Élő víz
Amikor másként szeretünk…
„Hiszek a találkozásokban – abban, hogy egyszer másként találkozik az ember a gyerekével, az édesanyjával, a társával” – vallja Schäffer Erzsébet újságíró. A publicistát legtöbben a Nők Lapja munkatársaként ismerik. Munkáját számos rangos kitüntetéssel – Pulitzer- és Prima Primissima Díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével – ismerték el. Április 27-én a Lőrinci Érdeklődők Teaháza (LÉT) vendégeként a pestszentlőrinci evangélikus gyülekezetben „embermeséivel” érintette meg a szíveket.
Történetek elevenedtek meg a hallgatóság előtt: képzeletben elröpültünk a gyimesi csángók közé, melegszívű idős nénikkel találkoztunk a soproni utcákon, egy vonatfülke feszült, morcos utasai között találtuk magunkat, megjártuk Argentínát egy néptánccsoporttal, a HÉV-en „drága jó fiatalemberré” változott előttünk a cifrán káromkodó srác, s üzent a kar nélküli feszület is…
Schäffer Erzsébetet hallgatva megértettem, hogy valamit elveszítettem az elmúlt évek során, valamit, amit engednem kell újra felszínre törni. Rácsodálkozni az élet finoman hangolt dolgaira, felismerni Isten különleges csodáit s megosztani minél többet abból, ami megérintett, formált, hálára indított. Az írónő szavai és könnyei, ahogy édesanyja betegségéről és az ápolás nehézségeiről mesélt (mely olyan közel hozta őket egymáshoz, mint addig soha), felidézett bennem egy személyes történetet. A nagymamáról és az unokájáról. Egy betegségről és Isten csodájáról. Most ezt szeretném elmesélni…
Hála Istennek, vége a szüretnek! Minden rendben lezajlott: volt elég ember, sikerült leadni a szőlőt, a főzés is jól ment, túléltük. Egy kis szusszanás, aztán jöhet a kukoricatörés – gondoltuk.
Egyszer azonban a mama fájdalomra kezdett panaszkodni, s nem kelt fel az ágyból, mert nem volt erő a lábában. S mindez egyik napról a másikra történt.
Teltek a napok, a hetek, a hónapok, és a mama nem kelt fel az ágyból. A papa hűségesen ápolta. Vitte az ágytálat, kézbe adta, amit a mama kért, s időnként nagyokat nyelt ahelyett, hogy türelmetlenül kifakadt volna. A szüleim is igyekeztek megtenni minden tőlük telhetőt. Jöttek, segítettek, anyukám főzött, mosott, vezette a háztartást. Ötödéves teológus voltam akkor. Ha tudtam, én is hazamentem Pestről, de igazából keveset tettem értük.
Egyszer anyukám felhívott, és megkért, jöjjek haza mielőbb. Mert ők már nem bírják. De a mama se. Fejébe vette, hogy meg fog halni. Meg aztán nem engedte, hogy ágyneműt, hálóinget cseréljenek rajta. Azt hitte, hogy őt ki akarja tenni a családja az otthonából… „Talán te még tudsz rá hatni, kislányom! Hiszen rád mindig hallgatott” – mondta édesanyám.
Hazamentem az esti vonattal. Szüleim vártak az állomáson, és máris indultunk a tanyára. Kilenc is elmúlt már, mire kiértünk. Életem egyik legszörnyűbb élménye volt, mikor a mama a fejemhez vágta, hogy már én se szeretem őt. Hiába győzködtem. Láttam, nagy a baj. Mi lesz velünk?
Igyekeztem rövid idő alatt letenni a félévi vizsgáimat, így a vizsgaidőszak második felét a mamával tölthettem. Végre én is ápoltam őt – némi terhet levéve ezzel a többiek válláról. Sok ellenkezés a részéről az örökzöld témákban, határozottság és türelem a részemről – napokig vívtuk a „harcunkat”.
Esténként javasoltam, hogy imádkozzunk együtt, pont úgy, azokkal a szavakkal, amelyeket ő tanított, s amelyekkel kisgyermekkorom óta mindig imádkozunk, ha együtt vagyunk. Megengedte, hogy hangosan mondjam a jól ismert imákat, de ő nem mondta velem.
Egyik este a saját szavaimmal is imádkoztam. Kértem Istent, hogy segítsen rajtunk. „Add meg, hogy a mama megérezze újra, hogy szeretetem iránta mélyebb és erősebb, mint valaha!”
Néhány nappal később a mama váratlanul így szólt: „Kislányom, én rájöttem, hogy te nagyon szeretsz engem!” S nem sokkal később újabb csoda történt: fél év fekvés után talpra állt!
Persze, hosszú hónapok álltak még előttünk, de a gyógytornásszal töltött sok-sok óra meghozta az eredményt. A mama újra jár, és sok örömöt talál az életben. Lelkesen ballag azóta is járókeretével, gondozza a kertjét, vezeti a háztartást, éldegél a papával a tanyán, s együtt örülnek a huncut kutyusoknak meg az aranyos kiscicáknak…
Hat éve már ennek, de az élmény élénken él az emlékezetemben. Egyrészt mert csodálatos volt megtapasztalni Isten segítségét ebben a drámai helyzetben, másrészt mert megváltozott a viszonyom a nagyszüleimhez. Amíg kicsi voltam, ők gondoskodtak rólam. Amikor náluk voltam – és sokat lehettem velük –, akkor meséltek nekem, mosdattak, öltöztettek, vigyáztak rám. Amikor ők kerültek nehéz helyzetbe, én lehettem segítségükre – szüleimmel együtt természetesen. Most rajtunk volt a sor, hogy mosdassunk, öltöztessünk, főzzünk, meséljünk, törődjünk. Szeressünk, de másként.
Hulej Enikő