Evangélikusok
250 éve hunyt el a herrnhuti testvérgyülekezet alapítója, gróf Nikolaus Ludwig von Zinzendorf (1700–1760)
A neves pietista evangélikus lelkész, Zinzendorf a máig milliók által használt bibliaolvasó Útmutató szellemi atyja és közel kétezer egyházi ének szerzője. Ezek közül az egyik legismertebb az énekeskönyvünkben is megtalálható Vezess, Jézusunk című (EÉ 443). Életművével nagy hatást gyakorolt Gotthold Ephraim Lessingre, John Wesleyre, Friedrich Schleiermacherre, Sřren Kierkegaardra, valamint a 19. századi ébredési mozgalmakra.
Zinzendorf ősi osztrák és szász nemesi családok sarja. Drezdában született (1700. május 26-án), keresztapja a pietizmus atyja, Philipp Jacob Spener (1635–1705) volt. Államminiszter édesapja, gróf Georg Ludwig von Zinzendorf (1662–1700) korai halálát követően édesanyja újra férjhez ment, s az egyke gyermeket kegyes nagyanyja, Henriette Katharina von Gersdorff bárónő vette magához, annak oberlausitzeni bitorkán nevelkedett. Tízévesen az August Hermann Francke (1663–1727) által alapított híres hallei Paedagogium diákja lett. Ezt követően a család kívánságára – 1716-tól – jogot hallgatott a wittenbergi egyetemen.
A stúdiumok végeztével tanulmányútra ment Hollandiába és Párizsba. Útközben életre szóló élményben lehetett része. Az ifjú gróf pompás hintón érkezett Düsseldorfba, s míg lovait ellátták, betért az ottani híres képtárba. Az olasz barokk festészet jeles alakja, Domenico Feti (1589 k.–1623) Ecce homo című alkotása magával ragadta. A töviskoronás Krisztust ábrázoló kép alján olvasható felirat megváltoztatta az ígéretes jövő előtt álló ifjú gondolkodását: „Mindezt érted tettem, s te – vajon mit tettél értem?” – olvasta. A festmény láttán valami egészen új vette kezdetét az ifjú Zinzendorf lelkében, és többé már nem tudott szabadulni e kérdéstől.
Külföldi útja után a szász államtanács tagja lett Drezdában (1721–1732), ám a politikai pályához egyáltalán nem fűlött a foga. 1722-ben megnősült, és engedélyezte, hogy a Morvaországból menekülő cseh–morva testvérek letelepedjenek berthelsdorfi birtokán. A testvériség tagjai megalapították Herrnhut telepét, ahol a gróf védelme és nagylelkűsége mellett szabadon és félelem nélkül gyakorolhatták hitüket. A bibliai jelszavak (Losungok) naponkénti továbbadása 1728-ban kezdődött el Herrnhutban, melynek folytatásaként az első nyomtatott Útmutató 1731-ben látott napvilágot.
A grófot harmincnégy évesen avatták evangélikus lelkésszé. Újításai miatt azonban egy időre száműzték Szászországból (1736–1747). Hessen tartományába menekült (Wetterau vidékére), ahol gyülekezeteket alapított (Marienborn, Herrnhaag). 1737-ben Berlinben találjuk, ahol a református udvari prédikátor, a lengyel testvéregylet püspöke, Daniel Ernst Jablonski (1660–1741) a cseh–morva testvériség püspökévé avatta. Erre azért kerülhetett sor, mert a lengyel testvérek régi kapcsolatban álltak a cseh–morva testvérekkel.
Az ezt követő évtizedekben mint hitébresztő prédikátor többször járt Angliában, Észak-Amerikában és a nyugat-indiai szigeteken. Cseh–morva telepeket alapított (például az észak-amerikai Betlehem), illetve bátorította, támogatta a fenyegetett sorsú evangélikus diaszpóraközösségeket. Halálakor (1760. május 9.) a herrnhuti közösség 226 misszionáriusa a világ 28 pontján végezte áldásos szolgálatát.
Végül álljon itt a Megváltójához való rendíthetetlen ragaszkodásáról szóló egyik jól ismert énekverse: „Nevelj minket oly egységre, / Mint Atyáddal egy te vagy, / Amíg eggyé lesznek végre / Híveid az ég alatt, / Míg Szentlelked tiszta fénye / Lesz csak fényünk és napunk, / S a világ meglátja végre: / Tanítványaid vagyunk.” (EÉ 266,4)
Dr. Blázy Árpád