Evangélikusok
A könyvesbolt, amelynek még vendégkönyve is van
Beszélgetés Fánczi Györgyi üzletvezetővel
Huszár Gál – az 1500-as években élt reformátor, nyomdász, énekszerző. „A Huszár Gál” – a főváros szívében 1995-ben nyílt evangélikus papír- és könyvesbolt rövid, immár fogalommá vált elnevezése, és nem csak lutheránus berkekben. Fánczi Györgyi boltvezetővel az üzlethelyiség olvasósarkában beszélgettünk.
– Idén, a reformáció ünnepén lesz tizenöt éve, hogy megnyitottunk. A Deák téri gyülekezet akkori vezetőitől – Zászkaliczky Péter lelkésztől és Gryllus Vilmos felügyelőtől –, illetve dr. Hafenscher Károlynétól származott az ötlet, hogy a gyülekezet a tulajdonában lévő, utcára nyíló helyiséget missziói célokra hasznosítsa. Végül könyvesbolt létrehozása mellett döntöttek, amely a gimnázium közelsége miatt egészült ki papíráru-választékkal. A névválasztással Huszár Gál és munkássága előtt kívántak tisztelegni; neki állít egyébként emléket az evangélikus múzeum munkatársai által elkészített tárló is, amely a boltba lépve a szemben lévő falnál látható.
– Nem véletlenül utaltam a bevezetőben a közismertségükre. Más felekezetek tagjai között is gyakran elhangzik a mondat: „Ezt a Huszár Gálban vettem” – és további magyarázat nem szükséges…
– Kezdetektől meghatározó elv volt, hogy ne csak evangélikus kiadványokat lehessen nálunk kapni, hanem a többi keresztény, sőt egyéb, szépirodalmat megjelentető kiadó kínálata is hozzáférhető legyen. Természetesen a mostani áruválaszték is folyamatosan bővül. Szívesen keresnek meg bennünket maguk a kiadók, de mi is igyekszünk nyomon követni az újdonságokat. Számtalanszor előfordul, hogy a vásárlók hívják fel figyelmünket kiadványokra, vagy kérnek meg arra, hogy egy-egy nehezen hozzáférhető könyvet próbáljunk meg beszerezni számukra.
– Aki járt már ebben a Deák téri üzletben, átélhette, hogy milyen sokat számít a város forgatagában egy olyan nyugodt hely, ahol az érdeklődő kis asztalhoz telepedve, halk muzsikaszó mellett lapozhat bele a kiadványokba, mielőtt a vásárlás mellett dönt.
– Valóban sokan nevezik ezt a könyvesboltot a béke szigetének is. A megnyitás pillanatától van vendégkönyvünk, jó érzés a benne lévő elismerő szavakat olvasni.
– Egy ideje azonban mintha kevesebb lenne a vásárló…
– A kimutatások szerint is emelkedő forgalom jellemezte a boltot 2005-ig. Ekkor azonban a növekedés megtorpant, egy darabig stagnált, majd elkezdett csökkenni a forgalmunk. Ebben vélhetően több ok is közrejátszott: ez idő tájt jelentek meg a nagy könyvhálózatok, amelyek az első perctől kezdve egy helyen kínáltak bővebb, szélesebb választékot. Mivel óriási haszonkulccsal dolgoznak, ők a kezdetektől megengedhették maguknak, hogy akciókat hirdetve kedvezményekkel csábítsák be a vevőket. A kiskereskedelmi boltok, mint amilyen a Huszár Gál is, ezt nem tehetik meg.
Nagy konkurenciát jelentenek – elsősorban a fiatalabbak körében – az internetes könyvkereskedések is, hiszen elég egy megrendelőlapot kitölteni a számítógépen, és a futár akár néhány órán belül házhoz is szállítja a kiválasztott terméket.
A kiskereskedők forgalmának csökkenéséhez vezet az a pár éve elterjedt gyakorlat is, hogy a kiadók közvetlenül keresik meg a vevőket, illetve célközönségüket. Ennek egyik jellemző formája a helyszíni árusítás egy-egy rendezvényen, ahol esetenként jelentős kedvezményekkel kínálják kiadványaikat.
A kialakult gazdasági válság is érezteti hatását: a kiadók csökkentették kínálatukat és ezáltal a mi a választékunkat is. És természetesen azt is tegyük hozzá, hogy egyre többen vannak, akiknek az anyagi helyzete már nem engedi meg könyvek vásárlását.
Ezek az okok vezetnek sok könyvesbolt bezárásához. A mi esetünkben óriási segítséget jelent, hogy nem kell bérleti díjat fizetnünk a tulajdonos gyülekezetnek, de a közüzemi számlák összegének és a szerény fizetéseknek a kigazdálkodása olykor nekünk is komoly feladatot jelent. Ha a kívülállók tudnák, hogy milyen fizetéseket tudunk nyújtani, akkor ők is azon a véleményen lennének, hogy nálunk a szolgálat és az ügy iránti elkötelezettség tartja meg a dolgozókat.
– Ad-e valamilyen többletet a könyvesbolt egyházi jellege?
– Ajándékként éljük meg, hogy a vásárlóink egy részével már-már baráti viszony alakult ki. Szívesen jönnek hozzánk, érdeklődnek a dolgaink felől, és ők is elmesélik, mi történt velük a legutóbbi találkozás óta. Nemegyszer szinte már lelki gondozói beszélgetések alakulnak ki a „Tudna-e ajánlani nekem egy könyvet?” kezdetű kérdésekből. Hála Istennek, több példát is fel tudnék sorolni arra, hogy a vásárlóból egy-egy ilyen beszélgetés nyomán idővel a Deák téri gyülekezet tagja lett. Rajtunk keresztül először felkereste az itteni lelkészeket, majd beépült a gyülekezet közösségébe… Ezt csak egyházi könyvesboltban dolgozva lehet megtapasztalni.
Boda Zsuzsa