Élő víz
Összhangzattan
1. Összhang – de mivel és kivel? Ismertek-e kiegyensúlyozott, hiteles, harmóniában élő embereket? Olyanokat, akiknek szavai, belső világa és tettei összhangban vannak. Én ismerek. Vannak közöttük gyerekek, kamaszok, felnőttek, hívők és nem hívők. A szavaknak, a szívnek és a tetteknek az egybecsengése természetesen csak akkor szép, ha együtt szól az Alkotó muzsikájával. Úgy gondolom, a szíve mélyén érzi ezt minden ember.
Erre utal a maga módján egy vicc is: „Azt szeretem Artúrban, hogy egyenes, őszinte ember. Mindig tudom, hogy mire számíthatok nála: kegyetlen és vad külseje mögött minden galádságra elszánt, gonosz belső rejtőzik.”
Nyilas Misi jut az eszembe. Azért tetszett a Légy jó mindhalálig, mert feltűnt benne, mennyire „lépést tart magával” Misi. Ha fáj neki valami, és szükségét érzi, elbújik sírni. Nem adja a „nagyot”. Ha újra fáj, újra kisírja magát egy rejtekhelyen. Leegyszerűsítve: szívbéli állapotának megfelelően viselkedik.
De miként szakadhat el egymástól a szív, a száj és a cselekedet? Keressünk egy esetet az emlékezetünkben, amikor Isten fegyelmezett bennünket. Ha megvan, gondoljunk bele, hogy gonosz szívvel lehet-e „jót” cselekedni. Isten vajon mit fog nézni? A szívet vagy a cselekedeteket?
Kegyelmes Atyánk azon van, hogy helyre tegyen minket. Figyelmeztet, dorgál egy helyzeten, egy emberen keresztül, az Ige által, vagy úgy, hogy ránk nehezedik keze.
Dávid király is megtapasztalta az Úr feddését. A próféta figyelmeztetésének hatására szíve összhangba került a szavaival, melyekkel magát elítélte (2Sám 11. és 12. fejezet). A 2Sám 12,13-ban olvassuk: „Monda azért Dávid Nátánnak: Vétkeztem az Úr ellen!” Olvassuk el az 51. zsoltárt is. Dávidot átjárta a bűne miatti fájdalom. Könyörgött bocsánatért, tiszta szívért… és helyreállhatott a harmónia. A 32. zsoltár közel hozza ennek megtapasztalását. Milyen csodás!
Mivel a frigyláda Istennek a jelenlétét, népével való szövetségét testesítette meg, nagy ünnep volt, amikor viszontagságok után visszakerült a zsidók táborába. E napon Dávid szíve szerint viselkedett: A 2Sám 6,14-ben olvashatjuk, hogy örömében teljes erejéből táncolt az Úr előtt. Milyen lehetetlen gondolat, hogy az öröm napján, melyet Isten szerzett, ne érezte volna át, és ne fejezte volna ki ezt az örömet. Én már találkoztam olyannal, hogy valaki nem merte megélni az örömet.
Gondoljunk most bele egy torz lehetőségbe: Dávid elkezd táncolni Nátán próféta előtt a vétkét leleplező példázatot követően, úgy, ahogy a frigyláda érkezésekor tette. Kívülről nézve azt mondhatná valaki: Milyen élő hitű, örvendező keresztény! De hát Isten a szíveket vizsgálja, nem a táncteljesítményt vagy a zenei hatást! Tudjuk, hogy az ünneplést bűnnel együtt el nem szenvedheti (Ézs 1,13). És mi a helyzet azzal a családanyával, aki éhes, fáradt férje hazaérkezése előtt – otthagyva piszkos, éhes gyermekeit a rendetlen lakásban – gyülekezetbe megy, és ott mondjuk a világ békéjéért imádkozik? Harmónia?
Harmónia. Ízlelgetem a szót, és eszembe jutnak helyzetek, amikor valaki beszél, és akár helyes is lehet, amit mond, valami mégsem stimmel. Valami zavar. Mintha más gondolatait adná csak vissza. Valahogy nem a szívéből jön. Másfelől viszont te is emlékezhetsz olyan esetre, hogy valaki mondott valamit, ami egyáltalán nem volt szép vagy becses – sőt! –, de megmosolyogtatott, feszültséget oldott, mert igaz volt, szívből jött, benne volt a változtatás, előrelépés lehetősége.
Az 51. zsoltár egyik verse így hangzik: „Te pedig a szívben levő igazságot kedveled, és a bölcsesség titkaira tanítasz engem.” Adja meg az Úr, hogy mindenestül összhangban legyünk vele! Ha fáj valami, tudjunk sírni, mint Nyilas Misi; ha felismerjük vétkünket, tudjuk azokat beismerni; vagy ha öröm ér, tudjunk örülni, mint Dávid!
Ha elveszítjük a harmóniát, tudjuk keresni a Teremtőt, aki biztosan segít rendet teremteni, visszakerülni az ő rendjébe.
Kovács Katalin