Egyházunk egy-két hete
Kiútkeresés belső konfliktusainkból
„Tanácstalan vagyok, nem tudom, mit tegyek.” „Ezt mérte rám az Isten!” „Nem akarom ezt így tovább…” Az ilyen mondatok belső konfliktusainkról árulkodnak.
A latin confligo szó, amelyből a konfliktus származik, azt jelenti: „összecsap, ütközik, vitázik”. Összecsapás bennünk, a lelkünkben is lehet. Az érzéseink árulkodnak erről: harag, düh, keserűség…
Sokszor van úgy, hogy ütközik bennünk az értelem és az érzelem, és kérdés, melyikre hallgassunk. Előfordul, hogy éppen az jelent konfliktust, hogy meg kell felelni egy társadalmi elvárásnak, amely ellen lázad emberi természetünk. Ha pedig elnyomjuk érzéseinket, belső vágyainkat, a tudattalan fog ütközni és „lázadni” bennünk. Nem beszélve arról, hogy Istennel is perlekedünk, mert „nem így gondoltuk”, és nehéz elfogadni azt, ami van. Mit tegyünk, mit tehetünk? A probléma mindig személyes és összetett, mégis két gondolat, amely sokat segíthet.
Kórházlelkészként gyakran mondom (én magamnak is): „Add tovább Jézusnak!” „Mondd el, panaszold el Istennek, mint a zsoltáros!” Mindazt, ami bánt, ami sért, a haragodat… Ő el tudja venni ezeket az érzéseket, mert hatalma van hozzá, és szeretete van hozzánk. A kérdés az, hogy ezt elhisszük-e. Ő ma is Szabadító, él, és ma is ezt mondja: „Legyen a te hited szerint.”
Isten úgy teremtett bennünket, embereket, hogy reá hangolódva, a Szentlélek által képesek vagyunk rálátni önmagunkra és másképpen hozzáállni egy helyzethez, a sorsunkhoz, körülményeinkhez. Sokszor ez az egyetlen esélyünk, és ez minden helyzetben megélhető, és ezt a lehetőséget senki nem veheti el tőlünk. A nagy példa ebben is Jézus, ahogyan hozzáállt sorsához, a kereszthez: Istentől kért, kapott erővel, belső tartással.
Már ez a kettő is sok belső konfliktust kisimít bennünk, és nagyon szép átélni, amikor a vihar lecsendesedik, és a lélek bennünk nyugalmat, belső békét talál.
Honti Irén kórházlelkész