Keresztutak
Pax Hungarica
A Pax Hungarica a keresztény iskolák, nevelési intézmények diákszövetségeinek koordináló testülete, amelyet húsz évvel ezelőtt Takács Nándor megyés püspök javaslatára a volt szerzetesi iskolák öregdiákjaiból szerveződő egyesületek hoztak létre.
Induláskor, 1990 januárjában mint a „Szerzetesrendi Diákszövetségek Tanácskozó Testülete” (SZDTT) az államosításkor megszüntetett egyházi iskolák újraindításához kívánt a katolikus egyháznak segítséget nyújtani. Kezdetben a hittudományi akadémia épületében Várszegi Asztrik püspök adott segítséget az összejövetelek megtartásához. Ezeken elsősorban az államosítás után megmaradt egyházi iskolák volt diákjai vettek részt, nevezetesen a bencések, a ferencesek, a piaristák és a szegény iskolanővérek volt növendékei. Hamarosan, 1990 szeptemberében elhatározták, hogy az eredményesebb tevékenység érdekében hivatalos, bejegyzett szövetséggé alakulnak.
Ehhez a kezdeményezéshez számos új és újrainduló iskolai öregdiák-egyesület csatlakozott, majd az ökumené szellemében bővült a kör azonos nevelési elveket valló evangélikus és református öregdiák-szervezetek tagságával. Ma tizenkilenc diákszövetség és öregdiák-egyesület a tagja az ökumenikus Pax Hungarica Diákszervezetek Szövetségének.
A szövetség feladatait és működési céljait az alapszabály foglalja egybe, amely arra buzdítja tagjait, hogy az iskolákban megszerzett tudás kamatoztatása mellett megtartsák életük során azokat a nevelési, erkölcsi elveket, amelyeket iskoláik képviseltek, s melyeket ők tanáraiktól, nevelőiktől a diákévek alatt elsajátíthattak. Tevékenységüknek része idős és beteg tanáraik és diáktársaik támogatása, a tanárok emlékének és az iskolai hagyományoknak az ápolása, a jelenlegi tanulóifjúság munkájának segítése, pályázatok, tanulmányi versenyek lebonyolítása.
Ezzel a programmal lehetőség nyílik az egyházi fenntartású iskolák működésének segítésére anyagi és szellemi téren egyaránt. Az utóbbi években az egyházi fenntartású iskolák támogatásának szükségessége egyre inkább előtérbe került. Az öregdiákok leginkább kapcsolati tőkéjük rendelkezésre bocsátásával segíthetik elő a folyamatos fejlődést.
Emellett az egyes diákszövetségek önálló programjainak koordinálását is végzi a Pax Hungarica, hogy ezzel a közös gondolkodást és bizalmat erősítse a társadalom különböző rétegeiben. Minden év novemberében a volt ferences diákok szervezésében ökumenikus keretben emlékeznek meg elhunyt tanáraikról és diáktársaikról. A Katolikus Iskolák Öregdiákjainak Európai Egyesületével (UNAEC) a közvetlen kapcsolatot 2007-ben újították meg, amikor egy képviselőjük részt vett a negyvenedik éves jubileumi közgyűlésen. A tagság folyamatosságát egy nyugati emigrációban élő volt Sacre Coeur-diák biztosította.
2009-ben megújult a Pax Hungarica vezetősége, amely reményt ad a diákszövetségek munkájának hangsúlyozott bemutatására. Az új vezetőség képviseltetni szeretné magát a tagegyesületek közgyűlésein, ünnepi rendezvényein, ezzel is elősegítve az együttes gondolkodást és a rendezvények hatékonyságát, sikerét.
Rendszeresen és egységesen részt vesz a szervezet a nemzeti hagyományainkat ápoló rendezvényeken (Csíksomlyó, Szent István-napi körmenet, Szent László-emléknap stb.).
Meghívásnak eleget téve az újrakezdés első negyedévében a vezetőség egy-egy tagja részt vett a Piarista Diákszövetség közgyűlésén, a Bencés Diákszövetség hagyományos találkozóján, Pannonhalmán, a szentendrei tavaszi koncerten (melyet tavaly először rendezett közösen a Szentendrei Ferences Gimnázium Öregdiákjainak Országos Egyesülete és a Szentendrei Református Gimnáziumért és Kollégiumért Egyesület), valamint a Lónyay Utcai Református Gimnázium fennállásának százötvenedik évfordulója alkalmából tartott jubileumi rendezvényen.
Szoros együttműködésben van a szervezet a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium Diákszövetségével; az iskolában a ballagó diákokat, a hagyomány szerint, jubiláns öregdiákként a Pax Hungarica ügyvezetője búcsúztatta.
A civil mozgalmak erősödésének támogatására tavaly június 11-én a Parlament felsőházában a Pax Hungarica részt vett a a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség rendezvényén, amelyen az elnök és néhány tagegyesület képviselője is felszólalt. Évente a volt ferences diákok szervezésében ökumenikus istentiszteleten emlékeznek meg elhunyt tanáraikról és diáktársaikról az Országúti Ferences Rendház templomában (Budapest II., Margit körút) minden november második szombatján.
Működésük húsz éve alatt a külső körülmények jelentősen megváltoztak. Az egyházi iskolák iránti igény bár nem változott, de az anyagi és az oktatáshoz-neveléshez szükséges személyi feltételek erősen korlátozódtak, és az ifjúság szellemisége is rendkívüli mértékben megváltozott. Pedig hazánk és nemzetünk jobb jövőjébe csak egyetlen út vezet, és ez az oktatás-nevelés keresztény, magyar szellemű újraszervezése és erőteljes megjelenítése.
Az egyházi iskolák nagyon sok nehézséggel küzdenek. Sok a hasonló problémájuk, de vannak példaszerű jó megoldásaik is. Ezeket kell közkincsé tenni.
Az elmúlt húsz év alatt számos pályázatot hirdetett meg a szövetség. A győzteseket nemcsak anyagilag jutalmazták, hanem kapcsolataik révén külföldi tanulmányutak támogatásával is honorálták. Ebbeli tevékenységüket folytatni kívánják, ismerve a jelenlegi nevelés, oktatás kulturális, erkölcsi és történelmi hiányosságait.
A szövetség kéri tagegyesületei vezetőségeit, hogy felismerve az összefogás erejét, használják fel azt a lehetőséget, melyet a Pax Hungarica Diákszervezetek Szövetsége nyújt. Fogjunk össze, váljon nyilvánvalóvá az az erő, melyet képviselünk – hív föl a szövetség vezetősége –, és tegyünk meg mindent, alapelveinket nem feladva, a magyar ifjúság testi, szellemi, erkölcsi nevelése érdekében a mai gazdasági, technikai, szellemi, kulturális körülmények között.
A Pax Hungarica vezetősége minden hónap második szerdáján 17 órakor a Budapesti Piarista Gimnáziumban tartja ülését (Budapest VIII., Mikszáth tér 1.), amelyre a régi és új tagszervezetek képviselőit is várja az időszerű feladatok és programok megbeszélésére.
Lipták József