Egyházunk egy-két hete
„Ide újra a szeretet jön”
VII. országos evangélikus diákszínjátszó-találkozó
Más korokba és más vidékekre utazhattak képzeletben mindazok, akik ellátogattak az Aszódon már hetedszerre megrendezett országos evangélikus diákszínjátszó-találkozóra. A fesztiválra március 11-én és 12-én került sor, párhuzamosan a hagyományos Petőfi-nappal, amely az iskola minden tanulója számára változatos programokat kínált: a színdarabok megtekintése mellett előadásokat hallgathattak diáktársaiktól, öregdiákoktól, tanáraiktól; részt vehettek szavalóversenyen és játékos vetélkedőkön, illetve múzeum- és kastélylátogatáson is. Benépesült az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma, Szakképző Iskolája és Kollégiuma: saját tanulóikon kívül még százharminc vendéget fogadtak.
A színielőadások Magyarország múltjának egy-egy szeletét idézték fel – vagy egy olasz halászfaluba, vagy éppen Meseország tájaira vitték el a nézőt. Orosháza, Nyíregyháza és Sopron visszatérő gimnazista csoportjai mellett újak is érkeztek: általános iskolás csapatok Szombathelyről és Szarvasról.
A találkozó csütörtökön délután Simon Attila iskolalelkész áhítatával vette kezdetét. A lelkész felhívta a diákok figyelmét arra, hogy Isten sok szerepet kínál számunkra, amelyeket szépen és jól meg lehet tölteni tartalommal. Azt kívánta a jelenlévőknek, hogy erősödjenek meg szerepeikben, és legyenek az élet jó színészei. Az aszódi gimnázium nevében Koncz István igazgatóhelyettes köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy a zsűri nem sorrendet fog felállítani, hanem személyes értékelést, segítő tanácsokat fog adni a csapatoknak.
Elsőként a helybeliek, a Spontán diákszínpad tagjai mutatták be – nagy sikerrel – Ion Luca Caragiale román drámaíró Farsang című vígjátéka alapján készült darabjukat. A Gedeon bácsi, a nők bálványa című előadást Lányi Erzsébet rendezte, aki egyben a rendezvény főszervezője volt. A díszletek és a szereplők ruhái, valamint a zenei betétek a 60-as, 70-es évek világát idézték fel.
E vidám indítás után az orosházi Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium Comedio társulata lépett színpadra, Baranyainé Imre Julianna vezetésével. A diákszínészek Szenzációs Orosháza, 1930 címmel korabeli bulvár jellegű újsághíreket olvastak fel. A kávéházi hangulat megteremtéséhez nagyban hozzájárultak az elhangzott magyar slágerek és a málnaszörp is, amellyel a közönséget megvendégelték.
A csütörtök esti program közös játékkal zárult. Ebben összekeveredtek a különböző iskolákból jött tanulók, és a stílus- és helyzetgyakorlatok, improvizációk előadása közben lehetőség nyílt egymás jobb megismerésére.
Pénteken reggel a Petőfi-nap hivatalos megnyitója után folytatódtak a színielőadások. A szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola Suliszínháza emlékműsort adott elő Sztehlo Gábor tiszteletére, Németh Gyöngyi rendezésében. A Gaudiopolis – az öröm városa című darab gyermekszínészei megdöbbentő érettséggel elevenítették fel a második világháborús Magyarországnak a Valahol Európában című filmből is ismert megrázó valóságát. Műsorukat a nap során még egyszer megismételték.
Carlo Goldoni A chioggiai csetepaté című komédiáját mutatták be a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium és az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola közös színtársulatának tagjai. A darab, amelyet Horváth Ernő rendezett, egy olasz halászfaluban játszódik, ahol „negyvenezerből harmincezer a nő”. Érthető, hogy újra meg újra kitör a veszekedés, de a végén persze minden elrendeződik.
A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium Non-nihil nevű csoportja két előadást is hozott Aszódra. Elsőként zenés performanszukat láthatta a közönség, „Mind egyek legyenek” (Jn 17,21) címmel. Ebben szavak nélkül, a mozdulatok erejével jelenítették meg a görög katolikus, római katolikus, református és evangélikus felekezetek harcát, melynek végén mindnyájan a kereszt szimbóluma alatt egyesülnek.
A programban ezután a Romhányi József által írt Misi meséi című zenés mesejáték következett, amelyet a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvoda Szivárvány társulata mutatott be. Felkészítőjük Himerné Duló Erika volt.
A fesztivált a nyíregyháziak második produkciója zárta, Szeretet Nyugatról címmel. A rendező, Tamás Melinda tanárnő bevezetésként elmondta: „Mi mindig mutogatni szoktunk, de most megmutatjuk, hogy tudunk beszélni is.” Az irodalmi összeállításban nyugatos költők olyan írásaiból válogattak, amelyek valamilyen formában a szeretetről szólnak: a szülő és gyermek közötti, a szerelmesek közötti, a haza iránti vagy éppen az Isten iránti szeretetről.
A zsűri tagjai, Kákay István, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának igazgatója és Kalina Katalin, az országos iroda oktatási és iskolai osztályának vezetője, volt aszódi tanár egyénileg értékelték a csoportokat, kiemelték erényeiket, és tanácsot adtak a hibák elkerülésére. Mindketten hangsúlyozták, hogy a színdarabok legalább annyira reprezentálják egy iskola oktató-nevelő munkáját, mint a kórusok vagy a rajzversenyek.
Az aszódi találkozó résztvevői nemcsak élményekkel, tapasztalatokkal, hanem jobbító ötletekkel is gazdagodva térhettek haza. Talán a szívükben és gondolataikban maradt az utolsó előadás többször, jelmondatszerűen felhangzó részlete is: „Ide újra a szeretet jön s mindenkinek fakad bocsánat…”(József Attila)
Adámi Mária