Egyházunk egy-két hete
Keletről indultunk, hogy meghalljuk az idők szavát
Amikor megláttam az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért csendesnapjának programjait, több film is eszembe jutott. Felvillant az Időzsaru képe, aki akadály nélkül járkált az időben, vagy azok a filmek, amelyben vissza lehet menni jóvátenni valamit a múltban. A május 8-i csendesnap témája ugyanis az idő volt. Kora reggel azonban az autóbuszban zengő ének és bibliai igék terelték a gondolatainkat, hisz négyórás utazás várt a nyírteleki gyülekezet tagjaira, hogy megérkezzenek a csendesnap helyszínére, a pestszentlőrinci evangélikus templomba. „Együttérzően” álltunk azok mellé, akik tizenöt-húsz perc alatt, ám testvéri közösség nélkül érhették el az alkalmat…
A csendesnap programját Györfi Mihály nyírteleki lelkész vezette, Stanka Erika pedig harmóniumon kísérte a szép számmal összesereglett résztvevőket. Erővel szólt a szívet lecsendesítő és felemelő ének, hogy készen álljunk Isten szavának megértésére és befogadására.
Az első téma „Az idő ura az Úr!” volt. Erről Adámi László nyíregyházi lelkész beszélt Gal 4,4–5 alapján. Isten az, aki az időt megteremtette, és nála, egyedül nála van a segítség, hogyan osszuk be azt neki tetsző módon.
Tóth Eszter Az elfolyt idő foglyaiból a kegyelem idejében élőkké válni! címmel 1Pt 4,3.7 alapján szólt. Pogány az, aki számára Isten nem mérvadó, akinek az Úr nem tényező – állapította meg. Hamis sáfároknak bizonyulhatunk, ha az Istentől kapott időt elpazaroljuk, ha nem az Úr van életünk középpontjában. Bálványimádókká leszünk magunk is, ha kedvteléseinknek élünk.
Az igehirdetések után életteli bizonyságtételek áldása áradt ránk. Mindnyájunk szíve felhevült, mikor a Filadelfia Evangélikus Egyházközségből kiálló csoport énekkel szolgált, és életükről, valamint szolgálatukról beszéltek. Megrázó volt hallani, hogy Isten milyen mélységből hozta ki ezeket a cigány testvéreinket: kusza életekből, súlyos bűnökkel, börtönbüntetésekkel terhelt életutakról, melyeknek megoldásai itt a templomban még világosabban látszottak. Jézus Krisztus minden ember számára szükséges ajándékát különböző körülmények között tapasztalhatták meg a testvérek. Jézus életújító Megváltó lehetett az életükben.
Tradíciókba szűkült és a „szúnyogot szűrni” szerető keresztények számára az Úr éles kontrasztot állított. Mindenki úgy érezte, térdet kell hajtani az Úr előtt, mert méltó rá, hogy dicsőíttessék a neve! Az úrvacsorában mindez kézzelfoghatóan megmutatkozott. Ott térdelt egymás mellett cigány és magyar, ifjú és öreg, régen hitre jutott és frissen megtért. Sokak szemében ott csillogott az öröm és hálaadás könnye. (Az úrvacsorával még nem élő három cigány fiatal az utolsó körben áldásért térdepelt az Úr oltárához.)
Mindezekhez Gal 6,10 alapján lelket emelő igehirdetéssel szolgált a záró istentiszteleten Győri Gábor esperes, helyi lelkész. Hangsúlyozta, az idő szorításából csak Isten kegyelmével lehet megszabadulni. Jézus maga a személyes példa arra, miként osszuk be úgy az időnket, hogy végül is az Úr elé állva azt mondhassa nekünk: „Jól van, jó és hű szolgám, a kevésen hű voltál, sokat bízok rád ezután.” (Mt 25,21)
Hazafelé ismét négyórás közösségi alkalom várt ránk… A csendesnap résztvevői közül sokan már régen hazaértek, amikor a mi autóbuszunkon még folyt a lelki beszélgetés és az éneklés. A gitáron kíséretet játszó ujjai elzsibbadtak, az éneklők hangszálai elfáradtak, de az arcokon boldog békesség látszott. „Holnap az istentiszteleten találkozunk – hangzott a búcsúszó –, délután pedig közös szolgálat Kisvárdán. Jó pihenést!”
Magyarósiné Berecz Annamária