Kultúrkörök
Hívogató harangszó
Minden nagy ünnep előtt felcsendülnek a harangok az újpesti baptista imaházban, ilyenkor azonban a templomtorony harangja mellett egy kézi hangszerekből álló együttes is hívja az érdeklődőket Isten házába. Mert ahogyan a templom harangjának feladata, hogy az embereket Istenhez hívja, úgy az Újpesti Baptista Harangzenekar tagjai is ezt a célt szeretnék szolgálni ajándékba kapott hangszereikkel.
A hangszerek és a zenekar
találkozása
Az amerikai Errol Simmons és felesége 1990-ben csatlakozott az Újpesti Baptista Gyülekezethez, és felajánlotta használatra kézi harangkészletét, amíg magyarországi missziómunkájuk ideje tart. Hamarosan el is kezdődött a gyakorlás, a Simmons házaspár pedig hazatérésekor a gyülekezetnek ajándékozta a készletet. A fiatalokból álló zenekar tagjai cserélődtek ugyan azóta, de a szolgálat folyamatos. Az elmúlt húsz évben országhatáron belül és kívül egyaránt végezték missziójukat. Az ország több mint félszáz településén csendültek fel a harangok imaházakban, templomokban, művelődési házakban, idősek otthonaiban, nevelőintézetekben, kórházakban.
A harangok
A hangszereknek az Egyesült Államokban komoly hagyományuk van. Ott az 1950-es évektől sorra alakultak harangzenekarok gyülekezetekben, iskolákban, egyetemeken. Mára kiterjedt szövetséggé szerveződtek, amely fesztiválokat, szakmai találkozókat, továbbképzéseket szervez tagjainak, valamint magazint ad ki tájékoztatásukra.
Az Újpesti Baptista Harangzenekar készlete összesen harminchét harangból áll, melyeket tizenegy fiatal szólaltat meg – ez három oktáv hangterjedelmet fog át. A hangszert a harangtest, a hozzá kapcsolódó rugalmas nyél és a harangban található nyelv alkotja. A hangszerek többféle módon szólalhatnak meg, leggyakrabban a játékos kezében fogva vagy az asztalon, ütővel megütve csendülnek fel.
A harangok bronzöntvényből készülnek, hangmagasságuk a harangtest nagyságától függ. Miután a hangszerkészítők megmunkálnak egy-egy darabot, meghatározzák azt a pontját, ahol a legjobb hangzást biztosítja. Megjelölik és rögzítik ebben az állásban, majd ezt zenei és mechanikai vizsgálat is követi, mielőtt készletté alakítanák őket. A mesterek kezében a nyers bronz érzékeny, tiszta hangú hangszerré formálódik, a harangjátékosok kezében pedig Isten dicséretének eszközévé válik.
Mérföldkövek
A harangzenekar 2008-ban jelentette meg első CD-felvételét, amelyen tizenöt különböző stílusú és hangulatú ének található. Azóta az album utánnyomása is elkészült. Az együttes karácsony és húsvét idején ad önálló estet gyülekezetében, Újpesten. Előadásukban klasszikus szerzők harangátiratai éppúgy felcsendülnek, mint egyházi énekek feldolgozásai vagy kifejezetten harangokra komponált művek. A koncerteken a fiatalok kórusénekeket is énekelnek, a zene mellett pedig igei gondolatok, versek is elhangzanak, hogy kiemeljék a hangok üzenetét. Ezek az alkalmak minden évben sokaknak nyújtanak felüdülést, és segítenek készülni lélekben az ünnepre.
Az egyik legismertebb darab az Amazing Grace dallamának feldolgozása, amelynek története és szövege érdekes üzenetet hordoz. Az ének szerzője, John Newton egy rabszolga-kereskedő hajó kapitánya volt. Egy útja során nagy viharba került, élete is veszélyben forgott. Kétségbeesésében Istenhez kiáltott, és megígérte, hogy ha megszabadítja, felhagy az emberkereskedelemmel. Megmenekülése után hálából írta ezt az éneket, élete további részében pedig anglikán lelkészként a lelkek megmentésén fáradozott. Az ő életét is bemutatja A szabadság himnusza című film, amely a rabszolga-kereskedelem ellen vívott harcról szól.
A harangosok munkája figyelemmel kísérhető honlapjukon is, melyen képek is láthatók a szolgálatokról, bele lehet hallgatni a CD-felvételbe, és megtekinthetők a következő szolgálati alkalmak is, ahova nemcsak a templomtornyok harangjai hívják az érdeklődőket…
Mészáros Johanna