrparancsnok családjába tartozó gyereket – ha volt ilyen Gaudiopolisban – nem fenyegette háttere miatt életveszély.
Örülnünk kell, hogy az egyházon kívüli sajtóban is kevés volt a disszonáns hang az évforduló kapcsán, de a jövő miatt is, szeretettel és türelemmel, elismerve a jó szándékot, szóvá kell tenni a vezető egyházi személyiségek által el nem került csapdát, a szobor felirata kapcsán, melyet egyoldalúnak véltek.
Sztehlo 1944. A felirat a maga tömörségében a lényeget fejezi ki. Az 1944. október 15-i nyilas hatalomátvétel után a Jó Pásztor Misszió keretében végzett tevékenységet, mellyel ezerötszáz zsidó és zsidó származású gyermek és néhány száz felnőtt életét mentette meg Sztehlo Gábor, ez avatja őt történelmi személyiséggé. Nyersen fogalmazva ezért jár a szobor. Bármennyire tiszteletreméltó a pedagógiai, a diakóniai munka, azért nem jár. Ettől még persze üdvözöljük a nagytarcsai fafaragásos szobrot.
Az életmentés – saját élete kockáztatásával – és a színvonalas nevelés bizony más műfaj. Erről tudnának szólni a Vörösmarty utcai skót misszióban átmenetileg menedéket talált gyerekek és felnőttek, akiket elhurcoltak és megöltek – remélt védettségük ellenére – a nyilasok, vagy a gettóból és a nemzetközi gettóból elhurcoltak és meggyilkoltak, akikre a Duna-parton létesített emlékhely emlékeztet. A Jó Pásztor-otthonok lakóit megoltalmazta az Úristen. Az ő eszköze volt az evangélikus lelkész. Ezt hirdeti a szobor és felirata. Ez nem gyengíthető valamiféle áltárgyilagosság jegyében.
Ezt értették meg – csak gratulálni lehet a nagyszerű ötlethez és Ittzés Szilviának az emlékversenyről beszámoló írásához – a Sztehlo-életművel foglalkozó diákok. „A német katonát alakítva értettem meg igazán” – mondja egyikük. Él a remény, az életmű ma is hat, ellenáll minden felpuhítási kísérletnek. A legsötétebb időkben is volt, voltak az egyházban, akik életük kockáztatásával is – Krisztust követve – azonosultak az üldözöttekkel.
Frenkl Róbert (Budapest)