e-világ
Veszítsd el, aranyozd be vagy fesd ki!
Bár két héttel ezelőtt e sorok írója úgy vélte, hogy a BarCamp Budapest konferencia eseményeiről a lehető leghamarabb fog beszámolni, ezt most mégsem teszi. Egyrészt azért, mert a két lapszám megjelenése között derült ki, hogy idén is megrendezik a hasonló témájú StartUp Underground konferenciát, és érdemes a hazai web történéseit mindkét rendezvény előadásainak fényében tárgyalni. Másrészt ez az időszak számos olyan könyves eseményt tartogat, amelynek internetes vonatkozása is van, sőt valójában a világháló nélkül elképzelhetetlenek lennének.
Március 25-ére esik a legnagyobb olvasásnépszerűsítő játék, a Veszíts el egy könyvet! mozgalom évfordulója, így aznapra a kezdeményezést elindító orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár munkatársai megszervezték a 2. nagy könyvelhagyó napot. A céljuk továbbra is az, hogy legyen egy olyan nap az évben, amikor írók, kiadók, könyvtárak és könyves bloggerek részvételével a lehető legtöbb könyvet „hagyják el”, hogy azok aztán új olvasókhoz kerülhessenek.
Idén újdonságként Olvasás 2010 címmel egész napos konferenciát is szerveznek, amelynek témája kapcsolódik a könyvtári közösségi projektekhez, továbbá már a nagy esemény előtt számos könyves bloggert kértek fel, hogy ajánljanak olyan regényeket, amelyekkel biztosan elégedettek. És amelyeket utána ők is elveszítenek…
A játéknak helyet adó http://veszitsel.konyvtar.hu/ oldalt minden bizonnyal érdemes lesz megtekinteni csütörtök után, remélhetőleg a sok magára hagyott könyvről tájékoztató bejegyzés mellett számos olyan is lesz, amely könyvmegtalálásról fog beszámolni.
A könyves bloggerek még év elején kaptak egy másik érdekes megbízást is. Mivel 2010 lezár egy évtizedet, Lobo, a Freeblog könyves mellékletének egyik szerkesztője körlevélben kérte fel a hozzá hasonló könyvfalókat, hogy állítsanak össze egy listát az elmúlt tíz év legjobb – újonnan megjelent – könyveiről. A http://www.freeblog.hu/konyv/archives/2010/01/25/Az_evtized_konyvei_5/ címen olvasható top 10 összesen 241 könyv ajánlása után alakult ki, és a szervező szerint igen egyértelmű eredményt hozott. Az Index-közeli Könyvesblog szintén megszervezte a maga közvélemény-kutatását, amely a legjobb magyar könyveket gyűjtötte össze a http://konyves.blog.hu/2010/01/30/az_evtized_legjobb_magyar_konyvei_5_1 címen.
És hogy az évtizedről még egy „nagyobb szabású” bőrt le lehessen húzni, a Libri és a Könyvkolónia kezdeményezéseként megszületett az Aranykönyv-szavazás, amelyben a http://www.libri.hu/aranykonyv oldalról elindulva az internetezők szavazhatnak a legjobb könyvekre. A legjobb ötven kötet kiválasztását célzó ajánlókör április 5-ig tart, a legjobb tíz kötet kiválasztása május 2-án lesz esedékes. Vélhetően ez a játék kapja majd a legnagyobb médiavisszhangot, ugyanis már most számos művész és közéleti szereplő adta hozzá az arcát.
Azt gondolhatnánk, hogy az alulról jövő kezdeményezések viszonylag nehezen jutnak szélesebb nyilvánossághoz. Az alig pár napos BookArt azonban gyorsan az internetezők látókörébe került. A művészet már régen kivonult az utcára, és – többek között a graffitiművészek révén – a streetart irányzat lett. Császár Norbert, a Szuperapu néven ismertté vált grafikus mint a BookArt atyja a régi, értéktelen könyveket egyedi grafikával „kidekorálva” mintegy újraértelmezi, „újrahasznosítja”, így azok képzőművészeti alkotásként születnek újjá. Elképzelése szerint az így „felturbózott”, életre keltett kötetek aztán az antikváriumok polcain várhatnák a könyvszeretőket, és adott esetben antikvár áruk többszöröséért kelhetnének el.
A BookArt önálló blogként indult (http://bookart.freeblog.hu/), itt példaoldalak és inspiráló képek is láthatók. A projekt Facebook-oldalán egy nap alatt több mint ötszáz rajongó fejezte ki szimpátiáját a kezdeményezés iránt. Remélhetőleg ez meghozza az alkotók kedvét, hogy részt vegyenek benne, továbbá az antikváriumok is úgy fognak rá tekinteni, mint olyan lehetőségre, amely többletforgalmat eredményezhet náluk.
Bár különféle könyves kezdeményezésekről volt szó, az jól látható, hogy a siker sokféleképpen elérhető – a kitartó munka, a biztos háttér vagy a közösség ereje egyaránt lehet döntő tényező.
Idén nyáron Szélrózsa – a szervezők a találkozó honlapján kívül saját blogot és Facebook-oldalt is üzembe állítottak. Remélhetőleg a jó példákból tanulva meggyőző teljesítményt fognak nyújtani az on-line kommunikáció terén.
Nagy Bence