Kultúrkörök
Csak oda küld az Úr áldást…
Vannak községek, még ha egyre kisebb számban is, ahol csak egy felekezet van. Tiszta református vagy evangélikus vagy teljes egészében katolikus falu. Ilyen egyfelekezetű városról országunkban aligha lehet beszélni. A legtöbb nagyobb településünkön együtt laknak a különböző egyházakhoz tartozó hívek, olykor nagyon is sokfélék.
Szolgálatom kezdetén találkoztam egy vegyes házasságokban gyakori problémával. A „vegyes” házaspárok nem jártak sem az egyik, sem a másik egyház templomába, nem tartoztak sem az egyik, sem a másik gyülekezethez, és ez nem annyira a politikai viszonyok miatt volt, hanem egy megbántódás miatt. Házasságkötésükkor eltiltást kaptak a szentségektől, mivel a másik egyház templomában volt az esküvőjük. Olykor még „kiharangozás” is történt. Ez az elutasítás olyan fájó emlék maradt számukra, hogy évekig vagy akár egy egész életen át elkerülték a templomot. Még az sem hozott közeledést, hogy a hetvenes évek végén a korábban történt kizárásból több egyház, így a református egyház is feloldozást hirdetett, és sajnálatát fejezte ki. Ezeknek a sérelmeknek a gyógyítása az ökumenikus alkalmakkal kezdődött el.
Az ökumenikus alkalmak fő eseménye a januári imahét. Ez gyülekezeteinkben elég általánossá lett mára. Városunkban immár mintegy harminc esztendeje indult el a fent említett tapasztalatok hatására. Emlékszem az első közös alkalomra, amelyet gyakran emlegetünk azóta is. Hideg, hóviharos este volt, amikor az ember nem kívánkozott kilépni az otthonából. Azt gondoltuk, biztosan nagyon kevesen leszünk, de nagy meglepetésünkre teljesen tele volt a templom. Még az állóhelyek is megteltek. Erős volt a vágy a szívekben a közösség után. Nem is maradt csupán egy hét néhány estéjének élménye. Az esztendő további napjaiban, ha nem is templomban, de az utcákon egyre bátrabban és gyakrabban köszöntöttük egymást keresztény köszöntéssel. Kimondottan vagy kimondatlanul is azt szerettük volna, hogy a januári boldog közösség valami módon kiterjedjen az esztendő további napjaira is.
Ha alkalmat is keresünk, amikor újra gyakorolhatjuk az együttlét örömét, akkor különösen is kínálkozik pünkösd környéke. A Szentlélek ekkor emelte fel az egybegyűlteket minden nyelvi és etnikai korlát fölé. Keressük meg a lehetőségét, hogy a hóviharoktól és egyéb kényelmetlenségektől mentes, legtöbbször kifejezetten kellemes időben találkozzunk ismét templomban vagy a szabadban egymás örömére és a közös imádság lelkeket bátorító, erősítő gyakorlására! Lehet ez a pünkösd megünneplésére készülő hét valamelyik vagy néhány estéje-délutánja vagy éppen a pünkösd második napja. Még egy közös kirándulás, utazás is jól építheti a kapcsolatokat, egy távolabbi gyülekezet felkeresése buzdítást vihet. Egymás keresése vagy éppen a szomszédos községek, gyülekezetek találkozása, közös istentisztelete valamit érezhetővé tehet a Szentlélek egyesítő munkájából. Ezeken az alkalmakon megvalósul Urunk Jézus imádsága: „…hogy mindnyájan egyek legyenek úgy, ahogyan te, Atyám, énbennem, és én tebenned, hogy ők is bennünk legyenek, hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél el engem.” (Jn 17,21) „Ó, mily szép és mily gyönyörűséges, ha a testvérek egyetértésben élnek! (…) Csak oda küld az Úr áldást és életet mindenkor.” (Zsolt 133,1.3)
Börzsönyi József