A vasárnap igéje
BÖJT HARMADIK VASÁRNAPJA (OCULI) – ÉZS 43,22–25
Nyugtalanító prófétai szavak
Zaklatott világban élünk. Éppen ezért szeretnénk, ha legalább a templomban találnánk egy kis nyugalmat. Isten igéje böjt harmadik vasárnapján azonban úgy nyugtat meg bennünket, hogy előtte alaposan felkavar. Prófétai szót hallunk, amely rávilágít a helyzetünkre: arra, hogy Isten irgalma nélkül minden próbálkozásunk kudarcra van ítélve.
Isten igéje szembesít bennünket a hűtlenségünkkel és az engedetlenségünkkel. A próféta szavai a babiloni fogság idején szóltak. A fogság évtizedeivel kapcsolatban leginkább arról szoktunk beszélni, hogy a zsidó nép életben hagyott maradéka micsoda iszonyatos megalázottságban, nyomorúságban tengette a napjait. Ami kétségkívül igaz is, csakhogy nem szabad elfelejtenünk, hogy a választott nép Babilonban nem áldozat volt, hanem Isten jogos ítéletének súlya alatt szenvedett!
Hosszú évek, évszázadok gonoszsága, önzése, hitetlensége, engedetlensége, embertelensége és istentelensége vezetett oda, hogy marcona őrök felügyelete alatt idegen földre kellett költözniük, és a kitelepítettség nyomorúságában csak sóhajtva emlékezhettek templomuk füstölgő romjaira. Merthogy hiába volt minden korábbi prófétai figyelmeztetés és még inkább Isten oltalmazó dicsősége, a választott nép nem volt engedelmes, nem szolgálta Urát teljes szívével és egész életével.
És hogy célt ne tévesszen a prófétai szózat: az intés ma nekünk, a mostani választott népnek, Krisztus egyházának szól. Ami baj, kétségbeesés, káosz, tragédia körülvesz bennünket, és körbefonja mindannyiunk életét, annak nem áldozatai vagyunk, hanem mindez a bűnünk egyenes következménye. A bűnünk pedig végső soron mindig az, hogy Isten helyett valami mást keresünk, valami mással érjük be. Nem őt hívjuk segítségül, hanem okosabbak akarunk lenni nála. Nem neki adjuk a szívünket, hanem mindenki másnak, aki magasabb árat kínál, és olcsóbb önrészt követel érte. Nem őt akarjuk dicsőíteni, hanem inkább a magunk dicsőségével vagyunk elfoglalva. Isten igéje ezért önvizsgálatra és bűnvallásra hív, amikor feltárja a helyzetünket.
A prófétai szó megmutatja azt is, hogy elégtelen mindaz, amit mi magunk megteszünk annak érdekében, hogy megbékéljünk Urunkkal. Ha a szavak szorosabb értelmét nézzük, a próféta persze nem mondott igazat. Az ugyanis kétségtelen, hogy a választott nép a babiloni hódítás előtti időkben hellyel-közzel minden szertartást elvégzett a mózesi törvény előírásai szerint. Aligha maradt el rendszeresen az istentisztelet. Az oltár körül nyilván naponta patakokban folyt a vér.
Később, Jézus korában is így volt ez. Papok szorgoskodtak a szentély körül, farizeusok vigyázták nemcsak a maguk, de az egész közösség erkölcseit és vallásos életét, a sivatagban pedig aszkéta szekták igyekeztek még komolyabban venni a törvény előírásait.
Ugyanez van ma is, közöttünk is. Járunk templomba, énekeljük az énekeinket, többé-kevésbé tartjuk magunkat az egyházias szokásokhoz. Böjt van, a bűnbánat ideje. Talán bizonyos napokon még modern korunkban is tartózkodunk a húsételektől, vállalva a világ gúnyos pillantásait. Talán elgondolkozunk az életünkön. Talán lelkünk megnyugtatására többet ülünk a templompadban, mint az év más napjain. Lehet, hogy komoly önvizsgálatra és gyónásra is rászánjuk magunkat. De vajon elég-e mindez? Nem nyugtalanítja-e a szívünket a gazdag ifjú kérdése: mit tegyek? Mit tegyek még, hogy végül elnyerhessem az örök életet? Mi az, amivel kedvében járhatok Istennek? Nem zakatol ott a fülünkben a szerzetes Luther gyötrelme: hogyan találok rá az irgalmas Istenre?
A prófétai szó megadja a választ a kérdésre, amikor mindent a feje tetejére állít: nem te szolgáltál nekem, hanem én vagyok az, aki mindent megtettem érted. A böjt heteiben sem az a döntő, hogy mennyire érezzük bűnösnek magunkat, milyen módon és milyen közegben merjük ezt megvallani, mennyi hamut szórunk a fejünkre, és mi mindenről mondunk le, csak hogy kegyesebbeknek érezhessük magunkat. Tanuljuk meg egyszer és mindenkorra: Istennel való kapcsolatunk, üdvösségünk kérdésében sohasem az a döntő, hogy mi mit teszünk, vagy mire vagyunk képesek – hanem egyedül az, hogy Isten mit tesz értünk.
Isten döntő, irgalmas és mindent reménységet felülmúló cselekvése pedig egyértelmű és világos Jézus Krisztusban. Ahogyan a bűnei miatt nyomorgó egykori választottaknak már kinyilvánította az ő prófétájuk által Babilon vizei mellett: ti nem engem kerestetek, és nem engem szolgáltatok, de én önmagamért eltörlöm a bűneiteket!
Böjtölésünk nem lehet egyszerűen csak parttalan bűnbánat. Noha a bűnbánat és a bűnvallás Istentől jön, és persze nélkülözhetetlen is, böjtünk nem szólhat egyedül önmagunkról. A középpontjában – csakúgy, mint egész életünknek – Krisztus keresztjének kell állnia. Isten cselekvése lehet csak az alapja és az erőforrása a mi cselekvésünknek. Egyházi szolgálatunknak, hagyományos vagy éppen újszerű kegyességünknek, örömünknek, a szabadulásba és a szebb holnapba vetett reménységünknek.
A böjt derekán forduljunk ezért hittel Jézus Krisztus felé. Ő Isten Báránya, aki maga lett Urunk döntő, mindent átrajzoló, minden emberi megszokottságot felforgató felelete nyugtalanító kérdéseinkre. Mi nem tudunk segíteni magunkon, de ő megtett értünk mindent, ami szükséges. Fogadjuk a szívünkbe igéjét, hogy a hitünk hozzá kapcsoljon, és irgalmának gyümölcseit élvezzük a böjti időben. Krisztus elvette a bűnünket: reményünk az, hogy vele együtt örvendezhetünk majd az örökkévalóságban is.
Tubán József