Kultúrkörök
Képletesen, íme, körülüljük
Átadták az idei Zádor Anna-díjakat
Az ünneplők és emlékezők a Petőfi Irodalmi Múzeumban gyűltek össze, a Károlyi-palota Vörös szalonjában. Az 1904-ben született és haláláig, 1995-ig tanító egyetemi tanárnak, a szakma etikai magvára mindig figyelmeztető művészettörténésznek a sorokban ülők túlnyomó többsége tanítványa volt…
A kuratórium tagjai nevében Marosi Ernő akadémikus emlékezett. „Zádor Anna megtagadta magától a síremléket, de fogadott és választott családjáról nem feledkezett meg gondoskodni. Képletesen, íme, körülüljük most őt… Mindnyájan familiárisai vagyunk és elkötelezettjei is: meg kell őriznünk a kapcsolatot vele és egymással.”
Az alapító eredeti célkitűzése az volt, hogy fiatal – negyven év alatti – építészettörténészek kaphassák alapkutatásokért, publikációkért a díjat. Az idei négy díjazott mindegyike „rendhagyó eset”. Markója Csilla nem építészettörténész, Mednyánszky László monográfusa. Azonban Zádor Anna írásos és magnókazettákon őrzött hagyatékát dolgozta föl, értelmezte lefegyverzően alázatos, ugyanakkor írói teljesítményt felmutató módon.
Fatsar Kristóf kertépítészként kezdett történeti kutatásokkal foglalkozni. Éppen az alapító egyik legkedvesebb témájáról, a magyarországi angolkertekről és barokk kerttervekről jelent meg számos publikációja, köztük a korpusznak tekinthető Magyarországi barokk kertművészet.
Lupescu Radu román állampolgár. A Babes–Bolyai Tudományegyetemen, majd a Közép-európai Egyetemen Hunyadi János várépítészetével foglalkozott. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen doktorált Vajdahunyad vára a Hunyadiak korában című értekezésével. Ásatásokat is végez, és nagy érdeme, hogy a magyar és a román szakirodalmat igyekszik kutatásaiban összefogni.
Harmati Béla László, az Evangélikus Országos Múzeum igazgatója evangélikus templombelsőkkel foglalkozik. Könyvének egyetlen hibája – így Kelényi György egyetemi tanár –, hogy hosszú a címe: Késő barokk szószékoltárok és festett karzatképek a dunántúli evangélikus templomokban. (Nagyobb hibája, hogy még nem jelent meg… – A szerk.) PhD-témájával egy OTKA-pályázat keretében tudott alaposan foglalkozni.
A díjak átadása után két tavalyi díjazott és Harmati Béla László adtak ízelítőt kutatásaikból.
EÉ