Egyházunk egy-két hete
Egyházkerületi nap jubileummal
Evangélikus egyházunk zsinata 1997. február 22-én döntött arról, hogy megalakítja a harmadik egyházkerületet. A 2000-ben létrejött kerület elnökségének egyik első határozata az volt, hogy minden évben – az évfordulóhoz közeli szombaton – egyházkerületi nap keretében emlékezzenek meg e történelmi eseményről. Így az elmúlt hétvégén legfiatalabb egyházkerületünk népe Bakonycsernyén ünnepelte a kerület tizedik születésnapját.
Bakonycsernye – geotermikus energiával fűtött – temploma méltó helyszínnek bizonyult a jubileumi együttlétre a szeles február végi szombaton. Az alkalom Szabó György egyházkerületi felügyelő köszöntésével kezdődött, majd Turi Balázs, a település evangélikus polgármestere kért szót. Mint mondta, Bakonycsernye 3200 fős bányásztelepülés, s a faluban olyan összetartás van, amilyet csak a bányászok tudnak megvalósítani. Ennek hatása ma is érződik, ha összefogásra van szükség. Hozzátette, hogy a templomfűtésnek híre van a környéken, ezért itt az önkormányzat tanul az evangélikusoktól.
A falu vezetőjének szavai után Szarka István esperesnek, helyi lelkésznek a Zsolt 25 alapján elhangzott áhítatára figyeltek az egybegyűltek, majd dr. Lackner Pál dandártábornok, protestáns tábori püspök – az egykori nyugati kerületi püspökválasztás jelölő- és szavazatszámláló bizottságának elnöke – tartott előadást Tízéves lesz újjáalakult egyházkerületünk – ahogy elkezdődött címmel.
Az előadó a kezdetektől idézte fel a történelmi dunántúli kerület hagyatékát, szólt az újjászületés előkészítéséről, a püspöki székhely kiválasztásának és a kerület névadásának körülményeiről is.
A bakonycsernyei gyülekezet óvodásainak és énekkarának szolgálata után ebédszünet következett, miközben a résztvevők a Duna Televízió Szegletkő műsorában – Egy egyházkerület feltámadása címmel – 2000. október 1-jén sugárzott epizódot nézhették.
A délutáni program a kerület elnöksége által legutóbb – A családfő így tanítsa házanépét! – Nevelés Luther teológiája alapján címmel – kiírt teológiai pályázat eredményhirdetésével kezdődött.
A pályaműveket értékelő bizottság Csonkáné Szabó Magda kisbér–ászári lelkész dolgozatát sorolta a harmadik helyre. Két szerző – mégpedig tanár és tanítványa – készítette el a második díjas munkát. Mint Pálinkásné Szalánczi Gyöngyi és Kiss Noémi lapunknak elmondta, az interneten, az egyházkerület honlapján figyeltek fel a pályázati kiírásra. Rövid dolgozatismertető referátumukban rámutattak, hogy az ökumené jegyében pályáztak – a római katolikus gyógypedagógus és a református diák. Hangsúlyozták, hogy Luther életét és tanítását vizsgálva a készülés közben nagyon sokat tanultak.
A bírálóbizottság első díjat nem adott ki.
Az egyházkerület és a Fraternitás Lelkészegyesület kiadásában nemrégiben megjelent Isó Dorottya könyve Keresztyén etika – mindenkinek címmel. A kötet a közelmúltban a Dunántúli Harangszóban megjelent etikai sorozat írásait gyűjti egybe. E kiadvány méltatására Kovács László dunakeszi lelkészt kérték fel a szervezők.
A jubileumi egyházkerületi nap úrvacsorai istentisztelettel zárult, melyen Ittzés János püspök ApCsel 3,22–26 alapján hirdetett igét. Hangsúlyozta, hogy a múltban nem a prédikátorok vagy a nagy hitvalló elődök tartották meg az egyházat, hanem Jézus megújító kegyelme, aki újra és újra megszánja nyakas népét. Az ő türelmének idejét éljük ma is. Azért tűnik gyengének az egyház, mert mi váltunk erőtlenekké, még a háttérmunkában is esendők lettünk, hiszen nem imádkozunk az igehirdetőkért, a csodáért. Istennel való élő kapcsolatunktól függ életünk, megmaradásunk… – zárta igehirdetését a püspök, utalva az egyház megmaradásának útjára a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület tizedik születésnapján.
Menyes Gyula