Keresztutak
»Miért értjük gyakran félre a Bibliát?«
Protestáns presbiteri tapasztalatcsere Újpesten
Ökumenikus és Aliansz-imahét, közös ifjúsági alkalom, szószékcsere, lelkészi imaóra, protestáns presbiteri találkozó – mind a szeretetközösség megélésének egy-egy alkalma a Krisztus-hívők között. Ezek a találkozások mutatják, hogy milyen testvéri kapcsolat köti össze Újpest keresztény-keresztyén gyülekezeteit.
Minden év januárjában sor kerül az ökumenikus imahét alkalmaira, melyeken mindennap más helyszínen más gyülekezet lelkésze hirdeti az igét. Az imahét péntekén pedig közös ifjúsági órára gyűlnek össze a fiatalok, ahol felekezeti hovatartozástól függetlenül tapasztalhatják meg a közös éneklés és imádkozás örömét. De nem csak a fiataloknak van szükségük ennek a szeretetkapcsolatnak a megélésére…
A gyülekezetek vezetőinek, elöljáróinak döntő felelősségük van abban, hogyan közvetítik a krisztusi szeretet parancsát. Ez abban is meglátszik, ahogyan egymáshoz viszonyulnak – ezt pedig sokszor olyanok is figyelik, akik egyelőre kívül vannak a templomok falain. Fontos tehát, hogy a közösségek vezetői Krisztus tanítását szem előtt tartva megosszák egymással tapasztalataikat, missziós gyakorlatukat, és együtt imádkozzanak a gyülekezetekért és a „keresőkért”.
A havonta megtartott lelkészi imaórán a gyülekezetek pásztorainak van erre lehetőségük szűkebb körben. Évente egy vasárnap délelőtt pedig, az úgynevezett szószékcsere alkalmával, a kerület mindegyik lelkésze egy másik felekezet templomában hirdeti Isten igéjét, betekintést nyerve az ottani közösség életébe. Ezeknek a vasárnapoknak a délutánján a protestáns presbiterek – házastársukkal együtt – tartanak közös áhítatot, melyen a tanítás meghallgatása mellett a személyes kapcsolatok is erősödhetnek.
Idén február 14-én az újpesti baptista imaházban került sor a presbiterek találkozójára. A rendezvényt a helyi gyülekezet lelkipásztora, a baptista egyház főtitkára, Mészáros Kornél nyitotta meg, majd egy előadásra figyelhettek a résztvevők: dr. Almási Tibor, a Baptista Teológiai Akadémia rektora arról beszélt, miért értjük félre gyakran a Bibliát, és hogyan érthetnénk meg jobban az igét. Előadása különösen célirányos volt, hiszen a presbiterek egyik fő feladata a tanítás: nagy felelősség tehát, hogy ők jól értelmezzék és magyarázzák a Szentírás üzenetét.
Az ige megértésének (és helyes értelmezésének) fontosságát jól mutatja, hogy Jézus figyelmeztette tanítványait a magvető példázata kapcsán, mi lesz a sorsa a meg nem értett tanításnak: „Amikor valaki hallja a mennyek országának igéjét, és nem érti, eljön a gonosz, és elragadja azt, ami szívébe van vetve…” (Mt 13,19)
A bibliaolvasó ember tehát nem érheti be azzal, hogy olvassa a Bibliát, de esetleg nem ért egy-egy igeszakaszt, vagy megelégszik felületes ismeretével, ez ugyanis lehetetlenné teszi a rögzítést és a megvalósítást. Ha azonban az ige olvasója kérdéseket tesz fel az adott résszel kapcsolatban, már elindult a megértés felé. Olykor már egy elmélyült imádságban megadja Isten a választ, máskor a lelkipásztor adhat magyarázatot, vagy egy-egy szakkönyv lehet segítségül.
Ennek bemutatására Jézus és a tanítványok kapcsolatából is hallottak az egybegyűltek egy példát. Miután a Mester az őt hallgató sokaságot a magvető példázatával tanította (Mt 13), elbocsátotta a tömeget, bár tudta, nem teljesen értették meg a hallottakat. Így voltak ezzel a tanítványok is, bár ezt ők nem vették észre. Őket azonban Jézus visszahívta, és még egyszer elmagyarázta a példázatot, tudva, hogy nekik – mint követőknek – szükségük van rá, hogy mélyebben is megértsék a tanítást. Nem sokkal ezután (még ugyanazon a fejezeten belül) elmondta nekik a búza és a konkoly példázatát. Ekkor már a tanítványok is felismerték, hogy nem értik a hallottakat, és maguk kérték a Mestert: „Magyarázd meg nekünk a szántóföld konkolyáról szóló példázatot.” (Mt 13,36)
Az ige félreértése azonban „veszélyesebb” a meg nem értésénél, hiszen ebben az esetben az olvasó nem ismeri fel, hogy rosszul értelmez egy-egy, esetleg már „megszokott” textust, így az nem is kiált magyarázatért. Ha a Szentírásban ellentmondást érzünk, akkor fontos, hogy az ellentmondást mindig a saját megértésünkben keressük, ne pedig a Bibliában.
Ugyanilyen fontos meglátnunk, hogy az igében levő ellentétes üzenetek nem jelentenek valóságos ellentmondást, még kevésbé egymást kizáró igazságokat.
Hasonló ez ahhoz, ahogy ellentétes hatású gyógyszereket is találunk egy patikában, hiszen a betegségek is különbözők – szemléltette az előadó. Egyébiránt ezeket az ellentéteket bizonyos háttérismeretek (például kortörténeti adatok) sok esetben megmagyarázzák, illetve feloldják.
Almási Tibor több, részletesebben kifejtett példán keresztül is szemléltette a megértés, meg nem értés és félreértés lehetséges előfordulásait a Biblia értelmezése kapcsán. Hangsúlyozta, hogy a presbitereknek különösen oda kell figyelniük a Szentírás megértésére, hiszen az ő elsődleges feladatuk a tanítás, így egy-egy félreértéssel másokat is tévútra vezethetnek.
Az előadás végeztével kérdések és hozzászólások hangzottak el, melyek a presbiteri szervezetek működésébe is betekintést nyújtottak.
Solymár Péter újpesti evangélikus lelkész kérdést intézett az előadóhoz; Mikó László, a Magyar Református Presbiteri Szövetség elnöke az ő szolgálatukról beszélt, Marosi Nagy Lajos pedig az általa vezetett baptista presbiteri tanács munkáját ismertette.
A záróéneket Beharka Pál orgonaművész kísérte, aki tavaly ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. A személyes beszélgetésekre terített asztal mellett volt lehetőség.
A mintegy félszáz résztvevő gazdag tanítással térhetett haza, folytatva szolgálatát a jövő évi találkozóig.
Mészáros Johanna